Propozycje kulturalne

powiat.poznan.pl 22 godzin temu

Na łamach Prasowej17. polecamy najciekawsze książki, filmy, płyty oraz gry. Wszystkie polecane tytuły to subiektywny wybór. Czasami są to nowości na rynku, a czasami nasi recenzenci wracają do wydawnictw mających swoją premierę już jakiś czas temu, a do których ich zdaniem warto wrócić. Zawsze będą to jednak pozycje wartościowe, po które warto sięgnąć w wolnej chwili. Liczymy, iż ich propozycje będą dla Was pomocne w wyborze danej płyty, filmu, książki czy też gry. Wierzymy również, iż w tym naszym kulturalnym kąciku Prasowej17. każdy znajdzie coś dla siebie. Nowe propozycje poniżej…


MUZYKA: Smith/Kotzen „Black Light/White Noise”
Fanom rockowego grania obu panów przedstawiać nie trzeba. Adrian Smith to od wielu lat filar Iron Maiden, Richie Kotzen natomiast był zaangażowany w tyle projektów, iż nie ma sensu ich w tym miejscu choćby wymieniać. Realizuje się też, a raczej przede wszystkim, solowo. Podsumowując, obaj muzycy są wirtuozami gitary. Obaj mieszkają też w Kalifornii i są bliskimi sąsiadami. W trakcie pandemii mieli sporo wolnego czasu, więc nagrali razem płytę. Wielu potraktowało ją jako ciekawostkę, nie licząc na kontynuację tej kooperacji. Tymczasem w tym roku ukazała się „Black Light/White Noise”, zawierająca kawał znakomitego, hard rockowego grania. Jest w tym moc, chemia i klimat. Nie brakuje też wpadających w ucho melodii. Wiele też wskazuje na to, iż nie jest to ostatnie słowo tego duetu. Obaj muzycy zapowiedzieli zresztą już trasę koncertową, która zahaczy także o nasz kraj.
Tomasz Sikorski (Powiatowa Prasowa17.)

KSIĄŻKA: Daisy Goodwin „Diva”
Daisy Godwin, w swojej opowieści o Marii Callas, najwybitniejszej sopranistce świata, w większości skupiła się na okresie jej wielkiej miłości do greckiego miliardera Aristotelisa Onasisa. Dzięki temu poznajemy nie tylko wybitną śpiewaczkę i aktorkę, ale również prywatną stronę jej życia: Marię, kobietę, gotową poświęcić wszystko dla ukochanego mężczyzny. Romans choć intensywny nie zakończył się dla Marii szczęśliwie. Onasis nigdy nie zamierzał się jej oświadczyć, a na kolejną małżonkę wybrał Jacqueline Kennedy. Goodwin doskonale oddała przeżycia Marii Callas, wpierw porwanej namiętności, a następnie porzuconej przez ukochanego. Czytając ma się nadzieję, iż ten romans zakończy się jednak inaczej, niż wiemy z historii.
Anna Walkowiak-Osowska (Biblioteka Publiczna w Swarzędzu)


FILM: „Gdy byłeś daleko”
Akcja tego brytyjskiego dramatu toczy się w 1916 roku. Kirsty mieszka z matką i siostrą na Hybrydach, smaganej wiatrem i deszczami małej szkockiej wysepce. Marzy jednak o innym życiu, gdzieś w wielkim świecie. Dzieli te marzenia ze swoim chłopakiem, ale ich plany krzyżuje wojna. Murdo razem z pozostałymi młodymi mężczyznami z wioski zostają wysłani na front I wojny światowej. W noc poprzedzającą ich rozstanie dochodzi do dramatycznej sytuacji, która brutalnie zmieni życie Kirsty. – Niezwykły film. Głęboki, inteligentny i wrażliwie przedstawiony. Były zwroty akcji, których się nie spodziewałam, co jest rzadkością w dzisiejszych filmach. A historia płynęła naturalnie, nie była wymuszona. Oszałamiająca sceneria i piękna muzyka poruszają duszę. Hermiona Corfield, główna aktorka, powinna zdobyć nagrody – to tylko jedna z recenzji filmu.
Joanna Sobik (Kostrzyńskie Kino za Rogiem)


GRA: „Ustaw Ziomka”
„Ustaw Ziomka” to gra na zręcznościowa, w której liczy się refleks i dobre planowanie ułożenia klocków. Gra polega na układaniu długich i krótkich klocków zgodnie z zasadami rundy oraz wyrzuconymi kostkami. Każdy z graczy otrzymuje zestaw długich i krótkich klocków, które mają wizerunek tytułowego ziomka. W każdej z siedmiu rund musimy ułożyć stos z długich klocków i ziomków w taki sposób, by na frontowej ścianie stosu powstała linia ciągła, a budowla nie przewróciła się nam. Wyrzucone kostki określają nam, na którym poziomie musimy umieścić ziomka. To kolejna gra autora bestsellerowego „Ubongo”. Gra, która rozwija spostrzegawczość i motorykę małą, bardzo przyjemna rozgrywka, zabawa dla całej rodziny.
Tomasz Skoracki (Stowarzyszenie Miłośników Gier Planszowych „Kości”)

Idź do oryginalnego materiału