Skarby spod fundamentów: niezwykłe odkrycia przy kolegiacie w Końskich

radiokielce.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: Końskie. Okucia okienne z herbami odkryte podczas prac remontowych związanych z odwodnieniem kolegiaty św. Mikołaja w Końskich / Fot. Magdalena Galas-Klusek - Radio Kielce


Podczas prac remontowych związanych z odwodnieniem kolegiaty św. Mikołaja w Końskich odkryto szereg unikatowych artefaktów. Wśród znalezisk znalazły się m.in. srebrne szelągi z XV wieku, okucia okienne z herbami oraz doskonale zachowana szklana butelka z XVIII wieku, najprawdopodobniej zawierająca wino mszalne.

W trakcie robót ziemnych historyczne stowarzyszenie „Pasja” z Końskich, wykorzystując wykrywacze metalu i specjalne sita, przeszukiwało hałdy ziemi w pobliżu fundamentów najstarszej części świątyni – od strony północnej. Jak relacjonuje Radosław Nowek, członek stowarzyszenia, pierwsze poszukiwania były wyjątkowo owocne.

– Używaliśmy nie tylko wykrywaczy metali, ale również sit, co pozwoliło na odnalezienie bardzo drobnych elementów, takich jak monety. Znaleźliśmy m.in. dwie monety Jana Olbrachta z XV wieku, co potwierdza datę rozpoczęcia budowy kościoła – 1492 rok – mówi Nowek.

Wśród monet znalazły się również młodsze egzemplarze, takie jak srebrny szeląg Stefana Batorego, grosz austro-węgierski wybity dla wojsk austriackich w Galicji i Krakowie z 1794 roku (z napisem „grossus pol”), a także kopiejki, halerze, boratynki oraz dewocjonalia i krzyżyki z początku XIX wieku.

Szczególne zainteresowanie wzbudziły okucia okienne z gmerkami, w tym dwa ołowiane fragmenty z herbami Nałęcz.

– Nie wiemy, czy były częścią dawnych witraży, czy może zwykłych okien, ale bez wątpienia są to cenne i wiekowe znaleziska – dodaje.

Końskie. Butelka z XVIII wieku odkryta podczas prac remontowych związanych z odwodnieniem kolegiaty św. Mikołaja w Końskich / Fot. Magdalena Galas-Klusek – Radio Kielce

Największą niespodzianką okazała się jednak szklana butelka z XVIII wieku, znaleziona w stanie niemal idealnym. Nie zawierała listu, ale płyn o nieznanej zawartości.

– Butelka różni się od współczesnych – została wykonana manualnie z tzw. szkła ciągnionego, co rozpoznać można po charakterystycznym wgłębieniu produkcyjnym. Najprawdopodobniej służyła jako naczynie na wino mszalne – wyjaśnia.

Odkryte przedmioty zostaną przekazane archeologowi do analizy oraz do wojewódzkiego konserwatora zabytków, a następnie trafią do tworzonego właśnie Muzeum Ziemi Koneckiej.



Idź do oryginalnego materiału