Portrety Olgi Boznańskiej | Czar własny

polityka.pl 2 dni temu
Zdjęcie: Alamy / BEW


W postaci Olgi Boznańskiej skupia się wszystko, co charakterystyczne dla karier artystycznych w czasach mało przyjaznych kobietom. W czasach Olgi Boznańskiej – opisanych przez dwie nadchodzące rocznice: 160-lecie urodzin i 85-lecie śmierci – artystyczne dążenia kobiet traktowano raczej jako dziwactwo niż jako wyraz naturalnej emancypacji. Sztuka zasadniczo zarezerwowana była dla mężczyzn. „Z kobietami piszącymi pogodzono się u nas szybciej niż z artystkami pędzla” – pisała Agnieszka Morawińska w katalogu wystawy „Artystki polskie” w 1991 r.

Boznańska jednak miała szczęście. Pochodziła bowiem ze światłej rodziny, jej ojciec był inżynierem po wiedeńskiej politechnice, a matka, z pochodzenia Francuzka, sama hobbystycznie zajmowała się rysowaniem. Była też pierwszą nauczycielką małej Olgi, która dostała pełne wsparcie w realizacji swoich życiowych planów. Edukacja na kursach artystycznych w Krakowie gwałtownie przestała jej wystarczać, więc mając zaledwie 21 lat, wyruszyła do ówczesnej mekki europejskiego malarstwa – Monachium. Jako kobieta nie miała wstępu na tamtejszą Akademię Sztuk Pięknych, edukowała się zatem, pobierając prywatne lekcje u miejscowych profesorów.

Jeśli wierzyć zachowanym przekazom, Boznańska była uczennicą niezwykle pracowitą, zdyscyplinowaną, ale i zdolną. Sama zresztą pisała do swego krakowskiego mentora Konstantego Górskiego: „Żądam od siebie bardzo wiele”. Nie myślała o szybkiej karierze, ale o doskonaleniu zawodowego warsztatu. Kariera przyszła sama. Jeszcze przed trzydziestką pierwsze wystawy (Berlin, Warszawa), a choćby prestiżowe zakupy jej prac i honorowe laury, m.in. złoty medal otrzymany z rąk arcyksięcia Karola Ludwika na wystawie w Wiedniu.

BEW„Portret Pani Dygatowej”, 1903 r.

W 1898 r., mając 33 lata, zdecydowała się na przeprowadzkę do Paryża uchodzącego wówczas za stolicę progresywnej światowej sztuki.

Idź do oryginalnego materiału