Fani Batmana gotowi na kolejny komiks z akcją w roli głównej? W końcu tytuł zobowiązuje do tego, by działo się całkiem sporo. Tym bardziej iż jest to zbiór dwóch kultowych historii o najpopularniejszym Mrocznym Rycerzu: Batman: Prey oraz Batman: Terror. Panie Rycerzu, ma Pan ponownie pełne ręce roboty, pora zająć się porządkiem.
Doug Moench to amerykański autor komiksów i scenarzysta, który zdobył uznanie dzięki swojej pracy nad postacią Batmana. Jego twórczość obejmuje wiele kultowych historii, w tym właśnie Batman: Prey oraz Batman: Śmierć w rodzinie. Moench jest również znany z wykreowania takich postaci jak Moon Knight, Deathlok i Black Mask. Jego styl pisania często łączy mroczne motywy z głęboką psychologią postaci, co sprawia, iż jego komiksy są nie tylko rozrywkowe, ale także refleksyjne. Jego wkład w świat komiksów jest nieoceniony, a jego prace wciąż inspirują nowych twórców.
Jest autorem również takich tytułów jak Batman: Knightfall (tomy 1-5), Batman: Ziemia niczyja, a także Moon Knight oraz Deathlok. Jego twórczość obejmuje również Black Mask i wiele innych historii, które przyczyniły się do rozwoju postaci w uniwersum komiksowym.
Historia komiksu
Kiedy Batman zaczyna swoją przygodę jako Mroczny Rycerz, staje w obliczu wielu przeszkód: złośliwy Hugo Strange, tajemniczy mściciel znany jako Nocna Zmora oraz władca strachu, Jonathan Crane, czyli Strach na Wróble! Na szczęście, Batman nie musi stawiać czoła tym przerażającym wrogom sam, ponieważ z pomocą przychodzi mu pewna złodziejka. Czy Nietoperz i Kotka potrafią zignorować różnice, które ich dzielą, i wspólnie stawią czoła nocnym napastnikom? Granica między miłością a nienawiścią staje się niezwykle cienka. Mroczny Rycerz gwałtownie odkrywa, iż walka z przestępczością to nie tylko zmaganie się z najgroźniejszymi przeciwnikami, ale także z własnymi demonami.
Ta historia o zemście i zdradzie powstała w niezwykle kreatywnych umysłach scenarzysty Douga Moencha, znanego z Batmana i Detective Comics, oraz rysowników Paula Gulacy’ego, Jimmy’ego Palmiottiego i Terry’ego Austina, którzy również mają na swoim koncie wiele znakomitych prac. Album zawiera materiały, które pierwotnie ukazały się w amerykańskich zeszytach Batman: Legends of the Dark Knight #11–15 oraz #137–141, a później zebrano je w tomach Batman: Prey i Batman: Terror, o których już wcześniej wspomniałam.
![](https://konsoloweinfo.s3.eu-central-1.amazonaws.com/wp-content/uploads/2025/02/54-y45-y-htr.jpg)
![](https://konsoloweinfo.s3.eu-central-1.amazonaws.com/wp-content/uploads/2025/02/bwttergger.jpg)
![](https://konsoloweinfo.s3.eu-central-1.amazonaws.com/wp-content/uploads/2025/02/nu65n-56.jpg)
Batman. Łowy
Zaczynamy od Batman: Prey będącą klasyczną historią o Mrocznym Rycerzu z przełomu lat 80. i 90. Treść tego komiksu emanuje ciężkim i bardzo mrocznym klimatem. Sam bohater, Batman, który dopiero stawia pierwsze kroki w swojej karierze, musi polegać przede wszystkim na swoim intelekcie, a ten powinien być wręcz niezawodny. W tej historii każdy fan przygód Batmana z tamtego okresu powinien być zadowolony i usatysfakcjonowany akcją. Pojawia się także opowieść o wczesnej relacji z Jimem Gordonem. Sylwetka Doktora Hugo Strange’a została przedstawiona głównie w pojedynkach intelektualnych – co fanom krwawych pojedynków może się nie spodobać, a z drugiej strony mogą zostać tym zafascynowani. Na końcu doktor zamienia się Hugo Strange’a – szaleńca i wtedy dopiero się zaczyna.
![](https://konsoloweinfo.s3.eu-central-1.amazonaws.com/wp-content/uploads/2025/02/IMG_1216.jpg)
![](https://konsoloweinfo.s3.eu-central-1.amazonaws.com/wp-content/uploads/2025/02/IMG_1217-1.jpg)
![](https://konsoloweinfo.s3.eu-central-1.amazonaws.com/wp-content/uploads/2025/02/IMG_1218.jpg)
![](https://konsoloweinfo.s3.eu-central-1.amazonaws.com/wp-content/uploads/2025/02/IMG_1219.jpg)
Następnie przechodzimy do Batman: Terror, wydany ponad dekadę po wcześniejszym komiksie. Powracający w historii Hugo Strange został nieco przerysowany, a zaplanowana z Jonathanem Cranem intryga wydała się po chwili dość przewidywalna. Niemniej fajnie uzupełnia w jakiś sposób losy naszych głównych bohaterów. Szczególnie na uwagę zasługuje sam wątek ze Strachem na Wróble i jego pojawienie się, pomijając pomysł na plan bohaterów. Oba komiksy wyróżniają się różną stylistyką obrazków, niemniej bardzo przypadły mi do gustu i doskonale oddają ducha opowieści.
![](https://konsoloweinfo.s3.eu-central-1.amazonaws.com/wp-content/uploads/2025/02/IMG_1220.jpg)
![](https://konsoloweinfo.s3.eu-central-1.amazonaws.com/wp-content/uploads/2025/02/IMG_1221.jpg)
![](https://konsoloweinfo.s3.eu-central-1.amazonaws.com/wp-content/uploads/2025/02/IMG_1223.jpg)
![](https://konsoloweinfo.s3.eu-central-1.amazonaws.com/wp-content/uploads/2025/02/IMG_1222.jpg)
Podsumowanie – wrażenia
Batman. Łowy to pozycja obowiązkowa dla wszystkich wiernego fana przygód Mrocznego Rycerza. Choć obie historie znacznie się od siebie różnią zarówno pod względem tematycznym, jak i samym ciekawym przekazem, warto poświęcić na ten komiks czas. Szczególnie odnajdą się tu osoby, które już w latach 90. spędzały wiele czasu nad zagłębianiem się w historię postaci. Klimat został świetnie przedstawiony w formie rysunków, więc nie ma na co czekać!
Liczba stron | 252 |
Wymiary | 17.0×26.0 cm |
Scenarzysta | Doug Moench |
Ilustrator | Paul Gulacy, Jimmy Palmiotti, Terry Austin |
Tłumaczenie | Paulina Walenia |
Typ oprawy | twarda |
Cena | od 76,99 PLN |
![](https://konsoloweinfo.s3.eu-central-1.amazonaws.com/wp-content/uploads/2025/01/jakosc.png.webp)
![](https://konsoloweinfo.s3.eu-central-1.amazonaws.com/wp-content/uploads/2025/01/cena.png.webp)
Komiks do recenzji dostarczył polski wydawca, Egmont.