Recenzja MiSTer Pi: Ulepszanie wrażeń z emulacji

pl.jugomobile.com 4 godzin temu

Taki Udon stworzył tańszą alternatywę dla innych konsol MiSTer FPGA. Czy niższy koszt wiąże się z wieloma wadami?

Fani gier retro, którym naprawdę zależy na emulacji, są zgodni, iż FPGA jest zdecydowanie najlepszą metodą emulacji gier.

FPGA, czyli Field Programmable Gate Array, umożliwia dokładne powielanie obwodów w sprzęcie retro, gwarantując najdokładniejsze odtworzenie wrażeń ze sprzętu. Oczywiście, o ile masz adekwatne „rdzenie” systemu sprzętowego.

Główną wadą urządzeń FPGA jest to, iż są one zwykle niezwykle drogie. W przypadku produktów Analogue, często niedostępne.

YouTuber Taki Udon oferuje rozwiązanie tego problemu dzięki niedrogiej konsoli FPGA MiSTer, którą nazwał – nieco myląco – MiSTER Pi.

Kluczowe dane techniczne

  • Płyta główna: Altera Cyclone V FPGA (niestandardowa)
  • Pamięć RAM: 128 GB SDRAM
  • Łączność: HDMI i VGA, port audio optyczny
  • Bezprzewodowy: Wi-Fi 5 / Bluetooth 4.2 Adapter USB
  • Cechy: 24-bitowy przetwornik cyfrowo-analogowy ADV7125 Video DAC, przetwornik cyfrowo-analogowy Hi-Fi Audio, port SNAC (niebieski port USB), wejście ADC, cyfrowe audio Mini TOSLINK, przyciski Reset, OSD i użytkownika, aktywny wentylator chłodzący
  • Cena: 160$ (Mega Pack)

Projekt

Dużo uwagi poświęcono drobnym szczegółom od samego początku. Pudełka zawierające różne części składowe MiSTER Pi zostały wykonane tak, aby przypominały opakowanie klasycznej konsoli SEGA Master System. Klienci w Europie i Brazylii prawdopodobnie docenią to szczególnie.

Jugo Mobile

Po rozpakowaniu wszystkiego masz pięć małych płytek, a także różne dystanse i śruby. Widok całej tej „surowej” elektroniki może być dla wielu przerażający. Ale na szczęście Taki Udon ma na swoim kanale pomocny przewodnik wideo, który zawiera pełne instrukcje budowy.

Mimo wszystko byłoby miło, gdyby na pudełku znajdowała się pisemna instrukcja albo przynajmniej link lub kod QR, który wskazałby adekwatny kierunek.

Instrukcje Taki Udona są dość łatwe do naśladowania. Pomimo skomplikowanego wyglądu, układ płytki nie jest trudny do zbudowania w praktyce. Wszystko, czego naprawdę potrzebujesz, to śrubokręt i odrobina cierpliwości (oraz własna karta SD o pojemności co najmniej 20 GB).

Otrzymaliśmy wersję Mega Pack do recenzji, ale choćby ona, dzięki swojemu układowi „triple-stack”, jest zaskakująco łatwa do opanowania.

Świadczy to o tym, iż poświęcono projektowi dużo uwagi, aby zapewnić użytkownikowi komfortowe korzystanie z urządzenia.

Górny wentylator nie jest produktem marki, którą znam, ale spełnia swoje zadanie całkiem dobrze i ma tę zaletę, iż pracuje niezwykle cicho.

Jugo Mobile

Cały montaż zajął zaledwie około dziesięciu minut i powinien być równie prosty do wykonania, choćby dla osób ze słabą wiedzą na temat elektroniki.

Instalacja systemu jest nieco bardziej skomplikowana, jednak instrukcje wideo przez cały czas są dość łatwe do naśladowania.

Cechy

Na tym urządzeniu jest mnóstwo portów. Jest mnóstwo portów USB-A do kontrolerów, a także klawiatury i myszy. Jest też HDMI do podłączania nowoczesnych wyświetlaczy i złącze VGA do podłączania zabytkowych wyświetlaczy, aby uzyskać bardziej autentyczne wrażenia. Jest też port USB-C, ale służy on do zasilania.

