Pozycja 79 – Poezja konkretna, której autorem jest Juliusz Erazm Bolek będzie obecna na XX Warszawskich Targach Sztuki

agencja-informacyjna.com 9 miesięcy temu
Zdjęcie: JULIUSZ ERAZM BOLEK POEZJA KONKRETNA OCH ZIEMIO TY MOJA FOT. JERZY MOSOŃ


Agencja Informacyjna: Na XX Warszawskich Targach Sztuki w 2023 r. zadebiutuje Juliusz Erazm Bolek – poeta, laureat m. in. Nagrody Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO, który jest najbardziej znanym twórcą w tej dziedzinie od czasów jej prekursora Stanisława Dróżdża, który zmarł w 2009 roku. Wszystko za sprawą Agencji Artystycznej Impressarium.

10.000 na XX Warszawskich Targach Sztuki

Jubileuszowe XX Warszawskie Targi Sztuki odbędą się w dniach 25-26 listopada 2023 r. Jest to najważniejsze wydarzenie artystyczne roku. Uczestniczą w nim najważniejsze galerie oraz artyści. Na 2.000 metrów kwadratowych zaprezentuje się ponad 100 wystawców (galerie sztuki dawnej i współczesnej, wydawnictwa i antykwariaty). W wydarzeniu co roku uczestniczy około 10.000 osób. XX Warszawskie Targi Sztuki odbędą się w halach EXPO XXI przy ul. Prądzyńskiego 12/14 w Warszawie. Dla publiczności będą dostępne w sobotę w godz. 11.00–20.00 i w niedzielę 11.00-19.00. Agencja Artystyczna Impressarium będzie prezentować prace poezji konkretnej, których autorem jest Juliusz Erazm Bolek na stoisku nr 79.

Nowa pozycja 79

„Myślałem, iż numer stoiska 79 nic nie znaczy, jest przypadkowy, a tu się okazuje, iż jest inaczej!” – Opowiada Juliusz Erazm Bolek, którego poezja konkretna będzie prezentowana przez Agencję Artystyczną Impressarium, na stoisku 79, podczas XX Warszawskich Targach Sztuki. – „Okazuje się, iż rzeczy proste tylko takimi się wydają. Anielska liczba 79 zapowiada, iż własne intuicyjne myśli, wizje i uczucia dotyczące własnego planu życiowego prowadzą ku sukcesowi i adekwatnej ścieżce. Liczba 79, jest to znak, iż sfera anielska chce się porozumieć. W rzeczywistości anioły stróże mają wiadomość, którą trzeba odkryć, by podążać adekwatną ścieżką.” – Wyjaśnia Juliusz Erazm Bolek, którego poezja konkretna będzie prezentowana przez Agencję Artystyczną Impressarim, na stoisku 79, podczas XX Warszawskich Targach Sztuki.

Kama Zboralska odkryła poezję konkretną Juliusza Erazma Bolka

„Poezję konkretną Juliusza Erazma Bolka można odbierać jako grafiki lub/i jako utwory komunikujące treści i/lub emocje. Niektóre prace różnią się między sobą detalami, ale to właśnie te detale potrafią diametralnie zmienić wymowę dzieła.” – Twierdzi Kama Zboralska, laureatka nagrody Ambasador Promocji Sztuki, przyznanej przez Instytut Biznesu, współorganizatorka Warszawskich Targów Sztuki. – „Poezję Juliusza Erazma Bolka charakteryzuje minimalizm i lapidarność. A także, podobnie jak jego literacką twórczość, żart, ironia i aluzja. Uwagę zwracają prace Juliusza Erazma Bolka, które zmieniają swoje znaczenie w zależności od tego czy są pokazywane pojedynczo czy w zestawie z innymi. Warto podkreślić, iż jest to zupełnie nowy zabieg formalny wśród autorów, zajmujących się poezją konkretną.” – Dodaje Kama Zboralska – dziennikarka, promotorka sztuki i twórczyni projektu „Kompas sztuki”.

Wielopłaszczyznowość twórczości Juliusza Erazma Bolka

„Wielopłaszczyznowość specyficznej twórczości Juliusza Erazma Bolka obserwuję od wielu lat. Jest to wyjątkowa twórczość, ukazująca „Słowo” w innym wymiarze. Juliusza Erazma Bolka powinno się nazywać twórcą wielowymiarowym, ponieważ proponuje odbiorcom inne spojrzenie na formę słowa.” – Twierdzi Andrzej S. Grabowski – polsko-amerykański artysta sztuk wizualnych.

Juliusz Erazm Bolek – nowy oddech poezji konkretnej

Juliusz Erazm Bolek – poeta i pisarz. W 2010 roku otrzymał Nagrodę Światowego Dnia Poezji, ustanowionego przez UNESCO (Award Word Day of Poetry UNESCO) za książkę „Abracadabra”. W 2017 roku jego poemat „Corrida” został wyróżniony tytułem „Wiersz Roku”. Publikacja została uznana za „Książkę Roku”, a autor otrzymał nagrodę „Złote Pióro”. W 2023 r. Juliusz Erazm Bolek otrzymał nagrodę „Sukces Roku 2023”. Kapitała doceniła jego osiągnięcia w 2022 r. m. in. wyjątkową, monumentalną, wystawę poezji konkretnej „Monochrome” w Galerii -1 Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie.

Juliusz Erazm Bolek i granice formy

Juliusz Erazm Bolek bada granice formy. W efekcie swych poszukiwań napisał opowiadanie „Serpentyna” w drugiej osobie liczby pojedynczej, wiersze dialogowe oraz stworzył nowy gatunek literacki, tak zwany „emaliowany felieton poetycki” (połączenie felietonu z wierszem). Zajmuje się również poezją konkretną. Prace z tego zakresu zostały opublikowane w jego książkach „Litery i symbole” i Concrete words”.

Nowe formy prezentowania literatury

Juliusz Erazm Bolek szuka także nowych form prezentowania literatury. Tworzy plakaty poetyckie. Były one prezentowane na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych. Prace ukazały się w albumach „Och! Ziemio Ty Moja” i „Obrazy ze słów”. Jego książka „Sekrety życia. Kalendarz poetycki” pobiła Rekord Guinnessa na największy tom wierszy. Wynalazł też i opatentował nową formę książki – „bodybook”, którą można powiesić na szyi.

Agencja Artystyczna Impressarium dla sztuki

Agencja Artystyczna Impressarium powstała w 2009 r. Misją jest realizacja przedsięwzięć kulturalnych i wspieranie sztuki. Impressarium zajmuje się organizacją wystaw indywidualnych i zbiorowych (malarstwo, rzeźba, grafika, fotografia i nowe technologie) zarówno w Polsce jak i za granicą, m. in.: na Litwie, w Serbii czy Wielkiej Brytanii; koncertów (muzyczne, literackie) wieczorów autorskich; publikowaniem książek; wydawaniem płyt; promocją wydarzeń kulturalnych oraz artystów zarówno tych uznanych jak i dobrze rokujących. Ponadto Agencja Impressarium wspiera też wydawanie Niezależnego Pisma Artystycznego „Enigma. Ludzie * Sztuka * Myśli”. Więcej na www.impressarium.pl

Agencja Informacyjna, Kultura, /DEC/ 22.11.2023

Idź do oryginalnego materiału