Początek macierzyństwa, które obejmuje ciążę i wczesne lata życia dziecka, to wyzwanie dla każdej kobiety. Wiele kobiet decyduje się odkładać poczęcie do momentu, gdy uzyskają stabilną sytuację zawodową i umowę o pracę na czas nieokreślony. Ale jakie są prawa kobiety, która zostaje w ciąży mając umowę o pracę na czas określony?
Zgodnie z prawem pracowniczym, kobieta w ciąży pracująca na podstawie układu na czas określony posiada szereg praw. Na przykład:
Nie jest wymagane od kobiety w ciąży, aby pracowała nocami;
Kobiecie w ciąży nie wolno wykonywać zadań związanych z ryzykownymi działaniami lub narażaniem swojego zdrowia;
Jeżeli praca kobiety wymagała wcześniej takich działań, pracodawca ma obowiązek przypisać ją do innego stanowiska lub dać jej wolne od pracy, przy jednoczesnym zachowaniu pełnego wynagrodzenia.
Są jednak pewne obawy co do zwolnienia kobiet w ciąży zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Generalnie, pracodawca nie ma prawa zwalniać pracownicy, która jest w ciąży. Istnieją jednak dwie sytuacje, które stanowią wyjątek od tej reguły:
Firma zbankrutowała lub została zamknięta;
Istnieją słuszne powody do rozwiązania umowy o pracę z winy pracownicy, co prowadzi do zwolnienia dyscyplinarnego.
Jeżeli chodzi o przedłużenie umowy na czas określony w przypadku ciąży, kodeks pracy stanowi, iż umowa kończy się po trzecim miesiącu ciąży. Pracodawca może przedłużyć umowę tylko do momentu porodu. jeżeli jednak umowa kończy się przed trzecim miesiącem ciąży, pracodawca nie ma obowiązku ją przedłużać. Może jednak zaproponować inną formę umowy. Gdy umowa o pracę na czas określony kończy się po narodzinach dziecka, pracodawca ma prawo ją rozwiązać.
Przedłużenie umowy jest niemożliwe choćby po upływie trzech miesięcy ciąży w dwóch sytuacjach:
Kobieta w ciąży była zatrudniona na stanowisko tymczasowe;
Kobieta w ciąży była zatrudniona na podstawie umowy o pracę na okres próbny, która była zawarta na okres do jednego miesiąca.
W tych przypadkach, umowy kończą się w dniu ich wygaśnięcia.