Letnie miesiące to idealny czas dla studentów na zdobycie pierwszych doświadczeń zawodowych i dodatkowego zarobku. Jednak zatrudnienie, choćby tymczasowe, niesie za sobą skutki prawne i administracyjne, o których wielu młodych ludzi i ich opiekunów nie ma pojęcia. Jednym z kluczowych aspektów jest kwestia ubezpieczenia zdrowotnego, tu nie ma miejsca na błędy ani zwłokę.
Student podjął pracę? Musisz go wyrejestrować z własnego ubezpieczenia
W momencie, gdy student zostaje zatrudniony na podstawie umowy o pracę, automatycznie nabywa prawo do własnego ubezpieczenia zdrowotnego. Oznacza to, iż jego rodzice powinni jak najszybciej wyrejestrować go jako członka rodziny ze swojego ubezpieczenia. To istotna formalność, zaniedbanie jej może skutkować przerwą w ciągłości ubezpieczenia, a tym samym utratą prawa do darmowej opieki zdrowotnej.

Zakończył pracę? Tylko 7 dni na ponowne zgłoszenie dziecka do ZUS
Po zakończeniu pracy przez studenta, o ile przez cały czas się uczy i nie ukończył 26. roku życia, rodzice powinni niezwłocznie ponownie zgłosić go jako członka rodziny do swojego ubezpieczenia. Mają na to tylko siedem dni od momentu zakończenia zatrudnienia. W przeciwnym razie, dziecko może znaleźć się poza systemem ubezpieczeń zdrowotnych.
„Niekiedy zdarza się, iż pacjent w systemie eWUŚ świeci się na czerwono. Spotykało to między innymi studentów, którzy podejmowali pracę i uzyskiwali tytuł do ubezpieczenia, ale nie wiedzieli, iż po rozwiązaniu umowy muszą ponownie zostać zgłoszeni do ubezpieczenia jako członkowie rodziny” -wyjaśnia Grzegorz Dyjak z biura prasowego ZUS.
Brak ubezpieczenia? eWUŚ pokaże czerwone światło
System eWUŚ (Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców) natychmiast wychwytuje brak ważnego ubezpieczenia zdrowotnego. Czerwony sygnał w systemie może skutkować odmową udzielenia świadczeń w przychodni lub szpitalu, chyba iż pacjent zapłaci za leczenie z własnej kieszeni.
Jak zgłosić członka rodziny do ubezpieczenia w ZUS?
Zgłoszenie lub wyrejestrowanie dziecka z ubezpieczenia realizuje się poprzez formularz ZUS ZCNA, to oficjalny dokument służący do przekazania danych członków rodziny do celów ubezpieczenia zdrowotnego. Obowiązek ten leży po stronie płatnika składek, czyli pracodawcy rodzica, bądź samego przedsiębiorcy, jeżeli prowadzi działalność gospodarczą. Należy o tym pamiętać, by nie doszło do nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotno-finansowych.
Źródło: Canva, Zus