Skąd imiona dzieci w "Zagładzie domu Usherów"? Każde odnosi się do twórczości Edgara Allana Poego

serialowa.pl 11 miesięcy temu

Jeśli myśleliście, iż wyrafinowane imiona bohaterów serialu „Zagłada domu Usherów” to wymysł filmowców, to byliście w błędzie. Każde z nich ma swoje źródło w twórczości Edgara Allana Poego, na podstawie której powstał serial.

Choć w oryginalnym opowiadaniu „Zagłada domu Usherów” pojawiają się jedynie Roderick i Madeline, w serialu Netfliksa autorstwa Mike’a Flanagana („Nawiedzony dom na wzgórzu”) patriarcha rodu posiada sześcioro dzieci – Fredericka, Tamerlane, Victorine, Napoleona, Camille oraz Prospero. Imię każdego z nich odnosi się do twórczości Edgara Allana Poego.

Zagłada domu Usherów – skąd wzięły się imiona postaci?

„Zagłada domu Usherów” od Netfliksa to nie tylko zbiór motywów twórczości Poego, ale też pokaźna lista odniesień i mrugnięć okiem w stronę fanów twórczości legendarnego pisarza grozy. Kolejnym tego dowodem – jak zauważa Mashable – są imiona dzieci Rodericka Ushera (Bruce Greenwood), które nie dość, iż wywodzą się z tekstów Poego, to jeszcze – w jakimś stopniu – odpowiadają losom postaci.

„Zagłada domu Usherów” (Fot. Netflix)

Rozpoczynając od najstarszego z dzieci Rodericka, czyli wiecznie podlizującego się Fredericka (Henry Thomas), można dostrzec podobieństwo do imienia bohatera opowiadania „Metzengerstein” z 1832 roku, barona, który odziedziczył fortunę rodzinną w wieku 18 lat. Popadając w coraz gorsze okrucieństwo, literacki Frederick kończy swój żywot w pożarze, w którym ginie z symbolicznym, demonicznym koniem, dosłownie wjeżdżając w płomienie.

Imię Tamerlane (Samantha Sloyan) wywodzi się ze zbioru „Tamerlane and Other Poems” z 1827 roku, w którym tytułowy wiersz traktuje o historycznym zdobywcy, który w obliczu śmierci opłakuje stratę swego pierwszego romansu. Victorine (T’Nia Miller) to z kolei nawiązanie do noweli „Przedwczesny pogrzeb” z 1844 roku, której tematem jest pogrzebanie żywcem. W opowieści Victorine – młoda zamożna dziewczyna – kończy żywot właśnie w ten sposób, z rąk znęcającego się nad nią męża.

„Zagłada domu Usherów” (Fot. Netflix)

Imię prawdopodobnie najbardziej sympatycznego z rodzeństwa Usherów, czyli Napoleona (Rahul Kohli) wywodzi się od bohatera komediowej noweli „Okulary” z 1844 roku. W tekście młody narrator, niejaki Napoleon Bonaparte Froissart, zmienia swe nazwisko na „Simpson” i wplątuje się w nieudane małżeństwo z własną prababką z powodu… słabego wzroku. Camille (Kate Siegel) wzięła się natomiast z „Zabójstwa przy Rue Morgue” z 1841 roku, w którym jej imienniczka zostaje brutalnie zamordowana przez orangutana.

Najmłodszy z rodzeństwa Usherów, czyli Prospero (Sauriyan Sapkota), został nazwany na cześć bohatera „Maski Czerwonego Moru” z 1842 roku, księcia, który wyprawia równie huczny, co tragiczny bal maskowy. Przyjęcie odwiedza tajemnicza postać, która – uchodząc za alegorię nieuchronności śmierci – odbiera życie młodemu Prospero krótko po tym, jak staje z nim oko w oko.

Brzmi znajomo? jeżeli spodobała się wam adaptacja twórczości Poego, koniecznie sprawdźcie komentarze członków obsady serialu, którzy wypowiedzieli się na temat tego, o czym tak naprawdę jest „Zagłada domu Usherów”. W międzyczasie możecie też przeczytać naszą recenzję serialu „Zagłada domu Usherów”.

Zagłada domu Usherów jest dostępna na Netfliksie

Idź do oryginalnego materiału