„Skąd się wzięła Polska?” Znamy Mądre Książki Roku 2024

krknews.pl 3 godzin temu

Siddhartha Mukherjee z książką Pieśń komórek, Boguś Janiszewski i Agnieszka Jankowiak-Maik z tytułem Skąd się wzięła Polska?, Adam Mirek z Glutologią oraz Paulina Łopatniuk – autorka Damy z grasiczką – to zwycięzcy jubileuszowej, dziesiątej edycji konkursu Mądra Książka Roku.

Uroczyste ogłoszenie wyników odbyło się 21 maja w Pałacu Potockich w Krakowie, w ramach Copernicus Festival 2025. Zgłoszono 15 nominacji, ale tylko cztery tytuły mogły opuścić Pałac Potockich z laurami. Gala, którą poprowadził znany konferansjer Wojciech S. Wocław, była kulminacją nie tylko literackiej rywalizacji, ale i corocznego święta popularyzacji wiedzy.

Główna nagroda: „Pieśń komórek” – medyczna epopeja, która porusza

Zwycięzcą głównym został Siddhartha Mukherjee – lekarz, biolog, autor bestsellerowych książek o nowotworach i genach. W „Pieśni komórek. Nowej epoce medycyny” zabiera czytelników w podróż do wnętrza naszych ciał, pokazując, jak z pojedynczych komórek wyłaniają się cuda współczesnej medycyny. Tłumaczenie Jana Dzierzgowskiego i wydanie Wydawnictwa Czarne sprawiły, iż polscy czytelnicy mogą w pełni doświadczyć naukowej narracji na światowym poziomie. Jury nie miało wątpliwości – to książka mądra, fascynująca i niezwykle aktualna.

Historia dla najmłodszych: „Skąd się wzięła Polska?”

Dziecięcą odsłonę konkursu zdominowała książka Bogusia Janiszewskiego i Agnieszki Jankowiak-Maik, z ilustracjami Maxa Skorwidera – Skąd się wzięła Polska?. Wydana przez Agorę dla dzieci publikacja odpowiada na pytania, które wielu dorosłych zbywa machnięciem ręki. Autorzy nie boją się trudnych tematów – z humorem i faktami tłumaczą małym czytelnikom meandry polskiej historii. Jury doceniło nie tylko treść, ale też nowoczesną formę graficzną i pedagogiczną wartość publikacji.

Głos akademików: „Glutologia” rządzi

Społeczność akademicka Uniwersytetu Jagiellońskiego przyznała swoją nagrodę książce, która zyskała status kultowej, zanim jeszcze trafiła do podręczników. Glutologia. Jak się nie dać mikropaskudom, wstrętnym robalom i podstępnym chorobom autorstwa Adama Mirka, zilustrowana przez Katarzynę Cerazy, to nietypowy poradnik o odporności i chorobach. Znak Emotikon wydał książkę, która łączy rzetelność naukową z językiem rodem z dziecięcego placu zabaw – i to właśnie ten kontrast porwał serca studentów i wykładowców.

Czytelnicy stawiają na tajemniczą „Damę z grasiczką”

Najwięcej głosów internautów oraz czytelników Dziennika Polskiego zebrała Paulina Łopatniuk za książkę Dama z grasiczką (Wydawnictwo Poznańskie) – pozycję z pogranicza biologii, historii medycyny i opowieści o ludzkiej kruchości. Autorka, znana z popularyzacji wiedzy o chorobach nowotworowych, snuje opowieść równie precyzyjnie jak chirurgiczne narzędzie – tnąc przez ignorancję, ale z empatią.

fot. Anna Wojnar/UJ

Idź do oryginalnego materiału