Robert Makłowicz przestrzega przed używaniem tego zwrotu podczas posiłku. Mówi tak ogrom Polaków

g.pl 1 godzina temu
Zdjęcie: Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Wyborcza.pl


Te słowa przed posiłkiem mówi do swoich gości prawie każdy Polak. kilka osób wie jednak o tym, iż w gruncie rzeczy są one niekulturalne i mogą być źle odebrane. Robert Makłowicz dokładnie tłumaczy, dlaczego tak jest. Co więcej, sami zaproszeni również popełniają inny błąd.
Niektóre wyuczone zachowania, które powtarzamy przy różnych okazjach, wcale nie są tak prawidłowe i kulturalne, jak może nam się wydawać. O błędach w savoir-vivre mówi między innymi Robert Makłowicz. Jeden z największych i najczęściej powielanych dotyczy mówienia "smacznego".

REKLAMA







Zobacz wideo Magda Gessler vs Robert Makłowicz. Kto robi smaczniejsze naleśniki? Sprawdzamy



Robert Makłowicz o zasadach dobrego wychowania podczas spożywania posiłków. Tego nie mów gościom
Robert Makłowicz to znany dziennikarz, kucharz oraz podróżnik. Od lat współpracuje z telewizją, gotując przed kamerą lokalne dania z najdalszych zakątków świata. Kto, jak kto, ale on doskonale zna się na kulturze spożywania posiłków i wszystkich zasadach savoir-vivre, które im towarzyszą. Podczas jednego z odcinków programu "Drugie Śniadanie Mistrzów" Robert Makłowicz zwrócił szczególną uwagę na pewne faux-pas, które nagminnie popełniamy. Robi tak niemal każdy Polak, szczególnie gdy zaprasza gości na wspólne zjedzenie przygotowanej na tę okazję potrawy. Choć chcemy być kulturalni, ten gest powinien być odbierany zupełnie inaczej. Chodzi o życzenie komuś "smacznego".


Zasady savoir-vivre: Zdaniem Roberta Makłowicza mówienie tego jest niegrzeczne
Przyjęło się, iż w naszym kraju życzymy komuś "smacznego" przy każdej możliwej okazji. Czy to zapraszamy domowników na wspólne śniadanie, czy wybieramy się ze znajomymi do restauracji, a choćby kiedy zapraszamy gości do naszego domu i częstujemy ich domowymi wypiekami. W Polsce takie stwierdzenie jest uznawane za przejaw kultury i okazanie komuś sympatii. Robert Makłowicz zwrócił jednak uwagę, iż nie do końca powinniśmy nadużywać tego słowa, zwłaszcza iż wiele osób robi to zupełnie odruchowo. Według dziennikarza jest to co najmniej niegrzeczne.

Słowo 'smacznego' ma w sobie właśnie ten pejoratywny wydźwięk: słuchajcie, no my tu coś mamy, życzę wam, żeby to było smaczne. A przecież to oczywiste, iż jeżeli kogoś czymś częstujemy, to powinno być smaczne

- podkreśla znany kucharz. Nie jest to jednak tylko jego zdanie. O podobnym problemie w kwestii dobrego wychowania mówiła również Aleksandra Pakuła, ekspertka od zasad savoir-vivre'u. W swoich mediach społecznościowych udostępniła krótką instrukcję, dlaczego jest to takie ważne.

Nigdy nie mówcie 'smacznego' wchodząc na przykład do firmowej kuchni (...). Osoba ciągle musi przerywać jedzenie, by mówić 'dziękuję'.

– podkreśliła. Jednocześnie zaapelowała, by z roli gościa czy jedzącego, nigdy nie dziękować po usłyszeniu tego zwrotu. Wystarczy, iż skiniemy głową, lub się uśmiechniemy. Możemy za to uprzejmie podziękować po zakończonym posiłku.







Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału