Kołodziej, powroźnik, druciarz, zdun – m.in. o tych, dziś już zapomnianych zawodach opowiedziały uczniom Szkoły Podstawowej w Książnicach panie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich. Podczas spotkania nie zabrakło prezentacji dawnych narzędzi, zarówno tych używanych przez dawnych rzemieślników, jak i np. podczas prac polowych, a także przedmiotów codziennego użytku: od plecionych koszyków, poprzez stare zegary, po manualnie haftowane obrusy i poszewki.
Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Książnicach zaprezentowały też niegdysiejsze zwyczaje (m.in. skubanie pierza), a to jak działa dawna, tradycyjna maszyna krawiecka – mógł sprawdzić każdy. Były też opowieści o ziołolecznictwie, stawianiu baniek, pierwszych zastrzykach i wielu innych sprawach, które kiedyś były codziennością, a dziś odchodzą już do historii. Na zakończenie spotkania dzieci rozwiązywały krzyżówkę – z nagrodami – podsumowującą zdobytą przez nie wiedzę. Nie mogło także zabraknąć poczęstunku: smakowitych ciasta i kompotu, przygotowanych przez książnickie gospodynie.
Co ważne – wszystkie pokazane na spotkaniu przedmioty są ściśle związane z dziejami Książnic i gdowskiego rejonu. Eksponaty te można oglądać na co dzień w Izbie Regionalnej, którą uruchomiono w Książnicach w 2009 roku. Przedmioty do ludowego centrum, znajdującego się w przyziemiu Szkoły Podstawowej podarowali mieszkańcy Książnic.
W Izbie Regionalnej, która powstała z inicjatywy Stanisławy Martyki, przewodniczącej KGW Książnice w latach 1998-2020, można podziwiać m.in.: manualne młynki do kawy i pieprzu, maszyny do szycia marki Singer, międlicę (służącą kiedyś do przędzenia lnu), tarę do prania, kołowrotek, maśniczkę na korbkę, drewniane i gliniane zabawki, kołyskę, samowar, fajansowe, porcelanowe i gliniane naczynia, liczące dziesiątki lat książki i albumy oraz wiele innych dawnych pamiątek z dawnych czasów. Warto odwiedzić to miejsce!
zdjęcia: materiały SP w Książnicach