Ludowe przyśpiewki i prezentacje starych, często zapomnianych obrzędów ludowych zdominowały w sobotę (2 grudnia) scenę Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. To wszystko za sprawą Finałów Świętokrzyskiego Przeglądu Teatrów Wiejskich oraz Regionalnego Przeglądu Gadek.
Artyści ludowi zaprezentowali unikatowe widowiska oparte na zwyczajach, obrzędach występujących na dawnej wsi kieleckiej. Soliści zaprezentowali talenty krasomówcze w gwarowym wykonaniu. Zgromadzona publiczność usłyszała m.in. interpretacje bajek ludowych, pogwarki i gadki. Jedną z artystek, która zaprezentowała się na scenie w przeglądzie gadek była Stanisława Żądecka z Siedlec, w gminie Chęciny. Jak podkreśla, kultura ludowa ma wiele do zaoferowania także młodemu pokoleniu.
– Dzięki znajomości tego, jak wyglądało wcześniej życie na wsi możemy lepiej zrozumieć naszą przeszłość. Widowiska i piosenki ludowe, czy ballady powinny zawsze zawierać pewną mądrość ludową. Dzięki prezentacji widowisk możemy współczesne pokolenia przenosić w przeszłość. To wielka sztuka i odpowiedzialność. w tej chwili zwłaszcza młodzi ludzie nie rozumieją m.in. tego, jak ciężko było starym pannom na wsi. W przeszłości, sto lat temu kobieta w wielu 24 lat uznawana była za starą pannę, która za wszelką cenę musiała znaleźć sobie męża. Dziś może to być niedomyślenia – ocenia.
Na scenie Wojewódzkiego Domu Kultury przed publicznością i jury zaprezentowało się 11 wykonawców w przeglądzie gadek ludowych, natomiast w przeglądzie teatrów wiejskich wzięło udział siedem grup folklorystycznych i obrzędowych.
Jedną z jurorek była profesor Marzena Marczewska, językoznawca z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, która podkreśla, iż kultywowanie tradycji ludowych w takich sposób zasługuje na uznanie. – Podziwiam ludzi, którzy mają czas, aby robić coś dla swojej społeczności, zachowują pamięć o naszej rodzimej tradycji oraz chce im się pokazywać bogactwo tradycyjnej polskiej wsi. Pamięć o korzeniach jest niezwykle istotna. Wzruszająca i niezwykle budująca jest również ta sztafeta pokoleń i przekazywanie tych tradycji młodemu pokoleniu – zwraca uwagę.
Jak mówi Lidia Głuszek z zespołu Świętokrzyskie Jodły i Koła Gospodyń Wiejskich w Śniadce, zespół i koło zaprezentował dwa widowiska zatytułowane „Granie u Macieja” i „Kusoki”. Jak podkreśla, inspiracje do odtwarzania dawnych obyczajów i tradycji ludowych czerpane są głównie z tradycji i przekazów babć i poprzednich pokoleń.
Współorganizatorem przeglądu było Starostwo Powiatowe w Kielcach.