„​​Radykalne rodzicielstwo” w Galerii Arsenał w Białymstoku

magazynszum.pl 5 miesięcy temu

Wystawa podejmuje problem rodzicielstwa traktowanego jako proces mieszczący się w ekonomiach troski i hojności społecznej.

Żyjemy w przełomowych czasach. W gwałtownie zmieniającej się rzeczywistości, za którą nie nadążają rozwiązania systemowe; w poszukiwaniu narracji „organizujących” czy „hakujących” przyszłość; w okresie toczącej się obok wojny, kryzysu klimatycznego, epidemicznego, geopolitycznego, humanitarnego i migracyjnego. Wobec częstej niewydolności i opresyjności instytucji to właśnie od zaangażowania, otwartości i kreatywności rodziców zależy teraźniejszy i przyszły dobrostan Dzieci. Codzienne, systematyczne rodzicielskie praktyki (indywidualne i wspólnotowe) – często eksperymentalne, pionierskie, zawsze empatyczne – mają szansę wypracować nowe wzory, rozwiązania, reprezentacje asystujące Dziecku w jego rozwoju, nie tylko emocjonalno-intelektualnym, społecznym, fizycznym, ale i etycznym. Centrum tych praktyk stanowi Dziecko traktowane w sposób podmiotowy: jako aktywnie myślący(a), czujący(a), działający(a) współobywatel(ka) świata. Jednak równie istotna jest w nich także dbałość o własny (rodziców) dobrostan.

Bartłomiej Kiełbowicz, „Zmiana pieluchy (after Leonardo)”, 2023, mural, fot. Tytus Szabelski-Różniak
Cecylia Malik, cykl „Matka Polka na wyrębie”, 2017, lightbox, fot. Tytus Szabelski-Różniak
Bartłomiej Kiełbowicz, „Statystyka”, 2023, mural, fot. Tytus Szabelski-Różniak
DIS_ORDER, „Przejrzyste istnienie istoty radykalnej na drodze do pełni”, 2023 obiekt, gazetka z rodzinnymi wywiadami i zdjęciami, fot. Tytus Szabelski-Różniak
Jaśmina Wójcik, cykl „Manifest edukacji empatycznej III”, 2017–2023 rysunki, tusz na papierze, wymiary zmienne, fot. Tytus Szabelski-Różniak
Lesia Khomenko, „Po końcu”, 2015 cykl akwarel w ramach pudełkowych za mlecznym szkłem, fot. Tytus Szabelski-Różniak
MATERNAL FANTASIES, widok wystawy, fot. Tytus Szabelski-Różniak
„Radykalne rodzicielstwo” widok wystawy, Galeria Arsenał w Białymstoku, fot. Tytus Szabelski-Różniak
Barbora Šimková, „Krasnalek i Artystka”, 2022, audio, fot. Tytus Szabelski-Różniak
„Radykalne rodzicielstwo” widok wystawy, Galeria Arsenał w Białymstoku, fot. Tytus Szabelski-Różniak
Tymon Słapak (tekst), Monika Drożyńska (haft), „OKruszynka”, 2021, haft, 100 × 110 cm, fot. Tytus Szabelski-Różniak

Pokazywane prace analizują fenomen rodzicielstwa z perspektywy indywidualnej i społecznej, czasem mieszając te porządki i ukazując ich wzajemne przenikanie. Kulturowe wyobrażenia czy wzorce są przecież przepracowywane, czy przekraczane przez nasze doświadczenia, uczucia, codzienność.

Rodzicielstwo będzie tu traktowane zarówno jako emocje i style myślenia, jak też praktyki codzienności zorientowane nie tylko na „tu i teraz”, ale i na bliższą czy dalszą przyszłość.

Idź do oryginalnego materiału