Rezydencje choreograficzne w sierpniu i we wrześniu w IKM

ikm.gda.pl 4 tygodni temu

Pierwsze działania w ramach programu Przestrzenie Sztuki – Taniec! Już pod koniec sierpnia w Instytucie Kultury Miejskiej rozpoczną pracę Katarzyna Chmielewska i Ilona Trybuła, których propozycja została wybrana w naborze na koncepcje rezydencji choreograficznych skoncentrowanych na idei zrównoważonej produkcji sztuki. W połowie września będziemy gościć duet Karolina Mielczarek i Małgorzata Stasiak.

W ramach rezydencji choreografkom i artystkom oferuje się przestrzeń do rozwijania swoich praktyk i pomysłów bez konieczności wytworzenia konkretnego efektu. Koncepcje obu rezydencji zostały przygotowane jako kontynuacja wcześniej rozpoczętych badań, poszukiwań i procesów twórczych. Obie są też zorientowane interdyscyplinarnie – nastawione na łączenie i wykorzystywanie w pracy artystycznej kompetencji tanecznych i choreograficznych oraz naukowych i badawczych.

Pierwsza rezydencja choreograficzna

Choreografki Katarzyna Chmielewska i Ilona Trybuła, oraz badaczka Hanna Raszewska-Kursa swoją rezydencję odbędą w dniach 26 sierpnia – 8 września 2024 roku.

Praca zespołu będzie skoncentrowana na kwestii tożsamości artystycznej i jej wpływu na wybory choreograficzne i zawodowe artystek. Inspirującą postacią w procesie będzie Janina Jarzynówna-Sobczak – gdańska pionierka sztuki tańca, choreografka, tancerka i pedagożka, która stworzyła choreografie do wielu spektakli Opery Bałtyckiej oraz Teatru Wybrzeże. Chmielewska, Trybuła i Raszewska-Kursa chcą przyjrzeć się także temu, w jaki sposób na scenie mogą być obecne dojrzałe, tańczące ciała.

W dniach 2-6 września, w godzinach 10:00-11:30 będzie można uczestniczyć w “Porankach w ruchu”, na które rezydentki zapraszają do sali warsztatowej nr 2 w Kunszcie Wodnym (IKM)

„Obecność, interpretacja, intencja i świadomość” to hasła przewodnie poranków w ruchu, podczas których ćwiczyć będziemy percepcję i uważność, badając w tym celu medium jakim jest nasze ciało. Będziemy je obserwować, podobnie jak nasze emocje, podczas licznych zadań choreograficznych i performatywnych. Postaramy się stworzyć równowagę pomiędzy naszymi organicznymi, indywidualnymi umiejętnościami ruchowymi, a nowymi, które poznawać i praktykować będziemy wspólnie przez pięć poranków. Ważnym aspektem tych spotkań pozostanie nasza obecność sceniczna i praca z wyobraźnią oraz synergia pomiędzy ciałem i umysłem zaangażowanymi w proces twórczy.

Zajęcia są otwarte dla wszystkich chętnych.

KATARZYNA CHMIELEWSKA – choreografka, tancerka, nauczycielka tańca, od 2008r również producentka oraz koordynatorka działań artystycznych w Stowarzyszeniu „Teatr Dada von Bzdülöw”. Laureatka nagród Prezydenta Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego za całokształt dorobku i wybitne osiągnięcia artystyczne. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku /1993r/; studiowała taniec współczesny w P.A.R.T.S. w Brukseli. Przez 30 lat współtworzyła Teatr Dada von Bzdülöw. W 2019r we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca oraz Fundacją Polka dot, Stowarzyszenie Teatr Dada zorganizowało pierwszą w Gdańsku Polską Platformę Tańca. W latach 2022-2024 mieszkała w Barcelonie, gdzie prowadziła regularne zajęcia „Uważność Choreograficzna” w centrum tańca współczesnego nunArt oraz kursy mistrzowskie „Dada Theatre Method” w Barcelona Dance Center. W 2023r zaprezentowała spektakl solowy “DNA of a Woman” na festiwalu Associacio Tudanza w Barcelonie, a także z choreografem Roberto Olivan współtworzyła improwizowany spektakl „Related Rocks” na festiwalu Arteria Tortosa w Katalonii. W 2022r rozpoczęła też współpracę z artystami multidyscyplinarnymi: Maríą Papadopoulos i Joan Lavandeira, realizując dotychczas dwie rezydencje artystyczne i warsztaty choreograficzne w przestrzeni tańca L’Obrador w Deltebre, poświęcone pracy nad spektaklem “Złote nici” / work in progress /.

