Rodzinny czerwiec w IKM

ikm.gda.pl 3 dni temu

Zbliża się czerwiec, a zatem również święto dzieci! Z tej okazji zapraszamy na wydarzenia dla rodzin z dziećmi w ramach programu Przestrzenie Sztuki – Taniec. Planujemy zabawę w plenerze na gdańskiej plaży, pokaz spektaklu “U-rodziny” Hanny Bylki-Kaneckiej oraz towarzyszące mu warsztaty, dla różnych grup wiekowych. Do zobaczenia w ruchu!

W ramach cyklu Roztańczone Rodziny w Dzień Dziecka zapraszamy na warsztaty plenerowe dla rodzin z dziećmi w wieku 7–10 lat: Kaligrafia ruchu, które poprowadzi Katarzyna Doner. Z kolei w następną niedzielę, 8 czerwca, zaplanowaliśmy warsztaty Kręgowisko, które będą wstępem do przedstawienia tanecznego dla rodzin z dziećmi w wieku od 5 lat pt. U-rodziny w choreografii Hanny Bylki-Kaneckiej. Na spektakl zapraszamy samego dnia do Gdańskiego Archipelagu Kultury Stacja Orunia.

Katarzyna Doner, Kaligrafia ruchu.
Warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 7–10 lat

1 czerwca 2025 roku, godz. 11:30

Plaża Gdańsk Brzeźno, wejście nr 43: [kliknij tutaj – mapa]

Spotykamy się przy wejściu nr 43 na plażę w Brzeźnie. Weźcie ze sobą odpowiednie do zabawy na piasku ubranie. W razie niepogody, warsztaty odbędą się w pobliskim Hewelianum.

Bilety – [kliknij tutaj]

Malowanie tańcem. Rysowanie tańca. Rodzinne zabawy ruchowe w grupie, duetach i solo. To niesamowite w ilu kierunkach nasze ciało może się poruszać. Niemal niekończące się możliwości… Będziemy eksplorować ślady i rytmy, kierunki i szlaki, kolory i dynamikę, jakie może pozostawiać ruszające się ciało w trójwymiarowej przestrzeni. Spróbujemy uchwycić ruch w formie śladów na piasku. Stworzymy krótkie choreografie rodzinne dzięki wspólnych poszukiwań ruchowych, tańca kreatywnego i improwizacji.

Warsztat będzie oparty na rozwijaniu świadomości ciała, ruchu kreatywnym i improwizacji.

Nie są wymagane umiejętności taneczne ani rysownicze.

Prowadząca:

Katarzyna Doner – tancerka, performerka, reżyserka. Absolwentka PWST we Wrocławiu na wydziale lalkarskim i Akademii Praktyk Teatralnych w Gardzienicach, uczestniczka wielu kursów i warsztatów z zakresu tańca i ruchu, m.in. Kursu Choreografii Eksperymentalnej, Deltebre Dansa, TCM w Tańcu (Tao of Movement), Taniec Kreatywny, Life/Art Process Anny Halprin, Kursu wprowadzającego do Terapii Tańcem i Ruchem. w tej chwili studentka 4-letniego szkolenia Psychoterapii Tańcem i Ruchem w Instytucie DMT w Warszawie. Założycielka pierwszej we Wrocławiu (i Srebrnej Górze) szkoły tańca w powietrzu FRU Aerial Dance. Przez wiele lat współtworzyła środowisko nowego cyrku we Wrocławiu (Cirkus Klan Grus, Kejos Theater) i Srebrnej Górze. Prowadziła autorskie warsztaty tańca w powietrzu dla osób o odmiennej koordynacji ruchowej podczas trzech edycji Międzynarodowego Festiwalu Tańca Inkluzywnego w Krzyżowej oraz regularne zajęcia „All Inclusive” w szkole Mira Art w Gdyni. Od lat pracuje performatywnie z dziećmi i młodzieżą. W Trójmieście współpracowała z Junior Musical przy Teatrze Muzycznym w Gdyni przy musicalach z dziećmi i młodzieżą; z Teatrem Akrobatycznym Mira Art, współtworząc spektakle teatru i pokazy galowe adeptek szkoły; z Fundacją Educational Cha(lle)nge z Gdańska przy projektach Brave Kids oraz z Laboratorium Innowacji Społecznych (zajęcia ruchowe dla mam Mama Moves). Za wieloletnią działalność artystyczną w dziedzinie sztuki tańca i rozwijania młodych talentów w Akademii FRU otrzymała Nagrodę Orkana, a za pionierską pracę badawczą „Idiomy (Nowego) Cyrku” wyróżnienie Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. Prywatnie mama 4,5-letniego Kacperka i 1,5-letniej Jasminy.

https://www.facebook.com/KatarzynaDoner

Hanna Bylka-Kanecka, Kręgowisko.
Warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 3–5 lat

8 czerwca 2025 roku, godz. 11:30

Bilety – [kliknij tutaj]

Zapraszamy na rodzinne spotkanie pełne zabawy i ruchu.

Tym razem w centrum uwagi znajdą się nasze kręgosłupy. Obejrzymy anatomiczne obrazy i modele. Wsłuchamy się w taniec kręgosłupa, który odbywa się podczas codziennych czynności. Sprawdzimy, czy kręgi mają nam coś do powiedzenia, a jeżeli tak, to w jakim mówią języku? Jaki ruch proponują różne części kręgosłupa?

W zajęciach towarzyszyć nam będą konopno-lniane i roślinnie barwione liny. Przypomną nam o sekwencyjnej naturze ruchu naszych kręgosłupów i zaproszą do rodzinnej zabawy w kręgowisko!

Scenariusz warsztatów inspirowany jest procesem pracy nad spektaklami „Somatulki” i „U-rodziny” (choreografia: Hanna Bylka-Kanecka, produkcja: Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, koprodukcja: Fundacja Performat, partner: Festiwal Nowe Epifanie).

Prowadząca:

Hanna Bylka-Kanecka – choreografka, kuratorka, mama. Od 2018 roku opiekunka merytoryczna programu Roztańczone Rodziny (tworzonego we współpracy z Fundacją Performat). Inicjatorka i współzałożycielka kolektywu Holobiont (2016-2024), którego prace były szeroko prezentowane zarówno w Polsce jak i za granicą. Jako choreografka niezależna jest autorką interaktywnego tanecznego solo „Somatulki” kierowanego do dzieci w przedszkolach (2023, dzięki stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego) oraz spektaklu “U-rodziny” na temat ciąży i porodu dla rodzin z dziećmi od 3 roku życia (2025, prod. Centrum Sztuki Dziecka, koprod. Fundacja Performat, partner Rodzinne Epifanie). Projektowo blisko współpracuje z poznańskim Centrum Sztuki Dziecka, gdzie między innymi współkuratorowała wraz z Joanną Żygowską Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni. Od 2022 roku członkini zarządu Young Dance Network – a global network for exchange, działającej pod parasolem ASSITEJ International, gdzie wolontariacko pracuje na rzecz rozpowszechniania i wzmacniania tańca i choreografii dla młodej widowni, postrzegając je jako narzędzia społecznej zmiany. Publikowała między innymi w „Kulturze Współczesnej” i „Didaskaliach”. W pracy twórczej i badawczej interesują ją punkty styku psychoanalizy, praktyk somatycznych, posthumanizmu i badań nad dzieciństwem. Największą artystyczną inspirację czerpie z cielesnej obserwacji różnych kolorytów własnego macierzyństwa.

www.hannabylkakanecka.com

Zadanie finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Przestrzenie Sztuki – Taniec, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Warsztaty odbędą się w cyklu Roztańczone Rodziny, który w latach 2024–2025 gości w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku w ramach programu Przestrzenie Sztuki – Taniec.

Projekt jest kontynuacją programu Stary Browar Nowy Taniec dla dzieci — Roztańczone Rodziny realizowanego przez Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk w latach 2011–2021. W latach 2020–2022 program odbywał się w Teatrze Polskim w Poznaniu, a od 2023 roku jednocześnie w: Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, Teatrze Ochoty im. Jana i Haliny Machulskich w Warszawie i Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku; od 2024 roku również w Krakowskim Centrum Choreograficznym i Gminnej Bibliotece Publicznej im. Czesława Chruszczewskiego w Mieścisku.

Operatorem projektu jest Fundacja Performat. Opiekunką merytoryczną programu jest Hanna Bylka-Kanecka.

Strona programu: www.roztanczonerodziny.pl

„U-rodziny”, choreografia Hanna Bylka-Kanecka
Przedstawienie taneczne dla rodzin z dziećmi w wieku od 5 lat

8 czerwca 2025 roku, godz. 17:00
Gdański Archipelag Kultury Stacja Orunia

Bilety – [wkrótce]

„U-rodziny” to przedstawienie taneczne, które zabiera całą rodzinę w podróż do początku istnienia. Do miejsca, z którego wszyscy przychodzimy, oraz do chwili, która otwiera nas i łączy ze sobą bardziej, niż nam się wydaje. Są czułym i bliskim doświadczeniem poruszającym temat ciąży i porodu. To poetycka opowieść o tajemniczych aktach tworzenia i powstawania ludzkiego ciała. O akcie narodzin – pełnym niesamowitej fizjologii. O procesach, w których kreują się nowe istnienia i powstają opowieści. O świętowaniu wyłaniającego się życia.

„Egzystencja”, słowo określające nasze główne zadanie, zawiera echo narodzin jako wyłaniania. W klasycznej łacinie ex sisto znaczyło dosłownie „wychodzić z”, „wydobywać się”, „rodzić się”. […] Wraz z całą wspólnotą żywych należymy do bytów objawiających się przez urodzenie i tkniętych ruchem wyłaniania. Możliwość istnienia dana jest więc za cenę wysiłku podjętego przeciw znieruchomieniu.

Jolanta Brach-Czajna, Szczeliny istnienia

choreografia: Hanna Bylka-Kanecka

kreacja i wykonanie: Janusz Orlik, Anna Steller
muzyka: Aleksandra Słyż
reżyseria świateł: Ewa Garniec
konsultacje scenograficzne: Alicja Bielawska
roślinne barwienie lin: Ewa Garniec Złota
wsparcie scenograficzne, kostiumy: Angelina Janas-Jankowska
producentki: Izabella Nowacka, Karolina Wycisk
plakat: Patrycja Mastej
produkcja: Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu
koprodukcja: Fundacja Performat
partner: Festiwal Rodzinne Nowe Epifanie

Premiera spektaklu 25.05.2025 podczas 25. Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu

Informacja: Podczas spektaklu widzowie proszeni są o zdjęcie obuwia oraz o odłożenie rzeczy osobistych. Wszyscy siedzą na podłodze (dla osób, którym trudno jest usiąść na podłodze, dostępne są krzesła).

Pokaz spektaklu U-rodziny w choreografii Hanny Bylki-Kaneckiej organizowany jest w ramach programu Prezentacji spektakli.

Zadanie finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Przestrzenie Sztuki – Taniec, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Idź do oryginalnego materiału