Prognozujemy nominacje do 97. Oscarów – część druga (kategorie główne)

boxoffice-bozg.pl 1 tydzień temu

Na godziny przed ogłoszeniem nominacji do Oscara wciąż istnieje wiele niewiadomych w najważniejszych kategoriach. Jak będzie wyglądała dziesiątka w najlepszym filmie roku? Kto będzie nominowany w aktorze pierwszoplanowym, Daniel Craig czy Sebastian Stan? W końcu, na kogo postawi nieprzewidywalna branża reżyserów? Między innymi na te pytania spróbuję znaleźć odpowiedzi w drugiej części ostatecznych typów nominacji do tegorocznych Oscarów.

FILM

Typowani do nominacji

  • Anora
  • The Brutalist
  • Diuna: Część druga
  • Emilia Pérez
  • Konklawe
  • Kompletnie nieznany
  • Nickel Boys
  • Prawdziwy ból
  • Substancja
  • Wicked

Alternatywa: Sing Sing

Tegoroczny zestaw filmów w Best Picture będzie po raz kolejny zawierał aż trzy dzieła z Festiwalu w Cannes, co tylko potwierdza, iż Akademia staje się coraz bardziej międzynarodowa, a zarazem otwarta na mniej przystępne kino, bo w tej trójce jest przecież niezwykle specyficzny musical (Emilia Pérez) i body-horror (Substancja). Z festiwalu w Wenecji w lineupie znajdzie się tylko jeden utwór, ale jaki! Ponad 3-godzinny The Brutalist Brady’ego Corbeta. Pewne nominacji są też popularne i skierowane do szerszej publiczności filmy, czyli Wicked, Diuna: część druga, Kompletnie nieznany i Konklawe. To osiem pewniaków. Nieobecność któregokolwiek z nich byłaby dużym zaskoczeniem, biorąc pod uwagę dotychczasowe wydarzenia w okresie nagród. Osobiście uważam, iż Prawdziwy ból Jessego Eisenberga jest również w miarę bezpieczny – dla tego typu klasycznie opowiedzianych komediodramatów zawsze jest miejsce na Oscarach, a ponadto film ma niemal pewną statuetkę dla Kierana Culkina na drugim planie mężczyzn. Film też znalazł się w dziesiątce Gildii Producentów (PGA). Kto uzupełni dziesiątkę? Kandydatów jest co najmniej kilku: mające wsparcie aktorów Sing Sing, poetyckie, ale też niezbyt przystępne Nickel Boys oraz sprawnie napisane i zmontowane September 5. Moim typem na ostatnie miejsce w Best Picture jest dziełoRaMell Rossa – Nickel Boys, choć kilka za nim przemawia. Nie znalazł się w lineupie PGA, nie ma wsparcia aktorów, jest dziełem trudnym. Ci, którzy ten film lubią, lubią go jednak bardzo i będą klasyfikować go na czołowych miejscach swoich list, a to jest niezwykle ważne w głosowaniu preferencyjnym i może okazać się najważniejsze dla sukcesu Nickel Boys. Innym argumentem tego filmu jest firma produkcyjna, która za nim stoi – Plan B, która jak mało kto potrafi wprowadzać swoje filmy do Best Picture.

REŻYSERIA

Typowani do nominacji

  • Jacques Audiard, Emilia Pérez
  • Sean Baker, Anora
  • Edward Berger, Konklawe
  • Brady Corbet, The Brutalist
  • Coralie Fargeat, Substancja