ILONA TRYBUŁA – tancerka, choreografka, improwizatorka, prekursorka i propagatorka improwizacji w Polsce. Kuratorka, wykładowca akademicki, stypendystka MKiDN, stworzyła i wytańczyła mnóstwo spektakli improwizowanych – to jest jej język i metoda – przy niektórych współpracowała z muzykami polskiej sceny improwizowanej. Absolwentka gdańskiej Szkoły Baletowej i Akademii Muzycznej w Warszawie. Pracowała na Warszawskim Uniwersytecie Muzycznym , w Szkole Aktorskiej Machulskich, Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu AST Kraków, w tej chwili w Zakładzie Tańca Akademii Muzycznej W Katowicach. Improwizacja jest osią działań, na polu badań, edukacji, twórczości, prezentacji, animacji, upowszechniania. Twórca projektów Studio Ciało i Laboratorium Improwizacji, w ramach których organizowane były regularne warsztaty i laboratoria improwizacji, prowadzone przez nauczycieli polskich i zagranicznych Twórca i dyrektor artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Improwizacji Tańca [SIC!], twórca Kolektywu Melba (improwizujących tancerzy i muzyków). Kurator rocznego projektu w CSW Zamek Ujazdowski Sic! four seasons. Trzykrotna stypendystka MKiDN, odznaczona medalem KEN. Jej ostatni projekt to Scena Tańca Improwizowanego [sic!] saute.

Dr HANNA RASZEWSKA-KURSA – badaczka specjalizująca się w teorii tańca i historii tańca XX i XXI w., w tym przemian sceny w Polsce i herstorii artystek. Freelancerka z doświadczeniem pracy w zespołach ( „Słownik tańca XX i XXI wieku” czy „Bibliografia zagadnień tańca 1967-2017. Wybrane obszary”) i realizacji prac indywidualnych (np. „Archiwum Bożeny Mamontowicz-Łojek w IT w Warszawie. Analiza zawartości”). Autorka licznych artykułów naukowych, autorka i redaktorka książek. Więcej: hannaraszewska.wordpress.com/.

Druga rezydencja choreograficzna

Karolina Mielczarek i Małgorzata Stasiak będą pracować w IKM w dniach 14–27 września 2024 roku.

Twórczynie będą eksplorować motyw „powrotu do natury” jako sposobu określenia na nowo miejsca człowieka w świecie. Ich myślenie o tańcu jako działaniu naprawczym, terapeutycznym i zdolnym do uwrażliwiania na relacje z przyrodą inspiruje książka Inger Christensen „Alfabet”, w której autorka podejmuje refleksję nad kontaktem człowieka z naturą. Literacka inspiracja procesu znajdzie odzwierciedlenie w rozwijaniu przez Mielczarek i Stasiak praktyk opartych na performatywności pisania i pracy ze słowem, w których towarzyszyć im będzie prof. Joanna Pędzisz – naukowczyni zajmująca się lingwistyką i praktykami ruchowymi.

KAROLINA MIELCZAREK – tancerka, pedagożka, choreografka, nauczycielka edukacji Montessori. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. F. Parnella w Łodzi, Uniwersytetu Maltańskiego (psychologia i teatrologia) oraz studiów podyplomowych Taniec w terapii i rozwoju na Uniwersytecie SWPS. Współdziałała i współtworzyła z Bożeną Eltermann (Teatr Cynada), Idit Hermann (Teatr Clipa) i Dr Mario Frendo (University od Malta). Uczestniczyła w programie Roztańczone Rodziny oraz Ciała Tańczące w Mieście, prowadząc warsztaty w ramach zeszłorocznych Przestrzeni Sztuki Gdańsk. Na co dzień prowadzi swój autorski projekt pod nazwą „storytelling in movement” nakierowany na opowiadanie w ruchu.

MAŁGORZATA STASIAK – doktor nauk o sztuce. Wykłada m.in. creative writing w Szkole Filmowej w Łodzi, kieruje Działem Edukacji w Muzeum Sztuki w Łodzi. Jej zainteresowania pisarskie i performatywne skupiają się wokół dramaturgii ruchu, dźwięku i tekstu, co przekłada na zajęcia w szkole i w muzeum. Skończyła kurs choreografii eksperymentalnej w Centrum w Ruchu w Warszawie, gdzie zgłębiała temat autoinscenizacji oraz zagadnień związanych z performatyką tożsamości. Kończy realizację wieloletniego, multimedialnego projektu „Under Construction”, którego część audialna zawiera dźwięki natury połączone z głosem autorki.

JOANNA PĘDZISZ – w 2002 roku ukończyła studia na kierunku filologia germańska, w 2007 roku obroniła doktorat, a w 2018 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego w dziedzinie językoznawstwa. Pracuje w Katedrze Lingwistyki Stosowanej oraz opiekuje się stroną merytoryczną polsko-niemieckich studiów kulturowych i translatorskich na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Z zamiłowania joginka i pasjonatka tańca współczesnego.

Czy działania rezydencyjne będą dostępne dla publiczności?

Każda z grup zorganizuje spotkanie w dowolnym formacie, w ramach którego podzieli się z publicznością tym, co wydarzyło się w procesie twórczym. O terminie spotkań i zasadach uczestnictwa w nich będziemy informować przez nasze media społecznościowe – Facebook i

– oraz stronę internetową IKM.

Opiekunką merytoryczną rezydencji jest Katarzyna Kania.

Program Przestrzenie Sztuki – Taniec jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Operatorem Przestrzeni Sztuki Taniec w Gdańsku w roku 2024 jest Instytut Kultury Miejskiej.

Idź do oryginalnego materiału