
Filmowcy ukochali sobie kolbuszowski skansen. Nie bez powodu – to jedyne w swoim rodzaju miejsce urzeka niepowtarzalnym klimatem starych chat i zachowaną atmosferą polskiej wsi z przełomu XIX i XX wieku. To tutaj powstał kultowy już serial Netflixa „1670″, a także ważne w polskiej kinematografii filmy jak „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego czy „Kos” Pawła Maślony.
Otwarcie szóstego punktu na mapie Podkarpackiego Szlaku Filmowego w Kolbuszowej wypełnią plenerowe projekcje filmowe, spotkania z twórcami, spacery śladem filmowych bohaterów, koncert oraz atrakcje w klimacie „1670” – wszystko osadzone w autentycznej przestrzeni dawnej wsi, w której osadzili swoje pomysły twórcy filmów i seriali.
Sobota (9 sierpnia) poświęcona będzie w całości światu serialu „1670”. Uczestnicy wydarzenia przeniosą się do Adamczychy, gdzie będą mogli wziąć udział w grach i zabawach inspirowanych XVII wiekiem (m.in. biegu chłopa pańszczyźnianego czy konkursie na najgorszego jeźdźca), a także spróbować swoich sił w warsztatach tradycyjnego rzemiosła – od pisania gęsim piórem po kowalstwo. Na fanów serialu czekać będzie maraton pierwszego sezonu „1670” oraz spotkanie z twórcami, którzy opowiedzą, jak powstawała serialowa Adamczycha – od koncepcji po dowożenie błota na plan. Gośćmi spotkania będą: Jan Kwieciński – producent, Mirosław Koncewicz – scenograf, Marcin Ksobiech – kierownik produkcji oraz Marcin Michalski – kierownik produkcji ds. obiektów. W ciągu dnia odbędą się dwa spacery po Adamczysze, czyli tej części skansenu w której stworzono plan zdjęciowy, którym towarzyszyć będzie nie tylko specjalnie opracowana mapa-spacerownik, ale także wyjątkowy przewodnik – Marcin Michalski, który współtworzył świat Adamczychy w kolbuszowskim skansenie. Wieczorem odbędzie się quiz wiedzy o serialu z nagrodami od Netflixa, koncert zespołu Wowakin – który wykona swoje utwory z serialu „1670” – oraz potańcówka w wiejskim stylu z kapelą Łola. Partnerem tej wyjątkowej soboty w Adamczysze jest Netflix.
Niedziela (10 sierpnia) to dzień z polskim kinem historycznym – zarówno dokumentalnym, jak i fabularnym. Na widzów czekają projekcje krótkometrażowych dokumentów o Galicji i Kolbuszowej, pokaz dokumentu „Pol-in. Okruchy pamięci” Jolanty Dylewskiej połączony ze spotkaniem z regionalistą, a także dwa głośne tytuły: „Kos” w reż. Pawła Maślony oraz „Wołyń” w reż. Wojciecha Smarzowskiego. Pokazom będą towarzyszyć spotkania z twórcami – o „Kosie” opowiedzą widzom Bartosz Bielenia – aktor, oraz Michał Zieliński – scenarzysta. Wspomnienia z pracy na planie „Wołynia” przywołają Wojciech Smarzowski – reżyser oraz Marek Zawierucha – scenograf. W ciągu dnia organizowane będą także filmowe spacery z przewodnikiem po skansenie.
Przez cały weekend działać będzie strefa relaksu nad stawem oraz przystań z możliwością rejsu galarem flisackim. Pomiędzy kolbuszowskim dworcem kolejowym a skansenem będzie kursował bezpłatny autobus dla uczestników wydarzenia. W trakcie tego weekendu (9-10 sierpnia) wstęp na teren skansenu będzie bezpłatny od godz. 13.00, a wszystkie wydarzenia będą otwarte dla uczestników.
