To inwestycja „Dostosowanie systemu kanalizacji deszczowej miasta Grudziądza do zmian klimatu. Etap I” w ramach Projektu FEnIKS. Koszt to ponad 10 milionów zł. brutto, w tym dotacje unijne sięgają 77 procent.
– Skończą się tu problemy z podtapianiem i zalewaniem – mówił prezes grudziądzkich Wodociągów Tomasz Pasikowski na briefingu przy ul. Polnej i Szychowskiego koło mostku na Trynce. – Wygraliśmy ogólnopolski konkurs na dofinansowanie naszego projektu. To pierwszy etap, a planujemy kolejne.
Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski zapowiedział: – Z terenu osiedla przyległego do ul. Karabinierów odprowadzane będą wody deszczowe i roztopowe dzięki budowie 4 km sieci wodociągowej i zbiornika retencyjnego. To zdecydowanie poprawi odprowadzanie wód opadowych w tej części miasta. Oczekiwali tego mieszkańcy, sygnalizując nam sprawę zalewania i podtapiania obiektów na Tarpnie. Problem ten zostanie rozwiązany.
Kierownik budowy Nikodem Krywionek z Melbudu, mając doświadczenie w prowadzeniu takich inwestycji przewiduje: – Budowa sprawi mieszkańcom trochę kłopotów, bo będziemy rozkopywać ulice i wprowadzone zostaną objazdy. Nie wiemy, co kryje się pod ziemią, czy nie zaskoczą nas jakieś „niespodzianki”, które utrudnią nam roboty. Jednak proszę mieszkańców, by wytrzymali ten czas prowadzenia inwestycji, gdyż przyniesie ona naprawdę dużo korzyści. Budowa ma potrwać do 31 października 2026 roku, ale jeszcze trzeba uwzględnić dwa miesiące na odbiory wykonanych zadań w ramach tego projektu.
Wcześniej, 8 stycznia, podpisana została umowa dla tego zadania w siedzibie spółki Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnia sp. z o.o. Podpisali ją: prezes zarządu MWiO Tomasz Pasikowski i wiceprezes zarządu Joanna John – Błażyńska oraz w imieniu wykonawcy – firmy MELBUD SA w Grudziądzu Andrzej Czapliński – członek zarządu i Hanna Maniszewska – prokurent.
Podpisany kontrakt „Odprowadzenie wód opadowych i roztopowych z terenów osiedla przyległego do ulicy Karabinierów w Grudziądzu wraz z budową zbiornika retencyjnego” zrealizowany zostanie do 31 października 2026 r. Koszt tej inwestycji to 10 442 700 zł. brutto, z czego 77 procent to dotacja z Unii Europejskiej.
W RAMACH TEJ INWESTYCJI:
W ulicach: Szychowskiego, Ossowskiego, Wróblewskiego, Pietrusińskiego, Drzymały, Gromady Grudziąż, Piłsudskiego, Tysiąclecia, Sambora i Polnej ma być wykonana sieć kanałów deszczowych umożliwiających odpływ wód deszczowych i roztopowych z samych dróg i powierzchni zabudowy jednorodzinnej, parkingów i placów manewrowych. Pojemność zbiornika retencyjnego (obiektu małej retencji) wynosi 940 metrów sześciennych. Długość wybudowanej kanalizacji deszczowej wyniesie około 4 km.
TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT