Pracodawca Godny Zaufania: Idee work-life balance na czasie

agencja-informacyjna.com 2 dni temu
Zdjęcie: Pracodawca Godny Zaufania: Idee work-life balance na czasie


Agencja Informacyjna: Pracodawcy promujący dobre praktyki, w zakresie praw pracowniczych i polityki socjalnej w Polsce już od 2010 roku, doceniani są przez kapitułę Konkursu Pracodawca Godny Zaufania. W przypadku niskiego bezrobocia ważne jest utrzymanie kadry. Ciągle rotacje są kosztowne i czasochłonne, zarówno w związku z koniecznością prowadzenia prowadzenia rekrutacji, jak i szkoleniami nowych pracowników. w tej chwili trwa nabór do XIV edycji tego projektu, organizowanego przez Fundację im. XBW Ignacego Krasickiego.

Czy dobre traktowanie pracowników jest walorem przedsiębiorstwa?

Współcześni pracownicy cenią etyczne podejście w biznesie, przy czym nie chodzi tylko o osobistą perspektywę jak otrzymanie stabilnego zatrudnienia, które dla 68 proc. ankietowanych jest koniecznym warunkiem, aby określić daną organizację mianem pracodawcy godnego zaufania – wynika z badania przeprowadzonego w 2023 r., na zlecenie Fundacji XBW Ignacego Krasickiego, przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna. Zwłaszcza młodsze pokolenia mają na względzie szerszy kontekst: uczciwość oraz transparentność, które jako najważniejsze filary instytucji współtworzą przyjazne i bezpieczne środowisko pracy.

Ponad 20 proc. respondentów jest zdania, iż na atrakcyjność pracodawcy wpływa dobre traktowanie pracowników, które przekłada się budowę przyjaznego środowiska pracy i poczucie bezpieczeństwa wśród członów zespołu. Jak wynika z najnowszych badań zrealizowanych przez Fundację XBW Ignacego Krasickiego, respondenci aktywni zawodowo nie chcą zatrzymywać się na podstawowych priorytetach. Coraz częściej doceniają również otwartą kulturę organizacyjną oraz transparentność w działaniach organizacji.

Co to jest work-life balance?

Work-life balance (angielski akronim: WLB) – koncepcja zarządzania czasem, stawiająca za cel odnalezienie równowagi pomiędzy „pracą” (kariera i ambicja), a życiem prywatnym (zdrowie, rozrywka, rodzina, relaks, duchowość). Idea work-life balance powstała na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. Jest odpowiedzią na pojawiające się problemy społeczne, takie jak pracoholizm czy wypalenie zawodowe. Ideałem jest stan, w którym wszystkie działania są zgodne z podstawowymi wartościami człowieka i służą jego wizji i celom. Zgodnie z ideą WLB pracodawca powinien doceniać swojego pracownika i dbać o jego dobre samopoczucie i zadowolenie z pracy.

Czy work-life balance jest regulowane przez prawo?

W przypadku prawodawstwa europejskiego kwestie WLB określone są w Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2019/1158 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylającej dyrektywę Rady 2010/18/UE. W Polsce dyrektywa została wdrożona poprzez nowelizację w ustawie Kodeksie pracy z dnia 9 marca 2023 r.

Jak osiągnąć work-life balance?

Aby osiągnąć odpowiedni work life balance warto skorzystać z poniższych zasad: ustalenie regularnych godzin pracę i ich przestrzeganie, wyznaczenie miejsce na pracę biurową i zawsze wykonywaj w nim, zaplanowanie przerw w pracy i przestrzeganie terminów w tym zakresie, rozpoczynanie i kończenie pracy zawsze w podobny sposób.

Czy idea work-life balance jest ważna?

„Mimo, iż koncepcja work life balance narodziła się w latach 70. I 80 XX wieku, w Polsce dopiero w ostatnich latach, widać dużą zmianę, w podejściu do zatrudnienia, zarówno po stronie pracowników, jak i przedsiębiorców.” – Ocenia Urszula Jóźwiak – prezes Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego. – „Te zmiany są ściśle powiązane z dynamicznymi procesami, zachodzącymi w gospodarce, demografii oraz kulturze. We współczesnym świecie, gdzie tempo życia i pracy stale rośnie, pracownicy szukają miejsc, które zapewnią im stabilność finansową oraz również zadbają o ich zdrowie psychiczne i jakość życia – działając według idei work life balance (równowaga pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym)”. – Uważa Urszula Jóźwiak – prezes Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego.