Alternatywa: RaMell Ross, Nickel Boys

Reżyseria jest jak zawsze jedną z trudniejszych, ale też przyjemniejszych kategorii do typowania. Specyfika tej branży sprawia, iż to co działo się wcześniej w sezonie, nie ma aż tak dużego znaczenia i trzeba zdać się na własną intuicję. To branża, która co roku serwuje niespodzianki, zwykle są to niespodzianki w postaci nominacji reżyserów międzynarodowych. W tym roku jest ich w grze aż nadto, bo mocną pozycję w wyścigu zaznaczyła Francuzka Coralie Fargeat (Złote Globy, BAFTA Critics Choice) i Niemiec Edward Berger (Konklawe). Film tej pierwszej miał premierę w Cannes, gdzie wygrał nagrodę za scenariusz. Jest więc to autorka (a autorów ta branża uwielbia) ma swój styl twórczy i byłaby jedyną kobietą w lineupie, co też gra na jej korzyść w dobie zwracania szczególnej uwagi na parytety. Berger autorem nie jest, dlatego co do niego mam najwięcej wątpliwości. Był jednak nominowany dosłownie wszędzie (w tym na Gildii Reżyserów) i bardzo możliwe, iż frycowe zapłacił już przy okazji Na zachodzie bez zmian. W gronie faworytów jest też inny Europejczyk – Jacques Audiard (Emilia Perez), który wydaje się być niezagrożony w wyścigu po nominację. Tak jak Sean Baker (Anora) i laureat Złotego Globa – Brady Corbet (The Brutalist). Kto może zaskoczyć? Nominowany do Gildii reżyserów James Mangold (Kompletnie nieznany), Ramel Ross (Nickel Boys) i w mniejszym stopniu Payal Kapadia (All We Imagine as Light). Wygląda na to, iż Denis Villeneuve (Diuna: część druga) i tym razem zostanie przez Akademię zignorowany. Nie spodziewam się też obecności Johna M. Chu za Wicked.

AKTOR PIERWSZOPLANOWY

Typowani do nominacji

  • Adrien Brody, The Brutalist
  • Timothee Chalamet, Kompletnie nieznany
  • Daniel Craig, Queer
  • Colman Domingo, Sing Sing
  • Ralph Fiennes, Konklawe

Alternatywa: Sebastian Stan, Wybraniec

Jak to w wielu oscarowych kategoriach bywa, cztery z pięciu nominacji są już niemal znane, bo nic nie jest w stanie odebrać wyróżnień Brody’emu, Chalametowi, Domingo i Fiennesowi, którzy zaznaczyli swoją obecność na każdych istotnych nagrodach w okresie (cała czwórka ma SAG, BAFTA, Złote Globy i Critics Choice). Ostatnie miejsce jest jednak dość enigmatyczne i chwała temu, kto je poprawnie przewidzi. Po nominacjach Gildii Aktorów wszystko wskazywało na Daniela Craiga, ale potem głosujący z BAFTA sensacyjnie go pominęli, a zauważyli odtwórcę postaci Donalda Trumpa w Wybrańcu – Sebastiana Stana. Długo się wahałem nad tym, kto ma większe szanse, ale moim typem będzie Daniel Craig. Przede wszystkim dlatego, iż Wybraniec nie cieszy się taką popularnością w Stanach Zjednoczonych jak w Europie. Wiele osób nie ma zamiaru oglądać na ekranie Trumpa – mają go na co dzień w wiadomościach telewizyjnych i jest to dla nich wystarczająco przygnębiające przeżycie (mówimy o bardzo liberalnym Hollywood). W Europie dystans to Trumpa jest większy, a Wybraniec jawi się jako rozrywka, odskocznia. Dlatego Sebastian Stan dostał nominację na BAFTA, a na Oscarach może być mu o to trudniej. Z kolei Craig, choć gra w mało przystępnym filmie, był faworytem krytyków, wywołuje pasję i może zebrać sporo pierwszych miejsc na kartach głosujących.

AKTORKA PIERWSZOPLANOWA

Typowani do nominacji

  • Marianne Jean-Baptiste, Hard Truths
  • Cynthia Erivo, Wicked
  • Karla Sofia Gascon, Emilia Pérez
  • Mikey Madison, Anora
  • Demi Moore, Substancja

Po Oscara zdaje się pędzić Demi Moore, za nią w dość bezpiecznym położeniu, jeżeli chodzi o nominacje znajdują się Mikey Madison i Karla Sofia Gascon. Cynthia Erivo w Wicked według wielu osób przypomina Margot Robbie z zeszłego sezonu i to fakt, iż to nie jest typowa oscarowa rola, ale mimo wszystko się w tym lineupie znaleźć. Ostatnie miejsce to, podobnie jak w aktorze pierwszoplanowym, zagadka. Fernanda Torres to laureatka Złotego Globa, a takie wyróżnienie zwykle gwarantuje nominacje do Oscara. Pamela Anderson została dostrzeżona przez Gildię Aktorów i jej rola w The Last Showgirl odbiła się szerokim echem w branży. Moim typem będzie jednak Marianne Jean-Baptiste, która wygrała wszystkie ważne nagrody krytyków w tym sezonie (NYFCC, LAFCA, NSFC), a do tego dostała jeszcze nominacja na BAFTA. Nikt mając ten zestaw (co prawda nie było takich osób wiele) nie został jeszcze pominięty na Oscarach i tego będę się trzymał w swoich przewidywaniach.

