
„Od Bacy do Knopa” – tradycja żywa i aktualna
W dniach 25–27 lipca w Piwnicznej-Zdroju znów zabrzmi dźwięk gręplowania, a wełna zamieni się w prawdziwe arcydzieła. Podczas tegorocznych „Dni Piwnicznej” odwiedzający będą mogli nie tylko przyjrzeć się procesowi tkania rękawic furmańskich, ale również spróbować własnych sił w rzemiośle, które Czarnym Góralom przyniosło ogólnopolskie uznanie.
Dziedzictwo, które przetrwało wieki
Rękawice furmańskie to znak rozpoznawczy Czarnych Górali z Piwnicznej-Zdroju. To tu tradycja ich tkania nie tylko przetrwała, ale zyskała nową siłę. Wpisane w 2022 roku na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, stały się symbolem kultury regionu. Dlaczego właśnie w tym miejscu ta umiejętność się zachowała? Jak wygląda proces tworzenia tych unikatowych rękawic? Gdzie można je dziś kupić? Odpowiedzi na te pytania poznamy podczas wydarzenia „Od Bacy do Knopa”.
Pokazy, warsztaty i tkackie emocje
W specjalnie przygotowanym plenerze na Nakle (wejście od ul. Krakowskiej lub ul. Targowej) przez trzy dni będzie można oglądać pokazy tradycyjnych technik: od gręplowania, przez przędzenie, aż po samo tkanie. – Pokażemy cały proces od surowej wełny do gotowego wyrobu – mówi Barbara Talar, prezes Towarzystwa Miłośników Piwnicznej. – Każdy chętny będzie mógł spróbować własnych sił i utkać miniaturową rękawiczkę w formie breloczka.
Pokazy z udziałem mistrzów tradycji odbędą się w piątek w godz. 15:00–20:00, a także w sobotę i niedzielę w godz. 10:00–18:00. Miniwarsztaty tkackie dla całych rodzin zaplanowano na piątek (start o godz. 16:00) oraz na sobotę i niedzielę (start o godz. 15:00).
Tradycja, która żyje dalej
Wydarzenie jest częścią projektu „Rękawice furmańskie. Z dziadkowej izby na współczesne salony”, który ma na celu popularyzację tego unikalnego elementu dziedzictwa niematerialnego. Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2025.
To nie tylko historia – to żywa opowieść o tożsamości regionu i dumie z lokalnych tradycji.
Informacje praktyczne
Miejsce: Nakło w Piwnicznej-Zdroju (wejście od ul. Krakowskiej lub ul. Targowej)
Termin: 25–27 lipca 2025
Godziny:
– Piątek: 15:00–20:00
– Sobota i niedziela: 10:00–18:00
Warsztaty rodzinne:
– Piątek: od godz. 16:00
– Sobota i niedziela: od godz. 15:00
Kontakt: Urszula Lis – tel. 501 189 770, Barbara Talar – tel. 661 821 810
Więcej informacji: www.rekawicefurmanskie.pl, www.tmp-piwniczna.pl
