W kieleckim Przystanku Historia odbyła się promocja książki „Nasza broń to karta wyborcza. Polskie Stronnictwo Ludowe w województwie kieleckim w latach 1945- 1949” autorstwa dr Marzeny Grosickiej.
Autorka podkreśliła, iż w książce zawarte są wątki ukazujące skomplikowaną sytuację polityczną w latach 1945- 1949.
– Odnosi się to do trudnej, powojennej historii Polski kiedy opozycja polityczna była bezwzględnie zwalczana przez komunistyczny reżim. Działacze PSL-u, mimo iż pracowali legalnie i zgodnie z prawem, byli prześladowani, wtrącani do więzienia oraz bardzo często skazywani bezpodstawnie na długie wyroki. Niejednokrotnie padali też ofiarami skrytobójczych mordów. Opozycja polityczna stworzona przez Stanisława Mikołajczyka z jednej strony dawała nadzieję społeczeństwu na zmianę sytuacji w kraju, a jednocześnie w związku z tym, iż była to silna i duża partia, była bardzo mocno zwalczana przez aparat represji – powiedziała dr Marzena Grosicka.
Panel dyskusyjny poprowadził dr Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki z Delegatury IPN w Kielcach, a w dyskusji wziął udział także dr hab. Grzegorz Miernik, prof. Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Na promocji książki był także Czesław Siekierski, świętokrzyski poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego. Zaznaczył, iż lata opisywane w publikacji były okresem odbudowy polskiej państwowości po II wojnie światowej.
– To okres mało znany, bo przez wiele lat był trochę w ukryciu. Do 1989 r. nie było publikacji, nie było badań, analizy tego, co się wydarzyło w latach 1945-1949, szczególnie jeżeli chodzi o Polskie Stronnictwo Ludowe. Wtedy PSL było główną siłą polityczną, do Polski wrócił premier Mikołajczyk, aby w jakiś sposób ratować pewną formę niezależności państwa polskiego. Ci wszyscy działacze, a była to ogromna siła, to była taka pierwsza polska Solidarność, która wystąpiła w obronie wartości związanych z polskością. Ze strony ówczesnej władzy działającej pod dyktando Stalina, działacze PSL doświadczyli terroru w postaci prześladowań, więzień, a choćby śmierci – dodał poseł.
Książkę można kupić w internetowej księgarni Instytutu Pamięci Narodowej.