Program 1 Polskiego Radia zaprasza na premierę filmowej wersji suity, skomponowanej z okazji stulecia Polskiego Radia przez cenionego kompozytora i producenta muzycznego, Łukasza Rostkowskiego. Utwór powstał we współpracy z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie, z wykorzystaniem tradycyjnych instrumentów ludowych. Kompozycja stanowi źródło nowej oprawy dźwiękowej Programu 1. Premiera w wersji video we wtorek, 15 lipca na kanale YouTube Polskiego Radia po godz. 20.00.
Łukasz „L.U.C” Rostkowski skomponował suitę „Sto lat Polskiego Radia” wykorzystując połączenie muzyki elektronicznej, samplowanych dźwięków oraz żywych instrumentów. Nadał jej bogate i nowoczesne brzmienie, nawiązujące jednocześnie do historii radia, muzyki klasycznej oraz polskich korzeni. Filarem nagrań jest zaproszona przez kompozytora Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, wzbogacona o unikatowe, tradycyjne polskie instrumenty ludowe, odtworzone przez prof. Marię Pomianowską. Film, który ukaże się na kanale YouTube Polskiego Radia został nakręcony przez Piotra Pioruna. Dokumentuje on powstanie nagrania w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. – Ogromnie się cieszę, iż Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie mogła nadać tej oprawie ton. To nie komputer, AI ani algorytm będą towarzyszyć słuchaczom Jedynki — tylko my, wspólnie z Marią Pomianowską, pod batutą L.U.C-a. To także gest symboliczny: podkreślenie, iż 80 ze 100 lat historii Polskiego Radia to również historia naszej Orkiestry – mówi Kajetan Prochyra, dyrektor Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie.
Na bazie suity powstała nowa oprawa dźwiękowa Programu 1, która odzwierciedla zarówno tradycję, jak i nowoczesność stacji. – Na początku lipca wprowadziliśmy na antenę nową oprawę dźwiękową Jedynki, zawdzięczamy ją talentowi L.U.C-a, który stworzył dla nas suitę – matkę wszystkich dżingli. Oprawa to krótkie i piękne utwory, ale postanowiliśmy też podzielić się ze słuchaczami całą suitą, bo ona i proces jej powstawania dają pojęcie o wyjątkowości całego przedsięwzięcia. Mamy nadzieję, iż będzie ona funkcjonować też samodzielnie dając ludziom, to co było ważne dla kompozytora i Pierwszego Programu Polskiego Radia czyli euforia z obcowania z pięknem – zapowiada Paulina Stolarek-Marat, dyrektorka – redaktorka naczelna Programu 1 Polskiego Radia.
– Polskie Radio towarzyszy mi od dziecka. Pamiętam, gdy jako kilkulatek bawiłem się u dziadków w kosmicznego pilota, manipulując pokrętłami w starym odbiorniku z przesuwanym wskaźnikiem częstotliwości. Dziadek się trochę denerwował i kazał mi zawsze na koniec znów nastawić Polskie Radio, które rozpoznawałem po dźwiękach Chopina, głosach dziennikarzy i komunikatach o sztormach na Bałtyku. Pamiętam magię szumu i wyłaniającej się z niego muzyki. Możliwość skomponowania Suity na 100 – lecie Polskiego Radia jest dla mnie nie tylko wielkim zaszczytem, ale także głębokim przeżyciem emocjonalnym. Pracowałem nad tą kompozycją wiele miesięcy, marząc o tym, aby nastrajała w duchu wdzięczności i poczucia, iż życie jest piękne. Chciałem, by dodawała naszej szarej codzienności nieco magii i nadziei oraz żeby miała w sobie nostalgię Chopina, unikatowe brzmienie polskich instrumentów historycznych i nowoczesności. Tą kompozycją życzę Polskiemu Radiu 100 lat niesienia pozytywnego przekazu, jak najwięcej dobrych informacji, a także inspirowania, uczenia, uwrażliwiania oraz jednoczenia ludzi poprzez publicystykę, muzykę i kulturę – powiedział Łukasz „L.U.C” Rostkowski.
Suita „Sto lat Polskiego Radia” miała już swoją premierę audio w serwisie Spotify i YouTube, a teraz ukazuje się w wersji video. Jak mówi Klarysa Marczak, kierowniczka Mediów Społecznościowych Polskiego Radia – Kanał YouTube Polskiego Radia, gdzie odbywa się premiera suity w wersji making off, cieszy się coraz większą popularnością – zgromadził już ponad 218 tysięcy subskrybentów i 167 milionów wyświetleń. To dynamicznie rozwijająca się platforma, na której regularnie pojawiają się nowe treści pochodzące z anten i premierowe podcasty łączące tradycje z nowoczesnością. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się podcasty: „Nowy Wspaniały Świat” Karoliny Korwin Piotrowskiej, „Szczyt Europy” Beaty Płomeckiej i Macieja Sokołowskiego, „Sprawdzam” Romana Czejarka, oraz „Wytrych Wydrycha” Daniela Wydrycha.
- Link do kanału YouTube Polskiego Radia https://www.youtube.com/@PolskieradioPL
- Link do utworu https://open.spotify.com/track/2fMoBePyFjh9Ybp3IgBSUb?si=ff75970785ad42fd