Robin Wright ma imponującą listę nominacji i zdobytych filmowych nagród. Już jako czternastolatka była modelką w Paryżu i Tokio, ale tak naprawdę od zawsze kochała aktorstwo. Trampoliną do jej wielkiego sukcesu była rola, którą przyjęła trzydzieści lat temu, w filmie „Forrest Gump”. Młodsi widzowie na pewno kojarzą ją z kultowego dziś serialu „House of Cards”, w którym pokazała bezwzględną twarz żony polityka.
Od 27 grudnia będzie można zobaczyć Robin Wright ponownie u boku Toma Hanksa w filmie „Here. Poza czasem”, poruszającej opowieści o miłości, stracie, nadziei, euforii i przemijaniu. Na planie tego przedsięwzięcia Robin ponownie (po 30 latach!) spotkała się ze swoim przyjacielem Tomem Hanksem oraz reżyserem „Forresta Gumpa” Robertem Zameckisem.
Czternastoletnia modelka
Robin Wright przyszła na świat 8 kwietnia 1966 roku w Dallas w Teksasie. Jej matka Gayle Daston-Wright pracowała w branży kosmetycznej jako dyrektor ds. sprzedaży. Natomiast ojciec Fred Wright był farmaceutą. Jej rodzice rozwiedli się, gdy aktorka
miała dwa lata. Tuż po przeprowadzce do San Diego w Kalifornii już jako czternastoletnia dziewczyna, Wright próbowała z powodzeniem swoich sił w modelingu. W tym czasie marzyła jednak o filmie i serialu. Kiedy pierwsze próby castingowe nie przynosiły efektów, Robin znalazła pracę w kuchni na statku wycieczkowym. Jednak zaledwie na dzień przed wejściem na pokład dostała propozycję roli Kelly Capwell w serialu „Santa Barbara”. Bez przygotowania aktorskiego podpisała kontrakt na dwa lata. I dobrze zrobiła, bo za tę pracę i pierwszą w życiu rolę była trzykrotnie nominowana do nagrody Emmy.
„Forrest Gump” – trampolina do sukcesu
Dwa lata później, w 1986 roku, Robin Wright w końcu trafiła na duży ekran. Zagrała w „Obyczajówce”, jednak popularność przyniosły jej dopiero filmy: „Narzeczona dla księcia” (1987 r.), „Zabaweczki” (1992 r.), a przede wszystkim „Forrest Gump” (1994 r.) Roberta Zemeckisa. Właśnie w tej wyjątkowej produkcji partnerował jej Tom Hanks.
Późniejsze kreacje tylko ugruntowały jej pozycję w branży filmowej. Role, o których warto pamiętać, to m. in.: Moll Flanders w „Moll Flanders” (1996 r.), Maureen Murphy Quinn w „Jak jej nie kochać” (1997 r.), Audrey Dunn w „Niezniszczalnym” (2000 r.),
Diany w „Dziewięć żyć” (2005 r.) i Anny w „Zakochanym Nowym Jorku” (2008 r.).
„House of Cards” – najlepsza rola
Od 2013 do 2018 roku Robin Wright wcielała się w Claire Underwood u boku Kevina Spacey’a w popularnym serialu „House of Cards”. Do dziś kreacja lojalnej żony ambitnego polityka, która ucieka się do manipulacji i działań nieetycznych, aby osiągnąć swój cel, uważana jest za jedną z najlepszych w jej karierze. Aktorka otrzymała za nią nagrodę Złoty Glob.
Co ciekawe, dziś Wright głośno walczy o równość płac niezależnie od płci. W 2016 roku aktorka zażądała od producentów „House of Cards” równego traktowania pod względem finansowym z jej serialowym partnerem, Kevinem Spacey’em. Uznała, iż ma do tego prawo, ponieważ ich postaci są równie popularne.
Trzy razy uwierzyła w miłość
Robin Wright trzy razy zmieniała stan cywilny. Pierwszy raz stanęła na ślubnym kobiercu 1986 roku. Jej wybrankiem był wówczas starszy o dziewięć lat aktor Dean Witherspoon, który grał jej kochanka w operze mydlanej „Santa Barbara”. To była jej pierwsza wielka miłość.
