‚Przeczekanie’, czyli podróż literacka Macieja Szupiluka

podlasianin.com.pl 2 godzin temu

„Przeczekanie” to tytuł najnowszego tomiku poezji Macieja Szupiluka, prezesa Bialskiego Klubu Literackiego Maksyma, z którym będziemy mogli spotkać się we wtorek 22 października o godzinie 18 w dziale wiedzy o regionie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej.

Wydarzenie odbędzie się w ramach 40. Podlaskich Spotkań Literackich (zobacz tutaj cały program), które zostały objęte honorowym patronatem prezydenta miasta Michała Litwiniuka.

– Wyruszam ze swoją nową książką poetycką pt. „Przeczekanie” w trasę promocyjną. Będzie to podróż literacka od małych miejscowości, przez trochę większe, aż po największe polskie miasto – Warszawę. Chcę być w tej jesiennej trasie, w miejscach trochę zapomnianych, a zarazem nostalgicznych, pięknych i do odkrycia, z bogatą historią. Te miejsca nie są gorsze niż największe miasta, są po prostu inne – mówił Maciej Szupiluk, prezes Klubu Literackiego Maksyma w Białej Podlaskiej, bibliotekarz MBP, poeta, działacz kultury, który obchodził w ubiegłym roku 20-lecie działalności kulturalnej oraz 10-lecie działalności literackiej. – Kultura powinna być dla wszystkich i wszędzie, a mądrość, którą z niej czerpiemy, zawsze procentuje u każdego i w każdym wieku. Zapraszam wszystkich na rozmowę o poezji zawartej w mojej książce, ale też o innych książkach inspirujących mnie cały czas. Porozmawiamy o kulturze, inicjatywach i działaniu obywatelskim, by zmieniać świat na lepsze, bo nikt za nas tego nie zrobi. Do zobaczenia.

Maciej Szupiluk (ur. 1981 r.) ma na koncie pięć tomików: „O Jezuniu…” (2013 ), „Pomniejszenie” (2017), „Bug & Bóg” (2019), „Byłem na waszym miejscu” (2021), „Fotopoezja o Podlasiu” (2022), i teraz szósty – „Przeczekanie” (2024). To zbiory wierszy, jednak autor podąża w nich bardziej w kierunku wydźwięku społecznego twórczości, niż wielkich poetyckich uniesień. W treściach pojawia się wrażliwość na krzywdę wykluczonych, ale też życzliwie żartobliwa relacja z Bogiem, zawarta w miniaturowych utworach „Pomniejszenia”. W trzecim tomiku autor nawiązuje do relacji pomiędzy człowiekiem, naturą, której uosobieniem jest rzeka Bug, a Bogiem. Maciej publikował wiersze również w antologii pt. „Prezentacje. 34 lata później” (2018) i antologii pt. „Prezentacje. 39 lat później” (2023), w miesięczniku „Pryzmat”, w „Podlaskim Kwartalniku Kulturalnym”, „Gościńcu Bialskim”, „Dostrzegaczu bibliotecznym” oraz zinie literackim „Papier w dole”.

Prostota przekazu, ale głębia tematyki, zawarte w wierszach, znalazły kontynuację w działalności zespołu hardcore’owego Back to Reality, w którym Maciej jest autorem tekstów i wokalistą. Zespół wydał płyty: „Nic o nas bez nas”( 2007), „ To nie jest kraj dla słabych ludzi” (2009) i „Starcie z niedźwiedziem”(2018). W 2018 roku kapela zawiesiła działalność.

Z wykształcenia jest kulturoznawcą, zawodowo bibliotekarzem. Sześć lat pracował w Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży, gdzie, oprócz edukacji czytelniczo-medialnej, zajmował się swoimi konikami: filmem i muzyką. Prowadził Awanturniczy Klub Filmowy, Dyskusyjny Klub Książki dla Młodzieży Księgołap. w tej chwili jest moderatorem Dyskusyjnego Klubu Książki Dla Dorosłych i pracuje w wypożyczalni głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej. Od stycznia 2020 roku pisze artykuły do „Podlaskiego Kwartalnika Kulturalnego”. Współtwórca filmu dokumentalnego pt. „Wagner 2018” o Ireneuszu Wagnerze, legendzie bialskiego środowiska kulturalnego. Współtworzył też film dokumentalny o malarzu Marku Jędrychu pt. „Taki właśnie jest mój raj”. Scenarzysta i reżyser wizualizacji wierszy poety Henryka J. Kozaka i Grzegorza Szupiluka.

Od czerwca 2018 roku prezes Bialskiego Klubu Literackiego Maksyma. Współorganizator Podlaskich Spotkań Literackich.

Obejrzyj wideo do wiersza Macieja Szupiluka pt. „Jak Juan Carlos Valeron” z tomiku „Przeczekanie”, którego premiera będzie 22 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Białej Podlaskiej, w dziale wiedzy o regionie. Czyta Leszek Ciepły:

https://youtube.com/shorts/23IJ18tefnY?si=auv4uXnYQdydJp7Q

Idź do oryginalnego materiału