Rusza 24. MFF WATCH DOCS. Dyrektor festiwalu i dyrektor programowy polecają

filmweb.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: plakat


Pokazy, spotkania z gośćmi, którzy przyjechali do nas z wielu zakątków świata, debaty oraz SILENT PSISKO. Rozpoczyna się Festiwal WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie!

Do 1 grudnia filmy będzie można oglądać w warszawskich kinach Muranów, Kinoteka i KINOMUZEUM w Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz na platformie mojeekino.pl.

Swoimi osobistymi faworytami programu dzielą się dziś członkowie zespołu:

Konrad Witkowski, dyrektor programowy WATCH DOCS:



Poza czasem / Out of the Present
Jeden z tych filmów, które od lat chciałem umieścić w programie festiwalu - a w tym roku nadarzyła się świetna okazja. "Out of the Present" to wyjątkowy film, bardzo oddający atmosferę lat 90., hipnotyczne zdjęcia, dla wtajemniczonych - nawiązania do "Solaris", obraz dla mnie niemal medytacyjny. I jeszcze ta kamera 35mm którą udało się reżyserowi wcisnąć kosmonautom na pokład rakiety. Równie interesujące jak kosmos, są tu ujęcia z Rosji początku lat 90. To jeden z dokumentów w mojej top 5 wszech czasów.

Bloki / The Flats
Znów świetne zdjęcia i sam pomysł na film, przywodzący na myśl "the Act of Killing". Tutaj również za sprawą umiejętnie przeprowadzonych rekonstrukcji, bohaterowie na nowo przeżywają traumatyczne wydarzenia z przeszłości po to, by uwolnić się od nich na zawsze. A przy tym nie czuję w tym filmie żadnej sztuczności, wszystko tu jest autentyczne do bólu. Podoba mi się też, iż widać opiekę psychologa, twórcy nie zostawiają swoich bohaterów samych. Do tego fascynujące anegdoty z czasów konfliktu, który zawsze pobudzał moją wyobraźnię, dobrze wykorzystane archiwalia. Film kompletny.

Baza / La Base
Mały film, zrealizowany praktycznie w pojedynkę przez niezwykle utalentowanego twórcę. Jak wspaniale potrafił wydobyć potencjał z tego fantastycznego miejsca! Ile tam jest postaci, czasem tylko przemykających gdzieś bokiem, ma się wrażenie, iż tam się kłębi od historii. Kto nie lubi słuchać taksówkarzy? A tutaj jeszcze mamy świetne, improwizowane zdjęcia, bohaterów, którzy współtworzą film i bardzo dobry montaż, za pomocą którego ten film ogląda się jednym tchem. Aż trudno uwierzyć, iż to reżyserski debiut.

Tadeusz Strączek, dyrektor WATCH DOCS:



Przechwycone / Intercepted
Film, który pod wieloma względami przywodzi na myśl bardzo dobrze znaną polskiej publiczności "Strefę interesów" Jonathana Glazera i formalną odwrotność oscarowych "20 dni w Mariupolu". Choć w "Przechwyconych" nie widzimy scen walk w Ukrainie, czujemy ich przytłaczającą obecność. Podobnie jak u Glazera ze złem obcujemy u Karpovych w dużej mierze skupiając się na dźwięku – w tym przypadku na przechwyconych przez ukraiński wywiad rozmowach rosyjskich żołnierzy dzwoniących z frontu do swoich rodzin. Film wstrząsający, który nie bez powodu poleca legendarny amerykański reżyser Errol Morris – notabene autor innego dokumentu z programu tegorocznego Konkursu Głównego ("Rozdzielone").

To uczucie / Such Feeling + Być jak Mikołaj / Being Mikołaj
Dwa zupełnie różne formalnie queerowe filmy o współczesnej Polsce i dwie obowiązkowe pozycje z programu tegorocznego festiwalu. Szczególnie w momencie, w którym po latach homofobicznej propagandy państwo poprzez projekt ustawy o związkach partnerskich po raz kolejny daje nam do zrozumienia, iż osoby LGBTQIA+ nie zasługują na pełnię praw. Ale zarówno "To uczucie", jak i "Być jak Mikołaj" to przede wszystkim filmy o intymności, relacjach między ludźmi, queerowym życiu i odwadze spełnienia.

Osiem pocztówek z Utopii / Eight Postcards from Utopia
Najnowszy film ulubieńca polskiej festiwalowej publiczności Radu Jude ("Nie obiecujcie sobie zbyt wiele po końcu świata") i Christiana Ferencza-Flatza – tym razem w dokumentalnej odsłonie. Jude i Ferencz-Flatz w niezwykle dowcipny i błyskotliwy sposób ukazują okres rumuńskiej transformacji lat 90-tych, konstruując swój film w całości z telewizyjnych reklam. Niebywałe, jak bardzo bliskie są Polakom i Polkom zawarte tu kody kulturowe, a jednocześnie jak egzotyczne wydają się one widzom z Zachodu. Uwaga – na festiwalu odbędzie się tylko jedna prapremierowa projekcja "Ośmiu pocztówek"! Za możliwość organizacji pokazu serdecznie dziękuję Festiwalowi Nowe Horyzonty i Rumuńskiemu Instytutowi Kultury.


Idź do oryginalnego materiału