W programie międzypokoleniowe warsztaty dla opiekunek i opiekunów z dziećmi od 3 do 6 roku życia: warsztat łączący klasyczną muzykę na żywo z wolnością i dynamiką kociego ruchu, a także spotkanie o odczuwaniu i doświadczaniu kolorów, kształtów, dźwięków. Warsztaty poprowadzą Katarzyna Ustowska-Gmerek oraz Monika Kiwak. Bilety do kupienia na www.bilety.ikm.gda.pl.

Roztańczone Rodziny to cykl niedzielnych, otwartych na zabawę i spontaniczność, międzypokoleniowych warsztatów tanecznych dla rodzin z dziećmi w wieku od kilku lat, realizowanych we współpracy z Fundacją Performat. W tym roku program obchodzi piętnastolecie swojego istnienia, a z tej okazji realizowany jest równolegle w: Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, Krakowskim Centrum Choreograficznym oraz Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku w ramach programu Przestrzenie Sztuki – Taniec.
Rodziców i opiekunów zapraszamy do zapoznania się z programem Roztańczone Rodziny poprzez:
– odwiedziny strony internetowej:
www.roztanczonerodziny.pl
– lekturę dwujęzycznej (polsko-angielskiej) publikacji „Ruchome dialogi”:
https://roztanczonerodziny.pl/wp-content/uploads/ruchome-dialogi.pdf
– wizytę w Media-Biblio-tece Roztańczonych Rodzin:
https://roztanczonerodziny.pl/media-biblio-teka/
Ze względu na dobrą i bezpieczną zabawę, na każde warsztaty obowiązuje ograniczona ilość miejsc, dlatego polecamy rezerwację biletów z wyprzedzeniem. W najbliższych miesiącach w Gdańsku odbędą się warsztaty:

Kasia Ustowska-Gmerek, Basia Misiewicz: Pas de Chat – Krok kota, o własnym wyrazie.
Warsztaty dla opiekunów z dziećmi w wieku 3–6 lat
27 kwietnia 2025 roku
godz. 11:30
Bilety – [kliknij tutaj]
Warsztat prowadzony przez Kasię Ustowską-Gmerek (tancerkę) i Basię Misiewicz (wiolonczelistkę) zaprasza do ruchu wokół tematu piękna.
Pytamy, w jaki sposób możemy myśleć dzisiaj o klasycznych kanonach: tańca i muzyki. Słowa „pas de chat” mają podwójne znaczenie, w dosłownym tłumaczeniu oznaczają „krok kota”, ale odnoszą się też do nazwy skoku baletowego, który ma precyzyjnie określony kształt. „Pas de chat” brzmi wirtuozersko, pięknie, ale też trochę absurdalnie, jest niemożliwy do wykonania. Inspirując się obrazami i skokami, czerpiąc przy tym z niezależnej i wolnej natury kotów, spróbujemy „odbić się” od baletu i poszukać własnego ruchu.
Podobnie jak koty, pełne wdzięku i swobody, będziemy poruszać się zgodnie z naszymi możliwościami i chęcią. Podążać własnymi i wspólnymi ścieżkami.
Nasz projekt przybierał już różne formy m.in. w Operze Bałtyckiej i Galerii EL, podczas warsztatów Roztańczone Rodziny, w domu spokojnej starości i dla widzów dorosłych w ogrodach Casa de Houck w Szwajcarii.
Zachęcamy do przyjścia w stroju niekrępującym ruchów. W przestrzeń warsztatów wchodzimy bez butów.
Prowadzące:
Kasia Ustowska-Gmerek – tancerka, pedagożka, choreografka. Autorka Montessori Dance Guide, projektu łączącego taniec i podejście Montessori. Jest absolwentką studiów edukacji tańca Master in Contemporary Dance Education na Uniwersytecie we Frankfurcie nad Menem, studiów tańca współczesnego w Northern School of Contemporary Dance w Leeds w Wielkiej Brytanii i Szkoły Baletowej w Gdańsku. Pracuje jako niezależna tancerka, pedagożka i choreografka. Współpracuje i tworzy z artystami w Polsce i na świecie. Pracowała m.in. w North Karelia College w Finlandii, University Justus Liebig w Giessen, University of Music and Performing Arts we Frankfurcie nad Menem, Leeds Beckett University. Jest dwukrotną stypendystką Prezydenta Miasta Sopotu, laureatką nagrody „Sopocka Muza dla Młodych Twórców” i HTA Postgraduate Grant for Artistic Research.
Basia Misiewicz – wiolonczelistka, rozpoczęła naukę gry na tym instrumencie już w wieku 6 lat. Jako stypendystka studiowała w Royal Scottish Academy of Music and Drama w Glasgow i Conservatorio della Svizzera Italiana w Lugano uzyskując dyplomy Master of Arts in Performance i Master in Pedagogy. Jako muzyk kameralny występowała m.in. na festiwalach Mendelssohn on Mull, Międzynarodowym Festiwalu Fringe w Edynburgu, Amsterdam Cello Biennale, MITO – Settembre Musica, Società di Concerti w Mediolanie, Filharmonii w Trydencie we Włoszech, czy House of Blues w CA. W 2023 roku zrealizowała Muzyczną Pocztówkę Elbląga.

