Premiera filmu Grzegorza Brauna w Pińczowie

pinczow.com 2 tygodni temu

W piątek o godzinie 18:00 w Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury miała miejsce projekcja nowego filmu Grzegorz Braun „Gietrzwald 1877. Wojna Światów”. To dokument opowiadający o nadzwyczajnych zdarzeniach, które nastąpiły latem 1877 r. w warmińskiej wiosce Gietrzwałd.

To historia niedoszłej wojny oraz powstania w Polsce w roku 1877 r. z nieznanymi dotąd faktami geopolitycznymi. Historia polityczna rozgrywająca się w salonach dyplomatycznych, za kulisami sektora bankowego, z wątkami szpiegowskimi, a dodatkowo z bardzo ważnym i istotnym wątkiem mistycznym dotyczącym objawień Matki Bożej.

Wydarzenie zorganizowane zostało przez Konfederacja Korony Polskiej w ramach ogólnopolskiej trasy promującej nowo powstały film. Po kilku minutowych wypowiedziach przedstawicieli w/w partii, panów Michał Gwadera, Konrad Liberek oraz historyka Jerzego Garbacza, ponad dwadzieścioro przybyłych widzów mogło w skupieniu obejrzeć blisko dwugodzinny seans.

Objawienia w Gietrzwałdzie miały miejsce od 27 czerwca do 16 września 1877 roku, kiedy to dwóm dziewczynkom, Barbarze Samulowskiej i Justynie Szafryńskiej, ukazywała się Matka Boża. Maryja przemawiała w języku polskim, co miało ogromne znaczenie w kontekście politycznym tamtego okresu. Gietrzwałd (wówczas pod zaborem pruskim Dietrichswalde) znajdował się wówczas na terenie zaboru pruskiego, gdzie polityka germanizacyjna była intensywnie prowadzona, a używanie języka polskiego ograniczane.

Objawienia stały się symbolem oporu przeciwko germanizacji oraz umocnienia polskiej tożsamości narodowej i religijnej. Władze pruskie próbowały stłumić rozwijający się kult, jednak objawienia przyciągały rzesze wiernych, co umacniało polską wspólnotę katolicką na Warmii i w całej Polsce. To jedyne na ziemiach polskich objawienia Najświętszej Marii Panny, których autentyczność została kanonicznie potwierdzona (dekretem biskupa Drzazgi z 1977 r.).

Zachęcam wszystkich do obejrzenia. Naprawdę warto. Więcej na temat filmu znajdziecie pod linkiem –> https://www.gietrzwald1877.pl/#opisprodukcji

Idź do oryginalnego materiału