„Badania, zlecone przez Fundację im. XBW Ignacego Krasickiego, pokazują interesujące trendy w oczekiwaniach pracowników. Okazuje się, iż ponad 30 proc. ankietowanych preferuje zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, co świadczy o poszukiwaniu stabilności i bezpieczeństwa zawodowego.” – Przypomina Urszula Jóźwiak – prezes Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego. – „ Dla blisko 30 proc. badanych równie istotne są dobre zarobki, co sugeruje, iż wynagrodzenie wciąż odgrywa znaczącą rolę w wyborze miejsca zatrudnienia. Jednak w ostatnich latach zaobserwowaliśmy także zmianę w podejściu do ogólnego funkcjonowania organizacji. Współczesny zespół oczekuje od pracodawcy korzystnych warunków finansowych jak i uczciwych i przejrzystych praktyk. Coraz częściej pracownicy zwracają uwagę na to, jak przedsiębiorstwo prowadzi swoją działalność, i nie boją się wskazywać na występujące nieprawidłowości czy naruszanie przepisów prawa.” – Tłumaczy Urszula Jóźwiak– prezes Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego.

Co to jest Konkurs Pracodawca Godny Zaufania?

Konkurs „Pracodawca Godny Zaufania” jest organizowany od 2010 r.? Promuje dobre wzorce pracodawcy, w tym społeczne zaangażowanie, wolontariat pracowniczy, dostępność i inkluzywność przedsiębiorstwa. Pracodawcy mogą ubiegać się o tytuł w jednej z 10 kategorii, takich jak: motywacja, rozwój i cyfryzacja, zdrowie czy lider ESG. Przedsiębiorstwo musi zatrudniać też, co najmniej 50 pracowników, choć ten wymóg nie dotyczy kategorii MŚP (Małe i Średnie Przedsiębiorstwa).

Czy można wziąć udział w XIV Konkursie Pracodawca Godny Zaufania”?

Zgłoszenia można nadsyłać do poniedziałku 30 września 2024 roku wypełniając formularz na stronie https://pracodawcagodnyzaufania.pl/konkurs/#wez-udzial.

Jaki jest harmonogram XIV Konkursu Pracodawca Godny Zaufania?

Zgłoszenia na XIV Konkurs „Pracodawca Godny Zaufania” można nadsyłać do 30 września 2024 roku. Kampania edukacyjna dotycząca dobrych praktyk w biznesie , na którą składa się szereg działań promocyjnych i wydarzeń specjalnych będzie trwać do listopada 2024 r., Rozstrzygnięcie XIV Konkursu „Pracodawca Godny Zaufania” odbędzie się podczas uroczystej gali, w środę, 6 listopada 2024 roku.

Kto zasiada w kapitule XIV Konkursu „Pracodawca Godny Zaufania”?

Kapituła XIV Konkursu „Pracodawca Godny Zaufania” składa się z członków organizacji pozarządowych, think thanków i pracowników uczelni, takich jak: Instytut Biznesu, Centrum im. Adama Smitha, Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego, Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, Instytut ESG, Instytut Staszica, Krajowa Izba Gospodarcza, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Stowarzyszenie Integracja i kooperacja (organizatora Welconomy in Toruń), Warsaw Enterprise Institute, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Kim są patroni i partnerzy XIV Konkursu „Pracodawca Godny Zaufania”?

Patronat honorowy nad XIV Konkursem „Pracodawca Godny Zaufania” objęli: Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Minister Rozwoju i Technologii, Minister Zdrowia, Rzecznik Praw Obywatelskich, Jego Magnificencja Rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Prezes Głównego Urzędu Statystycznego, Główny Inspektor Pracy, Prezydent miasta stołecznego Warszawy. Patronat nad Konkursem objęli: Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Związek Banków Polskich. Partnerami merytorycznymi są: Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna, Instytut Staszica i Francusko-Polska Izba Gospodarcza. Partnerami medialnymi są: AMS, Dziennik Gazeta Prawna, Kurier365.pl, Obserwator Gospodarczy, oESG.pl, PracodawcaGodnyZaufania.pl, RaportCSR.pl, Super Biznes.

Dziękujemy, za przeczytanie artykułu do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji na stronie. Agencja Informacyjna

AI, Gospodarka /DEC/ 23.09.2024, ilustracja; pixabay

Idź do oryginalnego materiału