Rozmowy o stanie świata: Dokąd zmierza Rosja

ikm.gda.pl 1 tydzień temu

18 września o godz. 18:00 w Instytucie Kultury Miejskiej odbędzie się pierwsze powakacyjne spotkanie z cyklu Rozmowy o stanie świata, które poprowadzi Dagny Kurdwanowska. Zaproszeni eksperci, dr Kuba Benedyczak i Maja Wolny, zastanowią się nad przyszłością Rosji, jej imperialnymi ambicjami oraz miejscem zwykłych Rosjan w obecnym chaosie politycznym. Wstęp wolny.

Dokąd zmierza współczesna Rosja? Czy Putin czeka tylko na pretekst do wywołania wojny na światową skalę? A może to imperialny kolos na glinianych nogach? I gdzie w tym chaosie są zwykli Rosjanie?

O to wszystko Dagny Kurdwanowska zapyta ekspertów i ekspertki podczas pierwszych powakacyjnych Rozmów o stanie świata.

Jej gośćmi będą:

Dr Kuba Benedyczak – jest dziennikarzem specjalizującym się w Rosji i sprawach międzynarodowych. Pracował w Rosji i regularnie ją odwiedzał dopóki nie stało się to zbyt niebezpieczne. Zjeździł wszerz i wzdłuż obszar post sowiecki. Pracuje w redakcji zagranicznej TVP Info oraz współpracuje z Radiem 357 i Nową Europą Wschodnią. Jego teksty ukazywały się w Onecie, „Polityce”, „Rzeczpospolitej”, „Gazecie Wyborczej” i Magazynie TVN24. Obronił doktorat na temat rosyjskiego kina ery putinizmu. Właśnie ukazała się jego książka „Oddział chorych na Rosję. Opowieść o Rosjanach czasów putinizmu” (wyd. Znak).

Maja Wolny – pisarka, kuratorka, doktor nauk humanistycznych. Autorka powieści oraz reportaży, esejów i sztuk teatralnych. Laureatka wielu nagród i wyróżnień. W 2016 roku ukazała się powieść Czarne liście, która zyskała ogromny rozgłos w Polsce i ukazała się także w Belgii i Holandii. W rankingu belgijskiej gazety „De Standaard” została uznana za jedną z 20 najlepszych książek wydanych na świecie 2017 roku. Jej kolejna powieść, Księgobójca (2018), otrzymała belgijską nagrodę literacką Herkulesa Poirota. Po niej wydała Jasność (2019). Wielokrotnie podróżowała samotnie koleją do Rosji, Mongolii i Chin. Owocem tych wypraw jest powieść Powrót z Północy oraz wydany w 2020 roku Pociąg do Tybetu, nominowany do Nagrody im. Beaty Pawlak i zdobywca tytułu najlepszej książki podróżniczej na Festiwalu Górskim im. Andrzeja Zawady. Po inwazji Rosji na Ukrainę Wolny jako jedna z nielicznych na świecie autorek, udała się do Rosji. Korespondencje publikowała w Onecie, „Polityce” oraz belgijskiej gazecie „De Standaard”. Maja Wolny od 2016 roku mieszka na stałe w Polsce, w Kazimierzu Dolnym, gdzie współtworzy Kazimierski Festiwal Literacki. Jej powieści zostały przetłumaczone na języki niderlandzki, niemiecki i angielski. W 2023 roku ukazała się jej książka “Pociąg do Imperium. Podróże po współczesnej Rosji” (wyd. Marginesy).

Idź do oryginalnego materiału