Roksan Caspian Series 4G ⸜ wzmacniacz zintegrowany & streamingowy

highfidelitynews.pl 2 miesięcy temu

Brytyjska fima Roksan zaprezentowała zupełnie nową serię, 4G.

Jako pierwsze w jej ramach otrzymujemy dwa urządzenia: wzmacniacz zintegrowany oraz wzmacniacz strumieniowy. Jak pisze producent, to „dwa wysokiej klasy produkty, które łączą zapierającą dech w piersiach jakość dźwięku z elastycznością i wszechstronnością”. I dalej:

Caspian Series 4G to wyjątkowy sposób na doświadczenie dźwięku o wysokiej jakości. Bazując na wypracowanej w ciągu lat reputacji uświęconej serii Caspian firmy Roksan, oba produkty zostały opracowane w oparciu o filozofię Transparent Design firmy Monitor Audio Group.

Przywołanie marki Monitor Audio nie jest przypadkowe – to do niej należy w tej chwili marka Roksan.

Wzmacniacz strumieniowy Caspian, czyli wzmacniacz zintegrowany wyposażony w odtwarzacz plików, oferuje platformę BluOS, która pozwala przesyłać pliki audio wysokiej rozdzielczości do wielu pomieszczeń. W osiągnięciu tego celu ma pomóc również implementacja technologii Euphoria, nowa architektura wzmacniacza mocy, układ Rapture DAC oraz, jak czytamy, „zaawansowany przedwzmacniacz i przedwzmacniacz gramofonowy”, które „ zapewniają nieskazitelny dźwięk, niezależnie od preferowanego przez użytkownika źródła”.

Wzmacniacz zintegrowany Caspian ma niemal identyczną budowę, ale nie ma sekcji transportu plików. Producent pisze o architekturze wzmocnienia Euphoria i „zaawansowanych układach analogowych”. Także i w nim zastosowano przetwornik D/A Rapture DAC, możemy więc do wzmacniacza podłączyć cyfrowe źródła dźwięku, jak komputer, transport plików, TV, transport CD i inne. Obydwa modele z serii Caspian są ręcznie produkowane w siedzibie Monitor Audio Group w Rayleigh, Essex, Wielka Brytania.

Zastosowany w serii Caspian G4 Rapture DAC korzysta na wyjściu z różnicowego przetwornika prądowego, opartego na tranzystorach, który „pozwala wydobyć więcej informacji w celu uzyskania najlepszej możliwej reprodukcji analogowej”. Czytamy:

Topologia ta ma kilka wymiernych zalet w porównaniu z tradycyjnym podejściem do rekonstrukcji cyfrowo-analogowej przy użyciu układów scalonych op-amp. Przetwornik prądowy ma doskonałą charakterystykę wzmocnienia i szerokości pasma, niezbędną do wiernego odtwarzania dźwięku o wysokiej rozdzielczości. Co więcej, pomimo tego, iż jest dyskretny (nie istnieje żadne gotowe rozwiązanie), opiera się na pojedynczym obwodzie w celu dopasowania wzmocnienia.

Kolejną techniką, którą chwali się Roksan jest Euphoria Amplification. To układ wzmacniacza mocy pracującego w klasie AB, w której firma zastosowała osobne zasilacze dla wzmacniaczy prądowych i napięciowych. Ma to zapewnić „bardziej szczegółowy i czystszy dźwięk”.

Siła sygnału (głośność) jest regulowana w hybrydowym układzie cyfrowo-analogowym. Wykorzystuje on cyfrowe przetwarzanie sygnału, które jest odpowiedzialne również za kontrolę barwy i dopasowanie systemu. Zastosowanie mocnego układu DSP pozwoliło również na zaaplikowanie w nim rozwiązań: Intelligent Tone, Intelligent Boundary, Intelligent Speaker i Intelligent Phono.

Wskazania systemu odczytamy na monochromatycznym wyświetlaczu OLED. Konfigurowalne ikony wejść umożliwiają wybór źródła, a wskaźnik postępu wyświetla takie funkcje, jak długość ścieżki.

W pełni zbalansowany przedwzmacniacz wykorzystuje, jak czytamy, „nową analogową sekcję”, której celem „jest zapewnienie, iż sygnał jest tak czysty, jak to tylko możliwe”. Jak informuje Roksan, układ ten ma „nowatorską konstrukcję wejścia” z przełączaniem nie tylko sygnału, ale i masy, co ma pomóc w redukcji przesłuchów między podłączonymi urządzeniami.

Wzmacniacz wyposażono również w przedwzmacniacz gramofonowy MM. Jak informuje, korekcja RIAA (Recording Industry Association of America) jest skalibrowana z tolerancją 0,5 dB

Streamowanie odbywa się dzięki systemu BluOS. Roksan pisze:

BluOS zapewnia użytkownikom dostęp do nieograniczonej ilości muzyki za pośrednictwem najpopularniejszych na świecie serwisów streamingowych oraz możliwość bezprzewodowego strumieniowania muzyki z błyskawiczną prędkością bez utraty jakości dźwięku. Użytkownicy mogą przesyłać strumieniowo do 64 stref dźwięku o wysokiej rozdzielczości, do 24 bitów i 192 kHz. Korzystanie z BluOS oznacza również łatwe przeglądanie i dostęp do lokalnie przechowywanych kolekcji muzycznych, a także usług przesyłania strumieniowego.

Sterowanie odbywa się za pośrednictwem aplikacji MaestroUnite, zaprojektowanej przez Monitor Audio Group. Daje ona dostęp do prostych opcji konfiguracji, a także do zaawansowanych funkcji, takich jak konfiguracja wejść, czułość słuchawek, wzmocnienie wejścia analogowego, balans, tryb gotowości przy niskim poborze mocy oraz ulepszone funkcje Roksan DSP Engine w celu dostosowania systemu do konkretnego środowiska.

Zmianie uległo także wzornictwo serii. Producent mówi o tym, iż podstawą był wygląd serii Attessa:

Estetyczna tożsamość pozostaje elegancka, czysta i nowoczesna, podczas gdy sprytne elementy projektu, takie jak niestandardowe wytłaczane radiatory, wewnętrzne anteny i fazowane obrobione krawędzie są czystym Roksanem.

Urządzenia mają być wykonane według Transparent Design Philosophy. To, jak mówi producent, filozofia badawczo-rozwojowa polegająca na „utrzymaniu równowagi między wzornictwem a technologią”. Jedno ma nie dominować nad drugim i oba „odgrywają istotną rolę w spełnianiu obietnicy neutralności muzycznej i przejrzystości akustycznej w połączeniu z intuicyjnym doświadczeniem użytkownika”.

Dostępność i cena

Obydwa urządzenia będą dostępne już w tym miesiącu w cenach 3750 Euro za wzmacniacz zintegrowany oraz 5000 Euro za wzmacniacz z odtwarzaczem plików.

www.ROKSAN.com

tekst red./mat. prasowe

foto mat. prasowe

«●»
Idź do oryginalnego materiału