REKLAMA
Zobacz wideo
Małgorzata Rozenek zgorszyła nauczycielkę na maturze swoją miniówką
Matura 2025 z języka polskiego. Przecieki i przebiciaKilkanaście godzin przed maturą z języka polskiego tysiące maturzystów nie robi sobie wolnego, ale do ostatniej chwili powtarza materiał. Wielu uważa, iż śledząc frazy, które są najchętniej wyszukiwane w sieci, można wywnioskować, co pojawi się na egzaminie. Dlaczego? Otóż wśród zdających panuje przekonanie, iż jeżeli jakiś motyw przewija się najczęściej, być może to właśnie on "wyciekł" nielegalnie przed czasem i jest on już opracowywany przez abiturientów. Czy tak jest w istocie?Czytaj także:
Przewidywania maturalne polonistki. "Pewniak - notatka syntetyzująca""Wesele" na maturze 2025Jedną z najczęściej wyszukiwanych lektur jest "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Co ciekawe, podobnie było także w zeszłym roku. Nic dziwnego. Ten narodowy dramat to skarbnica motywów literackich. Zdający mogą zostać poproszeni np. o analizę motywu snu, tańca, poezji lub miłości. Jednak jak wyjaśnia nam była egzaminatorka i nauczycielka języka polskiego to także lektura, która stanowi dla uczniów wyzwanie.- To nie jest łatwy utwór dla licealistów. Mają problemy na już na poziomie językowym. Wielu nie odróżnia warstwy realistycznej i fantastycznej dzieła. Bardzo weryfikuje dojrzałość literacką zdającego. Bez gruntownego opracowania i wiedzy, także historycznej, trudno jest im odpowiedzieć prawidłowo na stawiane pytania - mówi nam Iwona Iwińska. Czy więc na maturze 2025 faktycznie pojawi się "Wesele"? A może to jedynie utwór, który jest zwyczajnie trudny i dlatego na ostatnią chwilę uczniowie porządkują sobie wiedzę? Trendy wyszukiwań mówią jednak jasno, iż to jedna z lektur, którą sprawdzano najczęściej. "Przedwiośnie" na maturze 2025 i co jeszcze?Jednak nie tylko o "Wesele" pytają internauci w noc poprzedzającą maturę z polskiego. Wśród innych trendów wyszukiwań można wyróżnić także - "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. To powieść polityczna, ale także powieść o dorastaniu i jednocześnie portret XX-wiecznego społeczeństwa. Jak mówiła w rozmowie z eDzieckiem najsłynniejsza polonistka w sieci, czyli Aneta Korycińska, którą większość kojarzy jako "Babę od polskiego", "Przedwiośnie" jest tzw. maturalnym pewniakiem. jeżeli uczeń dobrze się z niej przygotuje (z problematyki, fabuły, symboliki, i związku z epoką), może śmiało wykorzystać ją przy wielu tematach wypowiedzi pisemnych (zobacz: "Baba od Polskiego" ma radę dla maturzystów. "Te pięć lektur trzeba znać perfekcyjnie").
Poza "Przedwiośniem" w Google'u widać też duże zainteresowanie "Zbrodnią i karą" Fiodora Dostojewskiego. Dużo osób też na ostatnią chwilę powtarza też zasady tworzenia notatki syntetyzującej. To jedna z form pisemnych, którą powinien mieć opanowaną każdy absolwent liceum. Czym adekwatnie jest notatka syntetyzująca? Jak czytamy w informatorze CKE: to krótka forma wypowiedzi, stanowiąca umiejętną syntezę "streszczenia" i porównania dwóch tekstów nieliterackich, dotyczących tego samego zagadnienia lub poruszających ten sam problem.