Jugo Mobile

Wersja Mega Pack jest wyposażona w klucz sprzętowy Wi-Fi. Dzięki temu proces aktualizacji systemu i dodawania nowych gier jest znacznie łatwiejszy. Nie ma potrzeby ciągnięcia niewygodnego kabla Ethernet przez pokój ani ciągłego przełączania karty SD między komputerem a MiSTER.

Jeśli chodzi o oprogramowanie, MiSTER Pi opiera się na pracy szerszego projektu społeczności open-source MiST. Ogromna liczba dodatków, modów, rdzeni i różnych wersji systemu jest dostępna dla tych, którzy chcą poświęcić wystarczająco dużo czasu w kopanie.

Dla tych, którzy chcą po prostu postępować zgodnie z zaleceniami Taki Udon dotyczącymi konfiguracji, w „domyślnym” oprogramowaniu jest kilka fajnych funkcji. Jedną z nich jest menu ulubionych. Osoby, które korzystały z konfiguracji emulatora, takich jak EmulationStation, wiedzą, iż kończysz z ogromną biblioteką i może minąć trochę czasu, zanim przejdziesz do wybranej gry. Opcja menu ulubionych oznacza, iż ​​możesz umieścić swoje ulubione gry w centralnym miejscu, aby mieć do nich łatwy dostęp.

Rozpoznawanie kontrolera było świetne. Od razu wykrył kontroler Nacon Evol-X Xbox. Nyxi Warrior wymagał nieco więcej konfiguracji, ale kontroler RetroBit Saturn był równie łatwo rozpoznawalny.

Wydajność w grach

SEGA Saturn była niesławnie skomplikowaną konsolą. Sprawiało to ból głowy tym, którzy próbowali budować emulatory. Do dziś żaden emulator systemu dla Saturna nie jest idealny, co sprawia, iż ​​rdzeń Saturna MiSTER Pi jest świetnym pierwszym testem.

Aby dać mu prawdziwy trening, wgrałem Panzer Dragoon Saga. Myślałem, iż ta epicka gra RPG da MiSTER Pi szansę rozwinąć skrzydła, ale od razu byłem pod wrażeniem. Czasy ładowania były krótkie, a gra wyglądała świetnie, choćby na moim monitorze 1440p, szczególnie po włączeniu opcji „Clean HDMI”.

Potem poszedłem trochę dalej i zagrałem w Streets of Rage. Próbowałem wyłapać pominięte klatki lub opóźnienia wejściowe. Gry retro na nowoczesnych monitorach często cierpią na to, ale w przypadku MiSTER Pi było to praktycznie niezauważalne.

Mój ostatni test to Xenogears na oryginalnej PlayStation. Moja zwykła konfiguracja emulacji z Raspberry Pi często ma z tym problem, szczególnie podczas ładowania rozbudowanych scen przerywnikowych. MiSTER Pi nie miał takich problemów. Był gładki jak jedwab.

Czy warto to kupić?

Taki Udon FPGA MiSTer nie jest tak łatwy w użyciu jak Evercade Vs-R czy Analogue Pocket. To, czego mu brakuje w łatwości obsługi, nadrabia wszechstronnością i dokładnością.

Jeśli chcesz przeżyć doświadczenie gry retro możliwie najbardziej zbliżone do tego, jakie oferuje oryginalny sprzęt, ale nie chcesz przy tym wydawać fortuny, to MiSTER Pi jest urządzeniem dla ciebie.

Pod warunkiem, iż jesteś w stanie włożyć niezbędny wysiłek w budowę i konfigurację.

Werdykt – 5/5

To urządzenie dla entuzjastów. Dla tego segmentu rynku jest niemal idealne. Opakowanie i projekt pokazują zadziwiającą dbałość o szczegóły. Cena jest znacznie niższa niż w przypadku jakiejkolwiek innej opcji FPGA, a po skonfigurowaniu wydajność jest marzeniem.

Jedyną wadą jest to, iż złożenie i konfiguracja wymagają trochę czasu i cierpliwości, ale dzięki instrukcjom wideo jest to łatwiejsze niż mogłoby się wydawać.

Idź do oryginalnego materiału