Przenośna magia. Historia książek i ich czytelników/ Emma Smith, tł. Aleksander Gomola, wyd. Bo.wiem, seria Historiai

biblioteka-skawina.pl 4 dni temu

W 1944 roku Islandia ogłosiła niepodległość od Danii i zażądała zwrotu dwóch skarbów, zabranych z wyspy w siedemnastym wieku. Rozmowy na najwyższym szczeblu trwały latami. Dopiero w 1971 roku – witane przez olbrzymi tłum Islandczyków, eskortowane przez duńskiego ministra edukacji, przy opuszczonych do połowy masztu flagach państwowych w Kopenhadze – do portu w Rejkiawiku przypłynęły… dwie książki. Jakież to książki? – z pewnością właśnie zachodzicie w głowę. Po odpowiedź odsyłam oczywiście do zbioru esejów Emmy Smith. Dodam tylko, iż bez tych woluminów takie sagi jak „Władca pierścieni” czy „Pieśń Lodu i Ognia” nie mogłyby zaistnieć w postaci, w jakiej je dziś znamy.

To jedna z wielu wspaniałych historii opisanych w „Przenośnej magii”. Autorka, szekspirolożka (Jakie piękne słowo! jeżeli do tej pory nie istniało, to wspaniale, iż w końcu się pojawiło), zastanawia się, o co chodzi z tymi książkami. Dlaczego przywiązujemy do nich taką wagę, iż przykładowo w latach 60. dwaj brytyjscy artyści zostali skazani na pół roku więzienia z swoją akcję artystycznego „podrasowywania” książek z lokalnej biblioteki? Panowie po prostu dopisywali bzdurne blurby lub podmieniali zdjęcia autorów, wykorzystując do tego prześmiewczego procederu tanio wydawane czytadła. Sześć miesięcy za kratami!

Książki! Dlaczego czasem je palimy, a czasem kradniemy? Wpisujemy na Indeks ksiąg zakazanych, a potem wkładamy do plecaka żołnierzowi, którego wysyłamy na wojnę? Dlaczego czasem stają się mrocznym przedmiotem pożądania, a innym razem prowadza do zguby? Co staje się klasyką i jak przebiega ten proceder? Dlaczego w powszechnym przekonaniu erę druku zapoczątkował Gutenberg? Dlaczego niektórzy z nas odsprzedają przeczytane książki, a inni lubią się nimi otaczać i wypełniać każdą wolną przestrzeń na ścianie? Jak bibliotekarze walczą dziś na pierwszej linii frontu z cenzurą? Odpowiedzi na te i setki innych pytań o funkcje książek – i jako nośników idei, i jako obiektów fizycznych – na przestrzeni dziejów oraz we współczesnym świecie znajdziecie w tym niestety dość skromnie wydanym tomie.

Jeśli kochacie książki i czujecie, iż między stronicami kryje się coś więcej niż tylko druk, ta książka jest dla Was!

Polecam

Anna Cała

Dostępność książki możesz sprawdzić w katalogu bibliotecznym Sowa: KLIK.

Inne smakowite opowieści z książkami w roli głównej również czekają na swoich czytelników: KLIK.

Idź do oryginalnego materiału