Sanremo 2024 zakończy się koncertem finałowym 10 lutego. Amadeus, dyrektor artystyczny festiwalu, ujawnił szczegóły i nowe zasady regulaminowe. Co wiadomo?
74. Festiwal Piosenki Włoskiej w San Remo odbędzie się ze zmianami w zasadach i tradycyjnie wyłoni reprezentację Włoch w finale 68. Konkursu Piosenki Eurowizji. Oto nowości i szczegółowe informacje, które ujawnił szef festiwalu wraz z włoską telewizją RAI.
Sanremo 2024: data i zmiany w formacie
Przyszłoroczny Festiwal Piosenki Włoskiej potrwa od 6 do 10 lutego. Dyrektorem artystycznym i prowadzącym będzie ponownie Amadeus, dla którego to już ostatnia prowadzona edycja. Przypomnijmy, iż w związku ze zmianą władz w telewizji RAI pojawiły się kontrowersje odnośnie doboru stawki. Już teraz wiemy, iż do występu w Teatrze Ariston zakwalifikuje się 23 wykonawców, a dodatkowe 3 osoby wskaże koncert Sanremo Giovanni dla debiutantów. Łącznie w Sanremo 2024 udział weźmie więc 26 piosenek.
Amadeus w wydaniu niedzielnych wiadomości RAI ogłosił nowe zasady festiwalu. Zmienia się też kolejność koncertów. Dotychczas dwa pierwsze wieczory polegały na premierze połowy utworów konkursowych, a trzeciego dnia prezentowana była raz jeszcze cała stawka. W przyszłym roku będzie odwrotnie:
- 6 lutego – premiera wszystkich 26 piosenek
- 7 lutego – występy losowo wybranych 13 uczestników
- 8 lutego – występy pozostałych 13 uczestników
- 9 lutego – wieczór coverów
- 10 lutego – gala finałowa
Jak na razie nie wiadomo, kto dołączy do Amadeusa w roli współprowadzących. Szef konkursu ogłosił jednak, iż podczas drugiego i trzeciego wieczoru trzynastka artystów, która nie będzie akurat występować, pomoże mu w konferansjerce.
Sanremo 2024: nowe zasady
W zaktualizowanym regulaminie festiwalu również nie brakuje zmian. Przede wszystkim z głosowania centrum prasowego wykluczeni zostali dziennikarze radiowi. Przedstawiciele krajowych i lokalnych rozgłośni utworzą odrębne jury, które zastąpi dotychczasowy panel demoskopijny. Była to grupa kilkuset fanów muzyki, którzy oceniali uczestników festiwalu poprzez głosowanie prowadzone przez firmę badawczą Ipsos. Rankingi tworzone podczas kolejnych wieczorów będą łączone w ranking generalny.
Kolejność głosowania jest następująca:
- 6 lutego – głosowanie dziennikarzy (prasa tradycyjna, telewizja, internet)
- 7 lutego – głosowanie stacji radiowych i telewidzów w stosunku 50:50
- 8 lutego – głosowanie stacji radiowych i telewidzów w stosunku 50:50
- 9 lutego – głosowanie dziennikarzy (33%), stacji radiowych (33%) i telewidzów (34%)
- 10 lutego – część I – głosowanie telewidzów (100%) – ogłoszony zostanie ranking generalny od miejsca 26. do 6., a najlepsza piątka przejdzie do II części
- 10 lutego – część II – konta uczestników zostaną wyzerowane i od nowa odbędzie się głosowanie dziennikarzy (33%), stacji radiowych (33%) i telewidzów (34%), które wyłoni zwycięzcę
Ponadto zmienia się formuła wieczoru coverów. Zamiast piosenek z przedziału 1960-2009 dozwolone będą utwory zarówno włoskie, jak i zagraniczne wydane najpóźniej 31 grudnia 2023 roku. Regulamin przewiduje też, iż jeżeli wśród uczestników znajdą się rozpoznawalne duety lub zespoły, nie będą mogły one zaprosić do wspólnego coveru znanych gości specjalnych.
Treść regulaminu wskazuje też, iż zwycięstwo w Sanremo 2024 jest równoznaczne z reprezentowaniem Włoch na Eurowizji 2024. we właściwym terminie uczestnicy festiwalu będą musieli wraz ze swoimi firmami fonograficznymi zadeklarować chęć udziału w konkursie międzynarodowym. jeżeli okaże się, iż zwycięzca festiwalu nie złożył deklaracji, stacja RAI wybierze swoją propozycję do Malmö według własnego uznania.
Włochy na Eurowizji
Stacja RAI była jednym z uczestników 1. Konkursu Piosenki Eurowizji w 1956 roku. Tradycyjnie na przestrzeni lat jej reprezentantami zostali laureaci Festiwalu Piosenki Włoskiej, który był inspiracją dla utworzenia Eurowizji. Włochy wygrały konkurs trzykrotnie. W 1964 roku triumfowała Gigliola Cinquetti, w 1990 roku – Toto Cutugno, a ostatniego zwycięstwa w 2021 roku dokonała formacja Måneskin. Ponadto kraj stanął na podium w latach 1958, 1963, 1974, 1975, 1987, 2011, 2015 i 2019. W latach 1998 – 2010 Włosi nie brali udziału w Eurowizji.
Reprezentantem kraju w Liverpoolu był laureat Sanremo 2023, Marco Mengoni z balladą Due vite. W finale konkursu otrzymał 176 punktów od jury (3. miejsce) i 174 punkty od telewidzów (6. miejsce), plasując się ostatecznie na 4. miejscu.
Eurowizja 2024: co wiemy?
68. Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizuje Szwecja za sprawą zwycięstwa Loreen z utworem Tattoo. Miejscem wydarzenia będzie Malmö Arena, gdzie odbyło się ono już w 2013 roku, również po wygranej Loreen. Półfinały konkursu zobaczymy 7 i 9 maja, a Wielki Finał – 11 maja 2024 roku. Nieznane pozostają szczegóły dotyczące biletów czy prowadzących.
Jak dotąd swój udział oficjalnie potwierdziło 19 państw. W stawce po 31 latach przerwy historycznie znajdzie się Luksemburg, którego reprezentanta poznamy 27 stycznia podczas preselekcji. W konkursie ponownie zabraknie Słowacji. Reprezentantów Cypru i Izraela po przerwach wybiorą eliminacje. Do trzeciej edycji Benidorm Fest szykuje się zaś Hiszpania. Tradycyjnie już, selekcje odbędą się też we wszystkich krajach nordyckich.
źródła: regulamin Sanremo 2024, RAI, fot. eurovision.tv, RAI