„Prawda, fałsz i kreacja, czyli o AI w sztuce” | Spotkanie wokół wystawy „Encyklopedia” Weroniki Gęsickiej

jednostka.com 1 miesiąc temu

Wydarzenie: 03.08.2024 (sobota), godz. 16:00
Miejsce: Miejska Galeria Sztuki w Łodzi – Galeria Re:Medium, ul. Piotrkowska 113, 90-430 Łódź

Goście: Weronika Gęsicka i Artur Modliński
Prowadzenie: Dominika Pawełczyk i Katarzyna Sagatowska

Zapraszamy na spotkanie inspirowane trwającą w Galerii Re:Medium wystawą Encyklopedia Weroniki Gęsickiej. Rozmowa z udziałem artystki i Artura Modlińskiego, badacza nowych technologii, dotyczyć będzie m.in. AI jako narzędzia twórczego w sztukach pięknych, rzeczywistości post-prawdy i mechanizmów wytwarzania wiedzy, a także przewidywań, jak AI wpłynie na sztukę i zawód artysty

Czy sztuczna inteligencja wykorzystywana w sztuce to rewolucja, czy kolejna zabawka? Czy mamy do czynienia ze schyłkiem sztuk pięknych czy stoimy przed szansą na wzbogacenie kultury o nowy kierunek? Zachęcamy do aktywnego uczestnictwa w spotkaniu – wychodząc od wspólnej obserwacji zjawiska mamy nadzieję stworzyć przestrzeń do dzielenia się inspirującymi spostrzeżeniami!

Bilet: 8zł

Goście spotkania:

Weronika Gęsicka – autorka wystawy, progresywna artystka wizualna, która w swoim najnowszym projekcie „Encyklopedia” udowadnia, iż w encyklopediach, słownikach czy leksykonach, już od wieków istniały fałszywe hasła, które były umieszczane przez redaktorów m.in. jako ochrona przed plagiatem czy naruszeniem praw autorskich, ale także stanowiły świadectwo nieuczciwości twórców pojęć. Owe hasła artystka zilustrowała dzięki zmanipulowanych fotografii z banków zdjęć, materiałów archiwalnych, obrazów wykreowanych z pomocą AI. Na ekspozycji w Galerii Re:Medium Weronika Gęsicka prezentuje również wybrane, oryginalne publikacje zawierające nieprawdziwe hasła, które wyszukuje na internetowych aukcjach i sprowadza do Polski.

dr hab. Artur Modliński – kierownik Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją i Cyberkomunikacją na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. Jednocześnie jest badaczem w Międzynarodowym Centrum Badawczym (CITAD) przy Uniwersytecie Lusiada, Laboratorium Urban Sensorial w Lizbonie, Instytucie Iris Ankona w Rydze, Laboratorium Augmented Human Intelligence & Digital Ergonomics Lab przy Universita di Pavia we Włoszech, Fundacji Romualdo del Bianco we Florencji, Europejskiej Fundacji Rozwoju Człowieka oraz speakerem w Digital University. Zainteresowany łączeniem różnych dyscyplin naukowych i metod badawczych, ze szczególnym uwzględnieniem posthumanizmu, transhumanizmu, teorii ewolucji, psychologii oraz studiów genderowych do wyjaśniania aspektów zarządczych związanych z nowymi technologiami. Jest laureatem ponad 40 stypendiów i nagród naukowych. Aktywnie angażuje się w działalność biznesową wspierając firmy w ich transformacji cyfrowej, m.in. prowadząc szkolenia, warsztaty i powerspeeche, a także ewaluacje i ekspertyzy wdrożeniowe z zakresu nowych technologii.

Organizator: Miejska Galeria Sztuki w Łodzi
Kuratorki: Dominika Pawełczyk, Katarzyna Sagatowska
Wystawa realizowana w ramach Programu Miasto – Fotofestiwal 2024
Współpraca: Galeria Jednostka
Partner: Fundacja Artystyczna Podróż Hestii i STU ERGO Hestia S.A.

Sfinansowano ze środków Fundacji Artystyczna Podróż Hestii
Zadanie współfinansowane ze środków Miasta Łodzi i Fotofestiwalu – Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi

Weronika Gęsicka, Jungftak #2 (detal), z cyklu „Encyklopedia”, 2023–2024

Idź do oryginalnego materiału