Po rozwodzie Wright randkowała m. in. z: Erikiem Stoltzem, Charlie Sheenem, Jasonem Patrikiem, a w 2003 roku stracił dla niej głowę Colin Farrell. Jednak najważniejszym mężczyzną w jej życiu przez wiele lat był Sean Penn, którego poznała w 1989 roku, po tym, jak aktor rozstał się z Madonną. Wielbicielom wydawało się, iż tworzą idealną parę. Wright powiedziała Pennowi „tak” w 1996 roku. Rozwiedli się po burzliwym związku czternaście lat później. Razem doczekali się dwójki dzieci: córki Dylan i syna Hoppera.
Ostatni raz Robin Wright przysięgała miłość Clémentowi Giraudetowi w 2018 roku. Jej wybranek był od niej młodszy o 18 lat i pracował dla domu mody Saint Laurent. Robin Wright rozwiodła się po raz trzeci – w 2022 roku. W jednym z ostatnich wywiadów przyznała, iż już nie szuka miłości i po raz czwarty nie zamierza stawać na ślubnym kobiercu. Nie kryje jednak, iż z grona byłych mężów przez cały czas utrzymuje kontakt z Seanem Pennem.
Ona chce mieć zmarszczki
Robin Wright promuje naturalny wygląd i deklaruje, iż nie zdecyduje się na operacje plastyczne. – Kiedy starałam się o rolę w „House of Cards”, chciałam poddać się operacji plastycznej. Pomyślałam sobie: „Masz 45 lat i nigdy nie miałaś liftingu. Lepiej
byłoby, gdybyś zrobiła sobie biust i napompowała usta!” – opowiada. Jednak ostatecznie nie zdecydowała się na „poprawki”, mimo iż wiele aktorek czuje presję na zachowanie młodości.
– Nie chcę tego robić, chcę się zestarzeć i chcę mieć zmarszczki! Może zdecyduję się na delikatne wstrzyknięcie botoksu, ale na pewno nie pójdę pod nóż – deklaruje gwiazda. Jej mottem w kwestii wyglądu jest powiedzenie: – Za dużo makijażu, za dużo włosów – nie mogę tego znieść. Dlatego mniej znaczy więcej.
O FILMIE:
Losy kilku pokoleń krzyżują się w jednym miejscu na Ziemi, domu, który jest świadkiem wszystkiego co w ich życiu najpiękniejsze i najbardziej dramatyczne, najzabawniejsze i najbardziej poruszające. To tu dla jednych wszystko się zaczyna, a dla innych kończy. Tutaj rozkwita miłość, spełniają się marzenia, rodzą się przyjaźnie, pasje i przychodzą rozczarowania.
Twórcom udaje się w niezwykłej filmowej formie uchwycić istotę ludzkiego losu. Jego blaski i cienie, które wszyscy znamy bez względu na to skąd pochodzimy i gdzie przyszło nam żyć.
Reżyseria: Robert Zemeckis („Forrest Gump” – OSCAR, „Cast Away – poza światem”, „Powrót do przyszłości”, „Lot”, „Kontakt”). Obsada: Tom Hanks („Forrest Gump” – OSCAR, „Filadelfia” – OSCAR, „Szeregowiec Ryan”, „Elvis”, „Czwarta władza”, „Sully”, „Cast Away – poza światem”, „Apollo 13”, „Masz wiadomość”, „Bezsenność w Seattle”); Robin Wright („Forrest Gump”, „Niezniszczalny”, „House of Cards” – serial, „Wonder Woman”, „Everest”, „Moneyball”, „Dziewczyna z tatuażem”, „Beowulf”, „List w butelce”); Kelly Reilly („Lot”, „Eden Lake”, „Yellowstone” – serial”, „Sherlock Holmes”, „Dzień Bastylii”, „Duma i uprzedzenie”, „Duchy w Wenecji”); Michelle Dockery („Dżentelmeni”, „Downton Abbey”, „Anatomia skandalu” – serial, „Klucz do wieczności”); Paul Bettany („Avengers: Czas Ultrona”, „Transcendencja”, „Chciwość”, „Iron Man 3”, „Wimbledon”, „Kod Da Vinci”, „Piękny umysł”).
Dystrybucja w Polsce: Monolith Films.