Wydarzenie zorganizowane przez Królewską Mennicę Kanadyjską w Aberdeen Centre w Richmond, w Kolumbii Brytyjskiej, zgromadziło setki osób chętnych do nabycia nowych, limitowanych monet kanadyjskich po ich nominalnej wartości. Ze względu na ogromne zainteresowanie, mennica wprowadziła ograniczenia na liczbę monet, które mogła kupić jedna osoba.
„To trochę przytłaczające. Chcielibyśmy mieć możliwość dostarczenia znacznie większej liczby monet, aby zaspokoić potrzeby wszystkich,” powiedział Rob Alain, kierownik sprzedaży metali szlachetnych w mennicy. „Widać, iż popyt jest ogromny, więc na pewno wrócimy, by móc obsłużyć wszystkich zainteresowanych także tutaj.”
Wydarzenie miało miejsce w punkcie Poczty Kanadyjskiej, w sklepie Oomomo, i trwało przez trzy dni. W ostatni dzień, w niedzielę, kolekcjonerzy zaczęli ustawiać się w kolejce już pięć godzin przed otwarciem sklepu.
Maria Shystko czekała, by kupić monety dla swojego znajomego, który nie mógł być na miejscu. „Byłam bardzo zaskoczona. Nie spodziewałam się tak długiej kolejki, ponieważ sama nie jestem kolekcjonerką. Dla mnie było to naprawdę interesujące zobaczyć, jak wiele osób się pojawiło,” powiedziała. „Od jednego z pracowników usłyszałam, iż niektórzy ludzie przychodzili już o szóstej rano.”
Jak wyjaśnił Alain, największą popularnością cieszyły się dwie monety, co przyczyniło się do wysokiej frekwencji podczas wydarzenia. „W lecie wydaliśmy nową monetę o nominale 1 dolara, upamiętniającą 150. rocznicę urodzin Lucy Maud Montgomery, autorki Ani z Zielonego Wzgórza,” powiedział. „Wprowadziliśmy również nową monetę 2-dolarową z okazji 100-lecia Królewskich Kanadyjskich Sił Powietrznych, co, moim zdaniem, również przyciągnęło wielu ludzi.”
Obie monety przedstawiają wizerunek króla Karola III po jednej ze stron. Choć to nie pierwszy raz, kiedy kanadyjskie monety mają wizerunek nowego monarchy, to obecność Karola III mogła zainteresować sympatyków monarchii. „To druga specjalna moneta kanadyjskiego programu monetarnego z wizerunkiem króla Karola III,” wyjaśnił Alain. „Na koniec 2023 roku wydaliśmy już kilka monet z jego wizerunkiem, a w 2024 roku rozpoczęliśmy produkcję seryjną na potrzeby handlowe.”
Nowa moneta 2-dolarowa poświęcona RCAF zawiera wizerunki samolotów od czasów II wojny światowej po nowoczesne myśliwce. Mennica wyprodukowała po dwa miliony sztuk każdej z kolorowych wersji tych specjalnych monet oraz milion sztuk bez kolorowych elementów.
Na podst. CTV News i Canadian Press