Alternatywa: Fernanda Torres, I’m Still Here

AKTOR DRUGOPLANOWY

Typowani do nominacji

  • Yura Borisov, Anora
  • Kieran Culkin, Prawdziwy ból
  • Edward Norton, Kompletnie nieznany
  • Guy Pearce, The Brutalist
  • Jeremy Strong, Wybraniec

Alternatywa: Clarence Maclin, Sing Sing

Kieran Culkin jest tegorocznym sweeperem, aktorem, który jest bezkonkurencyjny dla reszty i wygrywa niemal wszystko. Zaskakująco mocni są też Yura Borisov i Edward Norton, kilka osób sądziło, iż będą zauważeni dosłownie przez każde stowarzyszenie. Guya Pearce’a zignorowała Gildia Aktorów, ale jest to tak wyrazista rola, iż nie powinien mieć problemu w zdobyciu nominacji, szczególnie, iż The Brutalist będzie jednym z ulubieńców Akademii. Ostatni spot może powędrować do kilku osób. Liczą się Clarence Maclin (BAFTA), Jonathan Bailey (SAG), może choćby Denzel Washington (Globy), ja jednak postawię na Jeremy’ego Stronga, który dzięki Sukcesji stał się niezwykle popularnym i lubiany aktorem, którego branża uwielbia nagradzać. To może pomóc mu przezwyciężyć potencjalną niechęć amerykańskich członków Akademii do jego filmu.

AKTORKA DRUGOPLANOWA

Typowani do nominacji

  • Ariana Grande, Wicked
  • Selena Gomez, Emilia Pérez
  • Felicity Jones, The Brutalist
  • Isabella Rossellini, Konklawe
  • Zoe Saldana, Emilia Pérez

Alternatywa: Jamie Lee Curtis, The Last Showgirl

Najbardziej zakręcona kategoria aktorska w tym sezonie. Jedynie Ariana Grande i Zoe Saldana były dostrzeżone przez wszystkie ważne gremia. Za ich plecami jest chaos i zdarzyć się może dosłownie wszystko. SAG zauważyło Jamie Lee Curtis (The Last Showgirl), Monicę Barbaro (Kompletnie nieznany) i Danielle Deadwyler (Lekcja gry na pianinie). Oscary znane są jednak z tego, iż na drugim planie nominują przeważnie role z silnych filmów w sezonie, dlatego ostatecznie typuję Felicity Jones, Selenę Gomez i Isabella Rosselini, których filmy biją się o Best Picture. Najmniej pewny jestem jednak Gomez, bo nie jest to aktorka o dużym doświadczeniu czy poszanowaniu w branży. Na jej korzyść działa jednak kolektywna nagroda w Cannes dla obsady dzieła Jacquesa Audiarda. Równiez na longliście BAFTA były aż trzy aktorki z Emilii Perez (jeszcze Adriana Paz), a SAG nominowało film w obsadzie. To wszystko może oznaczać, iż utwór ten jest kochany przez aktorów i ma u nich wielkie wsparcie.

SCENARIUSZ ORYGINALNY

Typowani do nominacji

  • Anora
  • The Brutalist
  • Prawdziwy Ból
  • September 5
  • Substancja

Alternatywa: All We Imagine As Light

Cztery filmy są na najlepszej drodze do nominacji: Anora, The Brutalist, Substancja i Prawdziwy ból. Wszystkie dostały komplet wyróżnień w tym sezonie (Critics Choice, BAFTA, Złote Globy). Za ich plecami rozegra się jednak zacięta rywalizacja o ostatni spot. Sądzę, iż trzy filmy biorą w niej udział: September 5, All We Imagine as Light i Challengers, i każdy z nich ma swoje argumenty. Moim typem jest ten pierwszy, głównie ze względu na niezwykle istotną nominację do Gildii Producentów, która musi gdzieś zaprocentować i być może scenariusz oryginalnym będzie właśnie tym miejscem.

