Roztańczone Rodziny – program niedzielnych warsztatów tanecznych dla rodzin

ikm.gda.pl 3 tygodni temu

Już 8 września odbędą się pierwsze warsztaty w ramach Roztańczonych Rodzin – cyklu znanego i uwielbianego przez uczestników i uczestniczki. Warsztaty stanowiące część tegorocznego programu Przestrzenie Sztuki – Taniec będą odbywać się co miesiąc w niedziele w Instytucie Kultury Miejskiej, a poprowadzą je choreografki i edukatorki.

Zapraszamy na rodzinne, otwarte na zabawę i spontaniczność warsztaty taneczne. Będą okazją do ruchowych działań i wspólnego tańca. Ubierzcie się wygodnie i przyjdźcie doświadczyć wartościowego czasu z najbliższymi.

„Roztańczone Rodziny to pionierski na skalę Polski program edukacyjny z dziedziny tańca eksperymentalnego dla rodzin. Stawiając ciało w centrum, od lat przyglądamy się wspólnie jak funkcjonuje ono w roli mediatora wyobraźni. Co przynosi rodzinie skupienie na aktywności ruchowej? Jak “małe” i “duże” ciała mogą tańczyć razem? Co wnosi wspólna z dzieckiem zabawa na podłodze? Jak wyglądają nasze rodzinne choreografie? Jak wsłuchiwać się w sygnały ciała i dać im się prowadzić w życiu codziennym? To między innymi wokół tych pytań zbudowane są Roztańczone Rodziny” – opisuje Hanna Bylka-Kanecka, opiekunka merytoryczna programu.

Jeśli chcecie zobaczyć, jak mogą wyglądać propozycje wspólnych ćwiczeń na warsztatach, zachęcamy do odwiedzin strony internetowej programu i dostępnej tam Media-Biblio-teki, z której możecie także korzystać w trakcie domowych zabaw: roztanczonerodziny.pl/media-biblio-teka/.

Zapraszamy do twórczej zabawy, aktywnego, niedzielnego odpoczynku i wspólnego odkrywania rodzinnego tańca!

Uwaga – ze względu na jakość pracy w mniejszej grupie i Wasze bezpieczeństwo, ilość miejsc na każdym warsztacie jest ograniczona, więc zachęcamy do możliwie wczesnej rezerwacji biletów!

Cena biletów: 25 zł za parę (rodzic z dzieckiem)

8 września, niedziela,
godz.: 11:30 i 13:30 (dwie grupy warsztatowe)

Uwaga, ciało! Warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku od 8 lat wzwyż.

Spotkanie jest otwarte na różnorodne potrzeby indywidualne, także osób z niepełnosprawnościami.

prowadzenie: Aniela Kokosza

bilety:
11:30 – [kliknij tutaj]
13:30 – [kliknij tutaj]

Warsztaty są zaproszeniem do zagłębienia się w temat uważności. Dzięki ruchowym zabawom solo i w duetach oraz przy udziale kokonów sensorycznych Intibag, doświadczymy wspólnie jak świadoma praca z ciałem może wesprzeć nas w poczuciu dobrostanu. Pomogą nam w tym ćwiczenia uruchamiające ciało i harmonizujące pracę obu półkul mózgowych, stanowiące część Metody Intibag.

Scenariusz warsztatów powstał w wyniku pogłębionej obserwacji młodych osób, szczególnie tych funkcjonujących w tradycyjnym systemie szkolnym i bliskich im dorosłych, przez prowadzącą podczas intensywnej praktyki pedagogicznej. Spotkanie jest otwarte na różnorodne potrzeby indywidualne, także osób z niepełnosprawnościami.

Warsztaty poprowadzi Aniela Kokosza – performerka, choreografka, pedagożka tańca i choreoterapeutka. Działa na pograniczu tańca, sztuk performatywnych i nauk o ciele. Interesują ją zagadnienia związane z filozoficzno-społecznymi aspektami postrzegania ciał oraz działania na rzecz dostępności. W 2020 r. założyła stowarzyszenie artystów Kolekttacz. Metodę pracy z Intibagami Aniela rozwinęła ze współpracy z choreografką Izą Chlewińską.

