Quiz – Trylogia Sienkiewicza. Ile jeszcze pamiętasz?

ile-wiesz.pl 1 tydzień temu

Trylogia Sienkiewicza to trzy dzieła, które każdy uczeń powinien przeczytać. Znajduje się też w wielu domowych biblioteczkach. Ciekawe, jak dobrze ją znasz i ile wiesz o jej autorze.

Dowiesz się, odpowiadając na 15 pytań, które dla Ciebie przygotowaliśmy. Myślisz, iż zdobędziesz 100% punktów? W takim razie życzymy powodzenia. Przyda Ci się.

Jeśli jeszcze cokolwiek pamiętasz ze szkoły podstawowej, to prawdopodobnie pamiętasz też, jak próbowałeś przebrnąć przez książki Henryka Sienkiewicza. Dla niektórych działa jednego z najbardziej popularnych polskich pisarzy przełomu XIX i XX w. są wyłącznie złym wspomnieniem.

Trylogia Sienkiewicza – test z lektury

Ale jest też duża grupa ludzi, którzy do dzieł Sienkiewicza potrafią wracać latami. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, dzieła, które wywarły na Polskę tak wielki wpływ, zwyczajnie wypada znać. Ten quiz to doskonałe narzędzie, żeby sprawdzić swoją wiedzę z zakresu Trylogii Sienkiewicza.

Jeśli więc czytałeś dzieła polskiego Noblisty, śmiało kliknij w przycisk „ZACZYNAMY!” i spróbuj zdobyć 100% poprawnych odpowiedzi. jeżeli Ci się to uda, możesz się tym chwalić wśród swoich znajomych. Uwierz, niewielu udaje się to osiągnąć.


GARŚĆ WIEDZY

CZY WIESZ, ŻE… Powieść „Potop” zawiera wiele prawdziwych wydarzeń historycznych, ale o sukcesie książki zadecydowała przede wszystkim fikcja literacka, stworzona przez autora „ku pokrzepieniu serc”.

Jednym z wydarzeń, którym Sienkiewicz nadał inny niż w rzeczywistości wydźwięk była słynna „Obrona Częstochowy„. Zdaniem historyków, powodzenie odparcia ataku wcale nie zależało od cudu.

Przeciwnie – wojska szwedzkie były słabo wyposażone (już pierwszego dnia oblężenia zaczęło brakować prochu i kul) i nie tak liczne, jak to przedstawiono w powieści. Zdaniem badaczy, odparcie ataku było wręcz bardziej prawdopodobne niż sukces agresorów.

Mimo to stwierdzenie „Obrona Częstochowy” na stałe weszło do słownika języka polskiego. Można się z nim spotkać na przykład oglądając mecze piłkarskie, podczas których komentatorzy w taki sposób określają rozpaczliwe próby obrony jednej z drużyn.

Idź do oryginalnego materiału