Rasizm w sieci: Marianna Schreiber wywołuje oburzenie wpisem o Januszu Walusiu

plotkosfera.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Rasizm w sieci: Marianna Schreiber wywołuje oburzenie wpisem o Januszu Walusiu


W sieci coraz częściej pojawiają się przypadki rasistowskich wypowiedzi, które szokują i oburzają społeczeństwo. Jednym z takich przypadków jest wpis Marianny Schreiber, która skomentowała powrót Janusza Walusia do Polski z więzienia w RPA, pisząc „Witaj w domu, biały bracie”. Te słowa wywołały wielkie oburzenie wśród internautów i organizacji walczących z rasizmem.

Janusz Waluś – osoba skazana za zabójstwo Chrisa Haniego

Janusz Waluś, polski obywatel, został skazany za zabójstwo Chrisa Haniego, lidera Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej, w 1993 roku. Waluś był zwolennikiem supremacji białych i został skazany na śmierć, ale wyrok zamieniono na dożywocie. Po 29 latach więzienia Trybunał Konstytucyjny RPA zdecydował o jego przedterminowym zwolnieniu. W piątek, 8 grudnia 2023 roku, 71-letni Waluś został deportowany do Polski.

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych: wpis Marianny Schreiber to „paskudny wpis”

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych (OMZRiK) sangat krytycznie o wpisie Marianny Schreiber. „To paskudny wpis, nawiązanie do białej supremacji, do ideologii apartheidu i narracji neonazistowskich organizacji” – stwierdzono. Organizacja podkreśla, iż słowa Schreiber to jawne przyzwolenie do rasizmu i ksenofobii.

Reakcja Marianny Schreiber na krytykę

Mimo fali krytyki Marianna Schreiber nie wycofała się ze swoich słów. „Moje zadowolenie z powrotu Walusia jest jak najbardziej prawidłowe. Nazywanie białego człowieka białym nie jest rasizmem” – napisała. Internauci są w szoku, iż Schreiber nie rozumie, iż używanie rasistowskich haseł to samo w sobie jest rasizmem.

Rasizm w sieci: problem coraz częstszy

Według danych Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, liczba rasistowskich wypowiedzi w sieci jest coraz większa. W 2022 roku zarejestrowano 1232 rasistowskie wpisy, co stanowi 15% więcej niż w roku poprzednim. Tendencja ta jest coraz bardziej niepokojąca, zwłaszcza wśród młodych ludzi, którzy są coraz bardziej narażeni na rasistowskie treści w sieci.

Konsekwencje rasistowskich wypowiedzi

Rasistowskie wypowiedzi nie tylko oburzają, ale również mają realne konsekwencje. Mogą one prowokować do przemocy, dyskryminacji i izolacji grup mniejszościowych. Według danych organizacji Niebieska Linia, w 2022 roku zarejestrowano 456 przypadków przemocy rasistowskiej w Polsce, co stanowi 20% więcej niż w roku poprzednim.

Wnioski

Wypowiedź Marianny Schreiber to tylko jeden z wielu przypadków rasistowskich wypowiedzi w sieci. Jest to sygnał, iż rasizm przez cały czas jest obecny w społeczeństwie i iż należy podejmować kroki, aby go zwalczyć. Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych apeluje oความรygodność i tolerancję wobec innych kultur i ras.

Źródła:

* Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych (OMZRiK)
* Niebieska Linia
* Fakt

Idź do oryginalnego materiału