Gdzie podziało się 70 ton złota wywiezionego z Polski w 1939 roku? Jak to się stało, iż ołtarz Wita Stwosza z Katedry Wawelskiej trafił do Sandomierza? Między innymi te historie stały się inspiracją do stworzenia słuchowiska „Na tropie zaginionych skarbów”. Pierwszy odcinek wyemitowany zostanie na antenie Radia Kielce, w najbliższą niedzielę o godz. 11.40.
Jak zapowiada reżyser słuchowiska, Dionizy Krawczyński, każdy z odcinków będzie przedstawiał osobną historię, dotyczącą wydarzeń historycznych. Opowiedziane zostaną w taki sposób, żeby zainteresowały i zatrzymały słuchaczy przy radioodbiornikach.
– Myślę, iż kilka osób wie, iż ołtarz Wita Stwosza zdemontowany w Katedrze Wawelskiej w ostatnich dniach sierpnia 1939 roku, został przewieziony do Sandomierza i tam ukryty – mówi Dionizy Krawczyński.
Reżyser słuchowiska „Na tropie zaginionych skarbów” przedstawia sensacyjne historie, związane z ratowaniem podczas II wojny światowej polskiego złota, majątku Funduszu Obrony Narodowej, obrazów, manuskryptów oraz innych dóbr kultury. Z jednej strony polscy żołnierze i osoby cywilne poświęcają się ratując cenne przedmioty, a z drugiej strony zaginionych skarbów poszukują specjalne niemieckie i sowieckie grupy, wyspecjalizowane w rabowaniu polskich dóbr kultury. W tropienie zaginionych skarbów zaangażowani są również agenci wywiadów państw uczestniczących w działaniach wojennych.
– Przygotujemy 52 odcinki, każdy z nich będzie trwał ok. 13-15 minut. W pierwszych sześciu opowiemy historię złota wywiezionego z Polski w 1939 roku – mówi Dionizy Krawczyński.
Dionizy Krawczyński podkreśla, iż w produkcji wystąpią doskonale znani słuchaczom kieleccy aktorzy. To m.in. aktorskie małżeństwo Teresa i Mirosław Bielińscy, którym towarzyszyć będą Ewelina Gronowska, Krzysztof Grabowski, Andrzej Cempura i Adrian Wajda. Dionizy Krawczyński zaznacza, iż w słuchowisko wplecione będą także fragmenty audycji i komunikaty Polskiego Radia z 1939 roku oraz polskiej sekcji radia BBC, które od 7 września 1939 roku nadawało program w języku polskim – wyjaśnia.
Jak mówi Krzysztof Grabowski, aktorzy wcielają się m.in. postaci żołnierzy, dyrektorów banków, a także konspiratorów. – Staramy się, siedząc przed mikrofonem, zabrać słuchaczy w tę dynamiczną podróż przez historię, przemieszczając się po różnych lokalizacjach, Z perspektywy aktora to fantastyczna przygoda, mam nadzieję, iż słuchacze będą mieli taką samą frajdę, jak i my podczas pracy nad materiałem. W pracy przed mikrofonem, przy tego typu scenariuszach uwielbiam sytuacje, kiedy sam mogę się zaskoczyć, nie wiedząc co wydarzy się za moment, z odgrywanym przeze mnie bohaterem. Staram się tak prowadzić postać, aby reagowała jak najbardziej naturalnie na to wszystko co ją czeka – podkreśla.
W niedzielę (7 stycznia 2024 roku) o godz. 11:40 zapraszamy do wysłuchania premierowego odcinka słuchowiska „Na tropie zaginionych skarbów”.
Słuchowisko przedstawia sensacyjne historie związane z ratowaniem podczas II wojny światowej polskiego złota, majątku Funduszu Obrony Narodowej, obrazów, manuskryptów oraz innych dóbr kultury. Z jednej strony polscy żołnierze i osoby cywilne poświęcają się ratując cenne przedmioty, a z drugiej strony zaginionych skarbów poszukują specjalne niemieckie i sowieckie grupy wyspecjalizowane w rabowaniu polskich dóbr kultury. W tropienie zaginionych skarbów zaangażowani są również agenci wywiadów państw uczestniczących w działaniach wojennych.
Kto wygrywa walkę o skarby? Premiera słuchowiska „Na tropie zaginionych skarbów” 7 stycznia 2024 roku o godz. 11:40. Kolejne odcinki w niedziele o tej samej porze. Słuchaj w Radiu Kielce oraz na podcasty.radiokielce.pl.
Słuchowisko „Na tropie zaginionych skarbów”
Obsada: Mirosław Bieliński, Teresa Bielińska, Andrzej Cempura, Ewelina Gronowska, Krzysztof Grabowski, Adrian Wajda. Scenariusz i reżyseria: Dionizy Krawczyński. Realizacja i opracowanie muzyczne: Tomasz Tamborski. Produkcja: Polskie Radio Kielce.