Na warsztaty zapraszamy także osoby z niepełnosprawnościami.

Zachęcamy do przyjścia w strojach niekrępujących ruchów.

20 października, niedziela,
godz.: 11:30 i 13:30 (dwie grupy warsztatowe)

Moje siedem kończyn. Warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku od 7 do 10 lat

prowadzenie: Tatiana Dziewanowska

bilety:
11:30 – [kliknij tutaj]
13:30 – [kliknij tutaj]

Tatiana Dziewanowska zaprosi uczestników i uczestniczki do międzypokoleniowej przestrzeni twórczego ruchu i tańca. Tytuł warsztatu w przewrotny sposób odnosi się do klasycznego postrzegania ciała. “7 kończyn” odwołuje się do naszych rąk i nóg, ale również do głowy, kręgosłupa oraz głosu, które tak samo mają moc poruszania, wspierania i sięgania w przestrzeń.

Uczestnicy i uczestniczki będą otwierać zmysły i wyobraźnię na taniec nieoczywistych części ciała. Będziemy również zapisywać swoje odczucia w postaci słów lub rysunku. Celem spotkania jest kreatywna zabawa, w której spontaniczność, naturalność, obserwacja i słuchanie są drogą do nowych sposobów komunikacji, wyrażania swojej emocjonalności i budowania bliskości.

Prowadząca jest tancerką, performerką, choreografką, pedagożką tańca. Od dwudziestu lat eksploruje w tańcu szeroko rozumianą improwizację, pracę ze stanami, wyobraźnią oraz eksperymentalnym podejściem do ruchu i głosu jako narzędziami samopoznania oraz pracy twórczej.

Zachęcamy do przyjścia w strojach niekrępujących ruchów.

10 listopada, niedziela,
godz.: 11:30 i 13:30 (dwie grupy warsztatowe)

Różdżki i moce. Warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku od 4 do 6 lat

prowadzenie: Dana Chmielewska

bilety:
11:30 – [kliknij tutaj]
13:30 – [kliknij tutaj]

Różdżka ro niepozorny patyk o niewiarygodnym potencjalne, a moce, które są potrzebne, żeby ten potencjał wydobyć, mamy w sobie. Warsztat będzie zaproszeniem do twórczego użycia ruchu do poznawania świata oraz wzmacniania więzi z żywą wyobraźnią. Ruch, głos, obiekty, formy plastyczne i relacje będą przeplatać się we wspólnej, żywej choreografii. Uczestniczki i uczestnicy skorzystają z technik pracy z czującym ciałem oraz będą tworzyć własny ruch poprzez improwizację.

Warsztat poprowadzi Dana Chmielewska –– artystka, choreografka, performerka, facylitatorka ruchu. Pracuje z różnymi środowiskami, tworzy performensy i choreografie, konsultuje ruch sceniczny, praktykuje ilustrację, uczy jogi. Współtworzy kolektyw Przestrzeń Wspólna. Współpracuje z kolektywem Holobiont.

Zachęcamy do przyjścia w strojach niekrępujących ruchów.

Wszystkie warsztaty odbędą się w salach warsztatowych IKM-u na pierwszym piętrze (dostępna winda). Więcej o dostępności przestrzeni: link

W latach 2024–2025 Roztańczone Rodziny odbędą się w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku w ramach programu Przestrzenie Sztuki – Taniec.

Program Roztańczone Rodziny jest realizowany we współpracy merytorycznej z Fundacją Performat.

Opieka merytoryczna nad programem: Hanna Bylka-Kanecka.

Fundacja Performat zajmuje się edukacją taneczną i przywiązuje dużą wartość do rozwijania świadomości tanecznej wśród najmłodszych i ich rodzin. Prezentując metody pracy z dziećmi dzięki narzędzi tanecznych i choreograficznych oraz rozwijając artystyczne projekty wielopokoleniowe, w tym program Roztańczone Rodziny, Fundacja zachęca do rodzinnej zabawy, ale też do kształcenia grona eksperckiego edukatorów i edukatorek oraz pedagogów i pedagożek pracy z rodzinami.

Zadanie finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Przestrzenie Sztuki – Taniec, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Idź do oryginalnego materiału