Rozpoczyna się IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

radiokielce.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Rozpoczyna się IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej


W niedzielę (8 września) w Kielcach rozpoczyna się IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Przez pięć kolejnych niedziel w kieleckiej katedrze będzie można za darmo słuchać koncertów uznanych artystów z kraju i zagranicy.

Ks. Michał Olejarczyk, dyrektor Diecezjalnego Studium Organistowskiego i kierownik artystyczny festiwalu mówi, iż celem jest spotkanie z pięknem muzyki organowej.

– Będzie muzyka organowa, ale nie tylko. Także wokalna i pisana na różne inne instrumenty, z towarzyszeniem organów, zespołów muzyki dawnej. Chcemy także promować chóry. Początkowo, głównym celem stworzenia naszego festiwalu była prezentacja wysokiej klasy zabytkowego instrumentu, który pochodzi z 1911 roku. Mowa o organach znajdujących się w kieleckiej katedrze. Ten instrument został zbudowany przez firmę organmistrzowską Braci Rieger. W 2021 roku zakończył się generalny remont instrumentu (pisaliśmy o nim na bieżąco: https://radiokielce.pl/240669/w-kieleckiej-katedrze-zabrzmia-dzis-organy-po-remoncie-na-razie-132830/). Można powiedzieć, iż ten instrument spełnia najwyższe standardy europejskie organów koncertowych – podkreśla ks. Michał Olejarczyk.

Przed każdym koncertem organizatorzy opowiedzą o danym wykonawcy i zapoznają publiczność z repertuarem.

– Zapraszamy wszystkich, zarówno tych którzy pierwszy raz mają kontakt z taką muzyką, jak i melomanów, którzy są jej znawcami – dodaje ks. Michał.

Prof. Paweł Wróbel, koncertujący organista i pedagog oraz kierownik artystyczny festiwalu zapowiada, iż usłyszymy artystów, którzy wykonują koncerty na bardzo wysokim poziomie.

– W tym roku usłyszymy wykonawców z Czech i Węgier. Wystąpią także profesorowie polskich uczelni muzycznych. Usłyszymy także uzdolnioną polską młodzież. W tym roku bowiem po raz pierwszy organizowaliśmy konkurs dla diecezjalnych studiów organistowskich. Wystąpią również muzycy na co dzień pracujący w Filharmonii Świętokrzyskiej i Państwowej Szkole Muzycznej w Kielcach – wymienia.

Ks. Michał Olejarczyk dodaje, iż warto zwrócić uwagę na koncert młodych adeptów sztuki organowej zaplanowany na 29 września, ponieważ mogą być wśród nich przyszli wybitni muzycy.

– Chciałbym nawiązać do pochodzącego z Kielc młodego człowieka Alana Nowaka. To młody organista urodzony w 2008 roku. w tej chwili jest uczniem Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Ludomira Różyckiego w Kielcach w klasie organów dr. hab. Pawła Wróbla. Myślę, iż jeżeli będzie dalej z taką pasją ćwiczył i realizował to, co robi, to kiedyś usłyszy o nim szeroki świat muzyczny – podkreśla duchowny.

W niedzielę, 8 września, w Kielcach wystąpią prof. Hanna Dys i Marzena Trzebińska.

– Hanna Dys to laureatka i uczestniczka wielu międzynarodowych konkursów. Występuje na największych festiwalach w Polsce i za granicą (m. in. Włochy, Finlandia, Rosja, Norwegia, Niemcy, Mołdawia, Hiszpania). W swoim dorobku ma liczne nagrania solowe oraz kameralne, w tym nominowane do muzycznych Fryderyków. Pracuje na stanowisku profesora Akademii Muzycznej w Gdańsku. Będzie jej towarzyszyć sopranistka, Marzena Trzebińska, która jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Łodzi. Wykonuje arie operowe i operetkowe, utwory muzyki sakralnej i pieśni. Jest również solistką zespołu Chmielnikers wykonującego muzykę klezmerską i pracuje jako nauczyciel śpiewu solowego w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach – mówi Paweł Wróbel. – W programie tego koncertu usłyszymy m.in. utwory organowe Mieczysława Surzyńskiego, a także transkrypcję na organy orkiestrowej suity „Peer Gynt” Edvarda Griega. Natomiast jeżeli chodzi o kompozycje wokalne, to zabrzmią tak znane utwory jak requiem „Pie Jesu” Gabriela Faure i „Ave Maria” Giulio Cacciniego – wymienia.

Koncerty będą się odbywać w każdą niedzielę, do 6 października włącznie, o godzinie 19.00. Wstęp jest wolny. Patronem honorowym festiwalu jest biskup kielecki Jan Piotrowski, a wśród patronów medialnych wydarzenia jest Polskie Radio Kielce.


Idź do oryginalnego materiału