Koncert „Muzyczna Panorama Renesansowej Europy” zakończył IV edycję Świętokrzyskich Dni Muzyki Dawnej imienia Wincentego z Kielc. Przed licznie zgromadzoną publicznością, w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich, zaprezentowali się wirtuoz fletu Andreas Böhlen i Marek Toporowski na klawesynie. Artyści na instrumentach z epoki wykonali najpopularniejsze kompozycje północy Europy, głównie renesansu angielskiego.
Czwarta edycja Świętokrzyskich Dni Muzyki Dawnej była niezwykle bogata w wydarzenia artystyczne – mówi Krystyna Nowakowska z biura festiwalu.
– W sumie odbyły się 24 koncerty w trzech różnych województwach, w których wzięli udział artyści z pięciu różnych krajów. Poza koncertami mieliśmy także Akademię Kielcensis, odbywającą się w murach klasztoru na Karczówce. Tam młodzi artyści i studenci nie tylko uczyli się grać na instrumentach dawnych, ale również dawali koncerty kieleckiej publiczności. To była dodatkowa wartość tego festiwalu – dodaje.
Krystyna Nowakowska przypomina, iż hasłem przewodnim IV edycji festiwalu był Ogród Polski i muzyka Mikołaja Zielińskiego – najwybitniejszego polskiego kompozytora doby renesansu.
– To muzyka nie najłatwiejsza jednak gromadząca bardzo wielu słuchaczy, dlatego myślę, iż warto takie festiwale organizować, gdyż jest na to zapotrzebowanie – ocenia.
W koncercie wziął udział m.in. poseł Krzysztof Lipiec, pełnomocnik kieleckiego okręgu Prawa i Sprawiedliwości. Parlamentarzysta podkreśla, iż ten festiwal gromadzi najlepszych artystów z całego świata, którzy kultywują tradycje muzyki dawnej.
– To piękne wydarzenie muzyczne i jestem przekonany, iż na długo zagości w naszym województwie. To wydarzenie, które wspiera minister kultury i dziedzictwa narodowego. Organizatorzy, a także kierownictwo tego festiwalu ściąga do Kielc i całego województwa świętokrzyskiego topowych artystów, cieszących się uznaniem melomanów – dodaje.
Organizatorem Świętokrzyskich Dni Muzyki Dawnej jest Stowarzyszenie Schola Cantorum Kielcensis.