"Reduta Ordona" - pełne streszczenie i opracowanie w pigułce. Powtórka przed egzaminem 8-klasisty

gazeta.pl 4 godzin temu
Jedną z lektur, które mogą pojawić się na egzaminie ósmoklasisty, jest "Reduta Ordona". Streszczenie i inne elementy składające się na opracowanie tego utworu pozwolą Ci go lepiej zrozumieć."Reduta Ordona" to jeden z krótkich utworów, które powinien znać każdy ósmoklasista. Może się ona pojawić na egzaminie zdawanym na koniec szkoły podstawowej. Aby przypomnieć sobie jej treść i przebieg fabuły, warto skorzystać z dobrze skonstruowanego opracowania.
REKLAMA


Zobacz wideo


Byliśmy na maturze Szkoły w Chmurze. Na stadionie egzamin dojrzałości napisało 5 tysięcy osób


"Reduta Ordona" – opracowanie dla uczniówOpracowanie "Reduty Ordona" pozwoli Ci sobie przypomnieć wszelkie szczegóły potrzebne na egzaminie, a także przy omawianiu lektury. To patriotyczne dzieło napisał Adam Mickiewicz. Zwykle, podczas interpretacji, dzieli się je na dwie części. Pierwsza skupia się na przebiegu zdarzeń, druga natomiast subiektywnie ukazuje rzeczywistość. Ten utwór uważa się za jeden z najpiękniejszych w tej tematyce. "Reduta Ordona" – streszczenie jest bardzo pomocne przed egzaminemStreszczenie "Reduty Ordona" pozwoli Ci lepiej odtworzyć przebieg zdarzeń opisany w tym utworze. To opowieść adiutanta, który przybliża wszystko to, co zobaczył w trakcie starcia Polaków i Moskali. Słyszał dwieście armat, natomiast rosyjską artylerię przyrównał do morza – tak była bezkresna. Piechotę z kolei widzi jako sępy.Z Moskalami mierzy się niewzruszona reduta Ordona, która ma do dyspozycji jedynie sześć armat, które jednak bez przerwy miotają kule w przeciwnika. Najbardziej nieznośne i przykre okazują się odgłosy upadających ciał. Pada pytanie o władcę – gdzie przebywa i dlaczego wysyła cały tłum na rzeź. gwałtownie pada też odpowiedź, zgodnie z którą król znajduje się w stolicy, czyli 500 mil od miejsca zdarzeń. Boją się go zarówno Francuzi, jak i Turcy. Przedstawiona zostaje więc ogromna moc cara, który roztacza zwierzchność nad połową świata.Nadciągają Moskale. Przez dłuższy moment reduta żarzy się żywym ogniem, później natomiast gaśnie. Adiutant rozważa, czy nastąpi starcie z wykorzystaniem manualnej broni. Generał, obserwujący wszystko przez lunetę, roni łzę, wiedząc, iż reduta upadła. Prosi adiutanta o odszukanie Ordona. Ten dostrzega go z ładunkiem wybuchowym, jak ten wysadza magazyn amunicji. Tym sposobem grzebie wszystko i wszystkich wokół. Zdaniem adiutanta Ordon zostanie teraz patronem szańców, a Bóg może zesłać nieszczęście na Moskali, jeżeli dalej będzie rządził nimi tyran.


"Reduta Ordona" – gatunek. To warto wiedzieć o utworzeJaki gatunek ma "Reduta Ordona"? Trudno go jednoznacznie określić, ponieważ zawiera w sobie zarówno cechy adekwatne dla poematu, poezji batalistycznej, jak i rapsodu liryczno-epickiego. W utworze można też doszukać się tonu opowiadania i pełnionych przez niego funkcji dramatycznych. "Reduta Ordona" – bohaterowie. Poznaj ich lepiej"Reduta Ordona" nie ma zbyt wielu bohaterów. Najważniejszym jest tytułowy Julian Konstanty Ordon, będący dowódcą reduty numer 54. Ginie jako bohater, wysadzając magazyn amunicji tak, by reduta nie została przejęta przez Moskali. Zgodnie z prawdą historyczną, brał udział w walce, ale nie przewodził reducie. W dodatku zdołał przeżyć, a wiele lat później dokonał samobójstwa. Drugim z bohaterów jest adiutant, będący naocznym świadkiem, który obserwuje zajście z pewnego oddalenia. To on jest narratorem w "Reducie Ordona".Przystępujesz w tym roku do egzaminu ósmoklasisty? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Idź do oryginalnego materiału