Bazary, Dzielnica Gubernialna, Nowe Miasto – to różne nazwy tej samej, rozległej i kluczowej części Kielc, rozciągającej się między ulicami: Wesołą, Żeromskiego, Sienkiewicza i Wojska Polskiego. O historii powstania tej dzielnicy, jej ciekawych miejscach oraz cennych zabytkach, zarówno tych, które przetrwały, jak i tych, których dziś już nie ma, mogli dowiedzieć się w sobotę (20 lipca) uczestnicy letniego spaceru historycznego.
Przewodnikiem był Leszek Dziedzic z Działu Edukacji i Promocji Muzeum Historii Kielc.
– Spacer nosi tytuł „Historia Nowego Miasta”’ i ma na celu pokazanie, jak Kielce rozwijały się w XIX wieku. Dziś jest to ścisłe centrum miasta, ale kiedyś były tu pola należące do kielczan i Kościoła kieleckiego, a jeszcze wcześniej, w XV wieku, znajdował się tutaj las. Chcemy pokazać, jak Kielce zmieniały się i rozwijały na przestrzeni lat. Jako muzeum chcemy, aby kielczanie znali swoje miasto w pełni, a nie tylko rynek czy pałac. Naszym celem jest przybliżenie również tej starszej części, sprzed lat siedemdziesiątych – tłumaczył.
Dla pana Zbigniewa był to kolejny spacer historyczny, w którym wziął udział.
– Jestem w takim wieku, iż bardziej interesuje mnie historia, której można doświadczyć na własne oczy. W szkole nie byłem sympatykiem historii, ale teraz chętnie uczestniczę w takich spacerach. W tym roku zwiedzałem już Wzgórze Zamkowe i Stadion Leśny, a teraz przyszedł czas na Nowe Miasto. Te spacery bardzo mi się podobają, choć w moim wieku, mając 76 lat, trudno zapamiętać wszystko. Historia mnie cieszy, zwłaszcza iż mieszkałem niedaleko, przy Wojska Polskiego i chodziłem do szkoły numer sześć. Dlatego ta dzielnica jest mi szczególnie bliska – dodał pan Zbigniew.
Dla Wiktora był to pierwszy spacer historyczny, na który zabrał swoją siostrę.
– Zobaczyłem na stronie urzędu miasta, iż jest taka możliwość i stwierdziłem, iż warto skorzystać. Zawsze dobrze dowiedzieć się więcej o swoim mieście, zwłaszcza o miejscach takich jak Nowe Miasto, o których rzadko się mówi. Cieszę się, iż mogłem wziąć udział w tym spacerze – podkreślił.
Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Historii Kielc.