Revolusi. Indonezja i narodziny nowoczesnego świata | Najnowsza książka autora międzynarodowego bestsellera “Kongo” Davida Van Reybroucka

strefamusicart.pl 2 tygodni temu
Zdjęcie: bgdvfscd


DAVID VAN REYBROUCK
REVOLUSI
INDONEZJA I NARODZINY NOWOCZESNEGO ŚWIATA

Wydawnictwo W.A.B.
Premiera 25 września 2024 r.
Przełożyła Iwona Mączka.

Najnowsza książka autora międzynarodowego bestsellera „Kongo”

Walka o niepodległość Indonezji, której szczyt przypadł na lata czterdzieste XX wieku, przez długi czas była postrzegana jedynie jako konflikt między kolonizatorem – Holandią – a skolonizowanymi Indiami Wschodnimi.

„Revolusi” Davida Van Reybroucka to pierwsza książka, która odrywa tę walkę od perspektywy narodowej i pokazuje jej znaczenie jako wydarzenia globalnego.

Indonezja była pierwszym krajem, który ogłosił niepodległość po drugiej wojnie światowej. Po japońskiej okupacji młodzi rebelianci oparli się wszelkim nowym formom dominacji przy użyciu siły. Brytyjskie, australijskie, a zwłaszcza holenderskie oddziały miały przynieść pokój i porządek, ale ich obecność doprowadziła do wybuchu pierwszej nowoczesnej wojny dekolonizacyjnej.

Walka ta zainspirowała ruchy niepodległościowe w Azji, Afryce i świecie arabskim, zwłaszcza gdy wolna Indonezja zorganizowała legendarną konferencję w Bandungu w 1955 roku, pierwszy światowy kongres bez udziału Zachodu. Świat ingerował w revolusi i świat się przez to zmienił.

David Van Reybrouck (ur. 1971) – historyk kultury, archeolog i pisarz. Jego twórczość literacka obejmuje liczne gatunki, w tym historyczną literaturę faktu, poezję i teatr. Najsłynniejszym dziełem Van Reybroucka jest “Kongo. Opowieść
o zrujnowanym kraju” (W.A.B., 2016), książka, która przyniosła mu liczne nagrody literackie i ugruntowała jego pozycję jako autora. Van Reybrouck uznawany jest za jednego z czołowych europejskich intelektualistów.
Aktywnie promuje demokrację deliberatywną i partycypację obywatelską. Jego idee miały wpływ na debatę polityczną w Belgii i za granicą.

Idź do oryginalnego materiału