Saksonia zainteresowana Polską

agencja-informacyjna.com 1 miesiąc temu
Zdjęcie: Saksonia


Agencja Informacyjna: Rada Rozwoju Gospodarczego Saksonii powołała nową grupę roboczą pod przewodnictwem Victora Kantelhardta, powiązaną z istniejącą Państwową Komisją ds. Spraw Międzynarodowych, reprezentowaną przez RA Dr. Axel Schober. Celem jest dalszy rozwój istniejących relacji biznesowych, początkowo z Rzeczpospolitą Polską, a w przyszłości także z Republika Czeską.

Inauguracyjne spotkanie grupy roboczej z liderami biznesu z Rzeczpospolitej Polskiej odbyło się w Radzie Rozwoju Gospodarczego Saksonii (Wirtschaftsförder Sachsen GmbH – WFS). Zostało ono rozpoczęte przez Thomasa Horna – dyrektora zarządzającego Radą Rozwoju Gospodarczego Saksonii, który przedstawił sytuację w gospodarki, ze szczególnym uwzględnieniem znaczących sektorów takich jak motoryzacja i mikroelektronika. Uczestnicy spotkania chcieli poznać oczekiwania polskich przedsiębiorców, obecnych na spotkaniu, dotyczące przyszłej współpracy międzynarodowej z organizacjami z Saksonii

Marek Traczyk (Prezes Warszawskiej Izby Gospodarczej) i Tomasz Strykowski (przedsiębiorca i członek Rady Rozwoju Gospodarczego Saksonii) dobitnie podkreślili, znaczenie obopólnych interesów w pogłębieniu relacji biznesowych, a co za tym idzie – współpracy Saksonii, w szerszym rozumieniu Republik Federalnej Niemiec i Rzeczpospolitej Polskiej na europejskim rynku wewnętrznym. Już 14 listopada 2023 r. delegacja saksońska wzięła udział z inicjatywy kierownika stanu w Radzie Rozwoju Gospodarczego Saksonii. Ddr. Dino Uhle był gościem w Warszawskiej Izbie Gospodarczej. Zapoczątkował on głębszą współpracę pomiędzy przedsiębiorstwami saksońskimi i polskimi. Z prowadzonych dyskusji główna konkluzja było, iż obydwie strony mogą się od siebie uczyć i czerpać korzyści.

Zaproszenie Rady Rozwoju Gospodarczego Saksonii przyjęli prezesi renomowanych polskich przedsiębiorstw, przede wszystkim z branży logistyki, transportu, oprogramowania, kadr, technologii opakowań, energetyki, elektroniki, budownictwa, badań, konsultingu i prawa międzynarodowego. W czasie debaty zwracano uwagę, iż na rynku niemieckim w dalszym ciągu, tu i ówdzie, występują przeszkody dla zagranicznych uczestników rynku, zwłaszcza w większych sektorach oraz, iż w dalszym ciągu wydają się występować dyskryminujące niekorzystne warunki, np. w przetargach m. in. dla polskich przedsiębiorstw budowlanych. Należy je stopniowo ograniczać, aby wdrożyć prawdziwie otwarty europejski rynek wewnętrzny. Podczas dyskusji doszło zidentyfikowania różnych barier rynkowych.

Podczas wspólnej kolacji w hotelu Dorint zostały pogłębione kontakty miedzy uczestnikami wydarzenia. Stwierdzono, iż w tej chwili gospodarki znajdują się w „punkcie zwrotnym”. Uprzedzenia takie jak (ogólnie niskie) wynagrodzenia polskich pracowników, brak zainteresowania silną Europą na równi ze wszystkimi partnerami czy brak wartości dodanej w polskiej gospodarce wreszcie odchodzą w przeszłość.

Saksonia i Rzeczpospolita Polska z niecierpliwością oczekują na rozpoczęcie wspólnych projektów.

Co to jest Saksonia?

Saksonia (Wolny Kraj Saksonia – niem. Freistaat Sachsen; górnołuż. Swobodny stat Sakska; dolnołuż. Lichotny stat Sakska) – kraj związkowy w Republice Federalnej Niemiec, graniczący z Rzeczpospolita Polską i Republiką Czeską. Stolicą jest Drezno, a największym miastem Lipsk. Zajmuje obszar 18.500 km2, na których żyje ponad 4.000.000 obywateli.

Po zjednoczeniu Niemiec (Republiki Federalnej Niemiec i Niemieckiej Republiki Demokratycznej w 1990. r.) w gospodarce Saksonii (była częścią socjalistycznej Niemieckiej Republiki Demokratycznej – NRD) odnotowano szereg znaczących zmian strukturalnych. Nierentowne państwowe przedsiębiorstwa przemysłowe zostały poddane procesowi likwidacji. Wiele kopalni węgla brunatnego i elektrowni zostało zamkniętych lub zreorganizowanych na nowo. Byłe wyrobiska górnicze są w tej chwili rekultywowane.

Wśród byłych landów wschodnich Repubiki Federalnej Niemiec, Saksonia jest krajem najbardziej zamożnym. Kluczowym czynnikiem dla rozwoju kraju jest m.in. obecność w Dreźnie rozwiniętego przemysłu mikroprocesorów (tzw. „Silicon Saxony”). W Dreźnie znajduje się fabryka Volkswagena Gläserne Manufaktur, gdzie ma miejsce ostatni etap produkcji Volkswagena Phaetona, natomiast w Lipsku znajdują się fabryka BMW oraz Porsche, również w Lipsku istotną rolę spełnia największy w regionie ośrodek targowy – Leipziger Messe GmbH.

Najważniejszymi partnerami Saksonii, obok starych państw członkowskich Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych Ameryki, stały się nowe państwa członkowskie Wspólnoty. Ich znaczenie dla saksońskiego handlu zagranicznego stale wzrasta. Republika Czeska, Rzeczpospolita Polska, Republika Słowacka i Węgry są dla Saksonii najważniejszymi partnerami w imporcie w ujęciu globalnym. Euroregion Nysa był pierwszym powołanym do życia przy granicach Polski, Niemiec i Czech. Pomógł on zwłaszcza w rozwoju regionów przygranicznych, szczególnie w kwestiach dotyczących środowiska, jak i rozwoju turystyki. Głównymi produktami pochodzącymi z gospodarstw saksońskich są zboża, sery i owoce, głównie jabłka.

Dziękujemy, za przeczytanie artykułu do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji na stronie. Agencja Informacyjna

AI, Gospodarka /DEC/ 9.08.2024, ilustracja: pixabay

Idź do oryginalnego materiału