Monika Kiwak: Czuję.
Warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 4–6 lat
25 maja 2025 roku
godz. 11:30
Bilety – [kliknij tutaj]
Skóra czuje gdy czegoś dotyka i jaką to coś ma fakturę, temperaturę. Oczy widzą kolory i kształty. Uszy słyszą dźwięki i ciszę. A to czego nie widzimy i nie słyszymy, możemy sobie wyobrazić. Na warsztatach pozwolimy zmysłom i wyobraźni nami poruszać. Tak, jak czuje nasze ciało, aby poczuć się dobrze w swojej skórze. Warsztaty pozwalają rodzinom na bycie bliżej siebie – na zauważenie naszych ciał.
Inspirować nas będą: improwizacja tańca współczesnego, australijscy improwizatorzy i anatomia eksperymentalna (Body Mind Centering®). Prowadząca daje instrukcje słowne i każda z osób uczestniczących w warsztatach realizuje je zgodnie ze swoimi możliwościami. Zadania kierowane będą do dzieci i do dorosłych.
Na warsztaty weźcie ze sobą chustę lub szalik. Zachęcamy do przyjścia w stroju niekrępującym ruchów. W przestrzeń warsztatów wchodzimy bez butów.
Prowadząca:
Monika Kiwak – improwizatorka, choreografka, pedagożka. Praktykuje improwizację taneczną z użyciem wyobraźni jako prymarnego narzędzia dla swojego ciała i głosu. Korzysta z owoców wieloletniej praktyki tańca współczesnego z podejściem Body Mind Centering® prowadzonej m.in. przez Iwonę Olszowską oraz praktyki performance australijskich artystów, głównie Andrew Morrisha. Magister filologii polskiej oraz dramatologii. Wielokrotna stypendystka Art Station Foundation oraz Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Performers House w Danii. Prowadzi warsztaty improwizacji dla rodzin, dzieci i dorosłych. Reżyseruje/choreografuje spektakle dla młodej publiczności.
Zadanie finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Przestrzenie Sztuki – Taniec, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
W latach 2024–2025 Roztańczone Rodziny goszczą w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku w ramach programu Przestrzenie Sztuki – Taniec.
Projekt jest kontynuacją programu Stary Browar Nowy Taniec dla dzieci — Roztańczone Rodziny realizowanego przez Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk w latach 2011–2021. W latach 2020–2022 program odbywał się w Teatrze Polskim w Poznaniu, a od 2023 roku jednocześnie w: Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, Teatrze Ochoty im. Jana i Haliny Machulskich w Warszawie i Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku; od 2024 roku również w Krakowskim Centrum Choreograficznym i Gminnej Bibliotece Publicznej im. Czesława Chruszczewskiego w Mieścisku.
Operatorem projektu jest Fundacja Performat. Opiekunką merytoryczną programu jest Hanna Bylka-Kanecka.
Strona programu: www.roztanczonerodziny.pl