SCENARIUSZ ADAPTOWANY

Typowani do nominacji

  • Emilia Pérez
  • Kompletnie nieznany
  • Konklawe
  • Nickel Boys
  • Sing Sing

Alternatywa: Wicked

Wydaje się, iż pewnym zwycięzcą w tym kategorii jest niezwykle precyzyjny scenariusz Konklawe, który już nagrodzono na Złotych Globach, ale zestaw nominowanych w tej kategorii nie jest już tak oczywisty jak jej triumfator. Ile filmów muzycznych wyróżnią scenarzyści? Emilia Pérez i Kompletnie nieznany wydają się być na tyle silne w sezonie, iż powinny przezwyciężyć fakt, iż opierają się w dużej mierze na muzyce, co nie zawsze ta branża lubi. Trudniej może być Wicked, ale i tej opcji wykluczyć nie można. Mogłoby się wydawać, iż będący na granicy Best Picture Nickel Boys i Sing Sing będa miały tutaj problemy, ale BAFTA nominując oba chyba przypieczętowała ich nominacje.

FILM MIĘDZYNARODOWY

Typowani do nominacji

  • Emilia Perez
  • I’m Still Here
  • Kneecap
  • Nasienie świętej figi
  • Vermiglio

Alternatywa: Flow

Rywalizując również o film roku Emilia Perez jest w tej kategorii naturalnym faworytem. Dość pewni nominacji mogą też być I’m Still Here i Nasienie świętej figi. Potem jest już trochę więcej niewiadomych, choć wspierany przez Sony Pictures Classics Kneecap wyrósł ostatnio na mocnego kandydata, potwierdził to bardzo dobry występ filmu na BAFTA. Stawkę może uzupełnić Vermilgio – nominowany do Złotego Globa, ciepły i poruszający obraz solidarności kobiet we Włoszech z okresu II Wojny Światowej. Trzeba jednak mieć na uwadze, iż ta kategoria bywa mocno nieprzewidywalna i nie zdziwiłaby mnie obecność animacji Flow czy polsko-duńsko-szwedzkiej koprodukcji – Dziewczyny z igłą.

FILM DOKUMENTALNY

Typowani do nominacji

  • Dzienniki Black Box
  • Nie chcemy innej ziemi
  • Ścieżka dźwiękowa zamachu stanu
  • Sugarcane: rozliczenie z przeszłością
  • Taniec ojców i córek

Alternatywa: Dahomej

W filmie dokumentalnym co roku jesteśmy świadkami wielkich niespodzianek i pominięć. Branża dokumentalistów nie przepada za popularnymi filmami i utworami o życiu celebrytów, stąd Will i Harper wydaje mi się mało prawdopodobne. Osobiście mocno trzymam kciuki za Dahomej i Ibelin, dwa kompletnie inne dokumenty – pierwszy to nagrodzona w Berlinie historia powrotu zrabowanych skarbów, drugi to poruszający portret sekretnego życia norweskiego gracza. Niestety, wydaje mi się, iż zabraknie miejsca dla obu. W gronie nominowanych zobaczymy jednak kilka ważnych politycznie dzieł, ale też udanych artystycznie, jak Sugarcane: rozliczenie z przeszłością czy Dzienniki Black Box. Wielkim faworytem do Oscara jest Nie chcemy innej ziemi – niezwykle aktualny dokument o mieszkańcach palestyńskiej wioski.

FILM ANIMOWANY

Typowani do nominacji

  • Dziki robot
  • Flow
  • Pamiętnik ślimaka
  • Wallace i Gromit: Zemsta pingwina
  • W głowie się nie mieści 2

Alternatywa: Kurczak dla Lindy!

Jedna z najłatwiejszych kategorii do wytypowania. W trakcie sezonu wyłoniła się dość oczywista piątka na czele z Flow, które trochę niespodziewanie pokonało Dzikiego robota na Złotych Globach i bardzo możliwe, iż kroczy ku Oscarowi, powtarzając trochę drogę Chłopca i czapli z zeszłego roku, któremu też na początku mało kto dawał szansę w starciu ze Spider-Verse: poprzez multiwersum. Czyżby nastał czas dominacji niezależnych filmów animowanych?

Idź do oryginalnego materiału