POZNAŃ: Wakacje z kulturą

wielkopolskamagazyn.pl 1 rok temu

Letnie miesiące w stolicy Wielkopolski zapowiadają się niezwykle interesująco. Estrada Poznańska ogłosiła właśnie swoje plany na wakacje. W programie pojawią się nowości, a także znane i lubiane przez poznaniaków wydarzenia, jak MFFA Animator czy Lato z Estradą.


– W najbliższym czasie czeka nas bardzo wiele atrakcji organizowanych przez Estradę Poznańską. To kolejna edycja Animatora, na którą wpłynęło w tym roku ponad 3000 zgłoszeń. Liczba ta oznacza, iż konkurs cieszy się ogromnym uznaniem. Na najmłodszych mieszkańców czekać będzie festiwal Cioci Jadzi. Odbędzie się także Lato z Estradą. W tej edycji przygotowano aż 90 bezpłatnych wydarzeń kulturach dla mieszkańców osiedli peryferyjnych – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Stolica światowej animacji

Już pod koniec czerwca rozpocznie się 16. odsłona kwalifikującego do Oscara Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator. Jak co roku w programie znajdą się m.in. dzieła krótko- i długometrażowe, a także sekcja „Retrospektywy”. Po raz pierwszy na festiwalu pojawi się również blok poświęcony anime. Nową dyrektorką artystyczną wydarzenia została Adriana Prodeus.

Do najważniejszego, krótkometrażowego konkursu, w tym roku zgłoszono ponad 3000 filmów z 114 krajów, w tym Hondurasu, Dominikany czy Wybrzeża Kości Słoniowej. Festiwal odbędzie się w dniach 21-25 czerwca. Pełny program znajduje się już na stronie animator-festival.com.

Lato z Estradą

W tym roku Lato z Estradą będzie rekordowe, pod względem liczby zgłoszonych osiedli. To aż 14 fyrtli i 90 bezpłatnych plenerowych wydarzeń kulturalnych. Wszystko to w dniach 29 czerwca – 2 września. Hasło przewodnie to – Podróże po kulturze: kierunek południe. W programie: koncerty, spotkania, warsztaty, kino oraz teatr.

Tradycyjnie zaprezentowany zostanie premierowy spektakl dla dzieci. Tym razem do współpracy Estrada zaprosiła teatr Teatryle oraz Malinę Prześlugę. Efektem wspólnych działań jest zabawne przedstawienie o podróży pociągiem kilku warzyw do Włoch pt. „Włoszczyzna”. W tym roku podczas Lata z Estradą odbędzie się także gra miejska. W przewodnikach z programem, podczas wydarzeń uczestnicy będą zbierali osiedlowe pieczątki. Za 10 pieczątek będzie można odebrać limitowany, pozłacany plakat Lata z Estradą, który zaprojektowała ilustratorka Anna Rudak. Pełny program wydarzenia: latozestrada.poznan.pl.

Festiwal Cioci Jadzi

Nowością na kulturalnej mapie Poznania jest festiwal Cioci Jadzi, organizowany razem z Elizą Piotrowską, autorką popularnej serii książek o cioci Jadzi i Biblioteką Raczyńskich.

W programie: warsztaty, quizy, przedstawienie Łejerów, spotkania z Ciocią Jadzią oraz premiera najnowszego spektaklu Teatru Fuzja: Świat według Cioci Jadzi.

Wydarzenie odbędzie się 18 czerwca na pl. Kolegiackim. Więcej informacji można znaleźć na Facebooku.

Letnie wydarzenia w Kinie Muza

W ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Kamera” odbędą się w czerwcu jedyne w Polsce pokazy odrestaurowanych filmów z Marilyn Monroe – „Mężczyźni wolą blondynki” i „Pół żartem, pół serio”.

Na kinomanów w lipcu czekają również premiery hitów kinowych tego sezonu: „Barbie” oraz „Oppenheimer”.

W tym roku przypada 100-lecie Warner Bros. Z tej okazji w Kinie Muza będzie można przez całe lato zobaczyć kilka klasyków z tej znanej amerykańskiej wytwórni filmowej: „Bullit”, „Wejście smoka”, „Wszyscy ludzie prezydenta”, „Chłopcy z ferajny”, „Bez przebaczenia”.

Kino Muza ponownie zaprasza również na klimatyczne seanse silent cinema, na tarasie. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.kinomuza.pl.

Estrada w sieci

Estrada Poznańska poleca się także do słuchania. W tej wakacje zaprezentowane zostanie animowane słuchowisko „Włoszczyzna” Maliny Prześlugi i teatru Teatryle. Co miesiąc publikowane będą także kolejne odcinki „Zwierzyńca” – cyklu minisłuchowisk, które uczą i bawią. Słuchacze poznają kolejno Pandę oraz Trzmiela

Latem w ofercie pojawią się również nowe piosenki dla dzieci, m.in. o okapi czy ośmiornicy. Premiera co miesiąc. Więcej informacji na www.estrada.poznan.pl.

W wakacje nie zabraknie także kolejnych odcinków popularnych podcastów. W najnowszych epizodach „Nie spać słuchać!” (premiera co dwa tygodnie w niedziele) podcasterzy: dziennikarka Anna Tatarska, zaproszona do grona zagranicznych dziennikarzy głosujących przy Złotych Globach oraz pisarz i dziennikarz Jakub Wojtaszczyk, opowiedzą m.in. o „Idolu” Sama Levinsona, „Warszawiance”, pierwszym polskim serialu od SkyShowtime (serial z Borysem Szycem, oparty na scenariuszu Jakuba Żulczyka) oraz podsumują pierwszą połowę 2023 roku polecając lub odradzając seanse wybranych seriali.

Z kolei w nowych odcinkach „Nikt nas nie pytał, ale i tak się wypowiemy” Agnieszka Szczepanek i Kasia Chrobak razem z Martą Mazurek opowiedzą o Rosie Parks – kobiecie, która stała się symbolem walki o równouprawnienie i która jest nazywana matką ruchów obywatelskich. Autorki przybliżą też postać i twórczość artystki performatywnej – Diane Torr oraz wspólnie z Magdą Szewciów przyjrzą się definicji siostrzeństwa.

Podcastów Estrady można posłuchać na wszystkich platformach streamingowych m.in. YouTube i Spotify. „Nie spać, słuchać!” od tego sezonu dostępny jest również w formie video na kanale youtube Estrady.

JZ/poznan.pl/

Idź do oryginalnego materiału