Przecieki matura 2025. Ta lektura będzie na egzaminie? W wyszukiwaniach wyraźnie widać trend

gazeta.pl 5 godzin temu
Matury 2025 rozpoczynają się 5 maja, tradycyjnie egzaminem z języka polskiego. Niektórzy zdający szukają drogi na skróty, przetrząsając sieć w poszukiwaniu egzaminacyjnych wskazówek. W tym roku widać wzmożone zainteresowanie "Weselem" i notatką syntetyzującą. Czy o to właśnie będą pytali egzaminatorzy?Matura 2025: odliczanie zakończone. 5 maja do egzaminu dojrzałości ma według szacunków CKE przystąpić 275 tysięcy zdających. Pierwszego dnia zmierzą się oni z językiem polskim. Na poziomie podstawowym egzamin składa się z dwóch testów i wypowiedzi pisemnej. To właśnie ta ostatnia budzi najwięcej emocji, bo to za nią można zgarnąć proporcjonalnie najwięcej punktów. Rok rocznie wielu maturzystów liczy na przecieki. Choć matury są objęte ścisłą ochroną (zobacz: Najpilniej strzeżone strony w kraju. Tak zabezpieczają matury: Kurier przyjeżdża o 4 rano), już nie raz zdarzało się, iż do sieci trafiały nielegalnie zrobione zdjęcia arkuszy. Podpowiedzi co do tego, o co będą pytali egzaminatorzy, można też szukać, obserwując trendy wyszukiwaniach.
REKLAMA


Zobacz wideo


Małgorzata Rozenek zgorszyła nauczycielkę na maturze swoją miniówką


Matura 2025 z języka polskiego. Przecieki i przebiciaKilkanaście godzin przed maturą z języka polskiego tysiące maturzystów nie robi sobie wolnego, ale do ostatniej chwili powtarza materiał. Wielu uważa, iż śledząc frazy, które są najchętniej wyszukiwane w sieci, można wywnioskować, co pojawi się na egzaminie. Dlaczego? Otóż wśród zdających panuje przekonanie, iż jeżeli jakiś motyw przewija się najczęściej, być może to właśnie on "wyciekł" nielegalnie przed czasem i jest on już opracowywany przez abiturientów. Czy tak jest w istocie?Czytaj także:
Przewidywania maturalne polonistki. "Pewniak - notatka syntetyzująca""Wesele" na maturze 2025Jedną z najczęściej wyszukiwanych lektur jest "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Co ciekawe, podobnie było także w zeszłym roku. Nic dziwnego. Ten narodowy dramat to skarbnica motywów literackich. Zdający mogą zostać poproszeni np. o analizę motywu snu, tańca, poezji lub miłości. Jednak jak wyjaśnia nam była egzaminatorka i nauczycielka języka polskiego to także lektura, która stanowi dla uczniów wyzwanie.- To nie jest łatwy utwór dla licealistów. Mają problemy na już na poziomie językowym. Wielu nie odróżnia warstwy realistycznej i fantastycznej dzieła. Bardzo weryfikuje dojrzałość literacką zdającego. Bez gruntownego opracowania i wiedzy, także historycznej, trudno jest im odpowiedzieć prawidłowo na stawiane pytania - mówi nam Iwona Iwińska. Czy więc na maturze 2025 faktycznie pojawi się "Wesele"? A może to jedynie utwór, który jest zwyczajnie trudny i dlatego na ostatnią chwilę uczniowie porządkują sobie wiedzę? Trendy wyszukiwań mówią jednak jasno, iż to jedna z lektur, którą sprawdzano najczęściej. "Przedwiośnie" na maturze 2025 i co jeszcze?Jednak nie tylko o "Wesele" pytają internauci w noc poprzedzającą maturę z polskiego. Wśród innych trendów wyszukiwań można wyróżnić także - "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. To powieść polityczna, ale także powieść o dorastaniu i jednocześnie portret XX-wiecznego społeczeństwa. Jak mówiła w rozmowie z eDzieckiem najsłynniejsza polonistka w sieci, czyli Aneta Korycińska, którą większość kojarzy jako "Babę od polskiego", "Przedwiośnie" jest tzw. maturalnym pewniakiem. jeżeli uczeń dobrze się z niej przygotuje (z problematyki, fabuły, symboliki, i związku z epoką), może śmiało wykorzystać ją przy wielu tematach wypowiedzi pisemnych (zobacz: "Baba od Polskiego" ma radę dla maturzystów. "Te pięć lektur trzeba znać perfekcyjnie").


Poza "Przedwiośniem" w Google'u widać też duże zainteresowanie "Zbrodnią i karą" Fiodora Dostojewskiego. Dużo osób też na ostatnią chwilę powtarza też zasady tworzenia notatki syntetyzującej. To jedna z form pisemnych, którą powinien mieć opanowaną każdy absolwent liceum. Czym adekwatnie jest notatka syntetyzująca? Jak czytamy w informatorze CKE: to krótka forma wypowiedzi, stanowiąca umiejętną syntezę "streszczenia" i porównania dwóch tekstów nieliterackich, dotyczących tego samego zagadnienia lub poruszających ten sam problem.
Idź do oryginalnego materiału