Przybliżają kulturę osobom z niepełnosprawnością – zespół z Uniwersytetu Łódzkiego opracował nowatorską aplikację

radiozw.com.pl 2 tygodni temu

To rewolucyjny i innowacyjny projekt. Grupa naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego pod kierunkiem dr hab. Anety Pawłowskiej prof. Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego opracowała aplikację, która przybliża sztukę i kulturę osobom z niepełnosprawnością. Prace nad projektem trwały od 2013 roku.

Jest to projekt, który ma za zadanie prezentować sztukę w Łodzi przy pomocy specjalnie stworzonej nie tylko audiodeskrypcji, ale też aplikacji. Przy pomocy całego zespołu informatyków wsparci o badania okulograficzne, czyli takie badania, które prezentują, na co w naturalny sposób patrzą ludzie, kiedy oglądają zabytki w mieście, tworzymy audiodeskrypcje, czyli takie opisy obiektów wizualnych, które są dostosowane do percepcji, możliwości osób z niepełnosprawnością wzroku, ale nie tylko, bo one są w zasadzie uniwersalne, każdy może z nich korzystać – mówi prof. Aneta Pawłowska. – Następnie te audiodeskrypcje są dzięki rozwiązań chmurowych, czyli takich, które nie obciążają naszych telefonów komórkowych, do ściągnięcia poprzez aplikację, którą kończymy. W tej chwili są fazy testowe tej aplikacji. Poprzez tę aplikację każdy, kto ściągnie ją ze sklepu Google Play czy ze sklepu iOS, będzie mógł wysłuchiwać we własnym telefonie narracji opowiadających o zabytkach w Łodzi (…).


Projekt jest nagradzany na arenie międzynarodowej. Otrzymał w ubiegłym roku nagrodę na targach naukowych w Rumuni, a za kilka dni, 11 grudnia zespół prof. Pawłowskiej jedzie do Warszawy odebrać nagrodę w konkursie Popularyzator Nauki.

Aplikacja będzie dostępna dla osób z niepełnosprawnością od marca lub kwietnia 2025 roku. Wtedy też będą organizowane wycieczki po Łodzi, gdzie aplikację będzie można sprawdzić w praktyce.

Aplikacja pod nazwą Przyjazne miasto lub Friendly City, w zależności od tego, w jakim języku będzie dana osoba chciała z niej korzystać, będzie bezpłatna.

Dr hab. Aneta Pawłowska prof. Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego o projekcie mówiła podczas VIII Kolokwium Oddziału Łódzkiego Stowarzyszenia Muzealników Polskich.

Idź do oryginalnego materiału