Roman Wilhelmi – wybitny aktor związany z Poznaniem

poznanskieklimaty.pl 2 miesięcy temu

Roman Wilhelmi urodził się 6 czerwca 1936 roku przy ulicy Strumykowej 11, w tej chwili Sikorskiego na poznańskiej Wildzie. Później rodzina Wilhelmich przeniosła się do mieszkania przy zbiegu ulic Berwińskiego i Głogowskiej, by ostatecznie zamieszkać na narożniku ulicy Roosevelta i Dąbrowskiego.

Aktor najpierw chodził do szkoły w Poznaniu, a nieco później uczył się w Aleksandrowie Kujawskim. Była to szkoła prowadzona przez księży salezjanów. Można powiedzieć, iż to właśnie w tej szkole rozpoczęła się jego kariera aktorska, gdyż wystąpił w epizodycznej roli w przedstawieniu wystawianym przez szkolny zespół. Zagrał Chrystusa przeniesionego przez scenę. Jednak to właśnie tam podjął decyzję, iż zostanie aktorem.

Gdy miał 15 lat wziął udział w konkursie recytatorskim zorganizowanym przez poznańskie radio. Zajął pierwsze miejsce, a w nagrodę otrzymał aparat fotograficzny.

Początki kariery aktorskiej

Od 1954 roku uczęszczał do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Na scenie zadebiutował w „Tramwaju zwanym pożądaniem”. Rolą, która okazała się przełomowa dla jego kariery okazała się rola Peer Gynta, w dramacie Henryka Ibsena w reżyserii Macieja Prusa. Wtedy dostrzeżono jego aktorski geniusz.

Status jednego z najwybitniejszych polskich aktorów zapewniły mu role w serialach telewizyjnych „Czterej pancerni i pies”, „Kariera Nikodema Dyzmy”, „Alternatywy 4”, w filmach kinowych, m.in. „Ćma” i „Zaklęte rewiry”, a także kreacje, jakie stworzył w Teatrze Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie czy Teatrze Telewizji.

Ostatni raz na scenie teatralnej Wilhelmi wystąpił w 1991 roku w poznańskiej Scenie na Piętrze w monodramie „Mały światek Sammy Lee”. W tym czasie już poważnie chorował na raka wątroby. Zmarł w 3 listopada 1991 roku w Warszawie.

Poznań upamiętnił wielkiego aktora. W kilku miejscach znajdują się tablice pamiątkowe. Jedna z nich znajduje się na szachulcowej kamienicy tuż przy rynku Wildeckim. Nie jest to budynek, w którym mieszkał Roman Wilhelmi, ale znajduje się w pobliżu tego miejsca i jest bardziej widoczny. Tablicę ufundowała Rada Osiedla Wilda.

Również na ścianie teatru Scena na Piętrze znajduje się tablica poświęcona aktorowi. W 21 rocznicę jego śmierci – 3 listopada 2012 roku, odsłonięto pomnik Romana Wilhelmiego.

Pomnik stanął na Skwerze Romana Wilhelmiego, znajdującego się w pobliżu Starego Rynku, u zbiegu ul. 23 Lutego i ul. Masztalarskiej. Skwer nazwano jego imieniem w 2011 roku.

Zobacz także:

Ścieżka spacerowa w koronach drzew w Poznaniu

Idź do oryginalnego materiału