Przed Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim można oglądać wystawę poświęconą księdzu Jerzemu Popiełuszce

podlaskie24.pl 1 rok temu

Na dziedzińcu przed Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim można oglądać wystawę poświęconą księdzu Jerzemu Popiełuszce

Ekspozycja prezentuje działalność duszpasterską zamordowanego w 1984 r. księdza oraz pomysł utworzenia muzeum w Okopach poświęconego pamięci tego legendarnego kapelana „Solidarności”.

Prace można oglądać do 15 marca br.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko był niezłomnym kapelanem, który stał się symbolem walki ze zbrodniczym systemem. Mam nadzieję, iż wystawa, którą dzisiaj otwieramy, przybliży oglądającym postać tego bohatera – mówił otwierając ekspozycję Henryk Zalewski, dyrektor Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim

Jak podkreślił Waldemar Wilczewski, dyrektor Muzeum Podlaskiego, wystawa ma służyć pilotowaniu ogromnego projektu powstania muzeum w Okopach, które będzie ósmym oddziałem prowadzonej przez niego instytucji.

Wystawa nie pozwala zapomnieć o księdzu Popiełuszce, o wartościach, które propagował. Przesłanie, które głosił, było bliskie nam wszystkim, bez względu na wyznanie – dodał Waldemar Wilczewski.

Muzeum upamiętniające tragicznie zmarłego duchownego będzie zlokalizowane w jego rodzinnej wsi. Obiekt powstanie dzięki inicjatywie samorządu województwa oraz Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro”.

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w Okopach k. Suchowoli 14 września 1947 r.

Był synem Marianny i Władysława, którzy prowadzili tam gospodarstwo rolne. Od 1954 r. uczył się w szkole w Suchowoli, w miejscowym kościele był ministrantem. W latach 1961-65 uczył się w suchowolskim liceum ogólnokształcącym. Tu zdał maturę, a potem wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Po powstaniu Solidarności ks. Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. był systematycznie nękany i inwigilowany przez milicję i Służbę Bezpieczeństwa. Został zamordowany jesienią 1984 r. Uroczystość beatyfikacji ks. Popiełuszki odbyła się w 2010 r.

Idź do oryginalnego materiału