Porównanie skuteczności dwóch popularnych leków przeciwgorączkowych – paracetamolu i ibuprofenu

sensacja.pl 1 miesiąc temu

Zdarza się, iż temperatura ciała naszych pociech przekracza 38°C, co jest sygnałem do podjęcia działań, takich jak podanie medykamentu obniżającego gorączkę. Warto wiedzieć, jaki środek wybrać, a także jaką formę preparatu stosować. Ostateczny wybór zależy przede wszystkim od źródła problemu zdrowotnego.

Do najczęściej stosowanych leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych u dzieci zaliczamy paracetamol oraz ibuprofen. Paracetamol jest znany ze swoich działania przeciwgorączkowego i przeciwbólowego. Ibuprofen poza tą funkcją posiada dodatkowo działanie przeciwzapalne. Zazwyczaj, lekiem „pierwszego wyboru” jest paracetamol, który można podawać niezależnie od źródła dolegliwości oraz wieku dziecka. Niekiedy jednak, ibuprofen nie jest zalecany, na przykład w przypadku ostrych biegunek, ospy wietrznej czy chorób nerek.

Dzieciom zwykle podaje się jeden z dwóch wspomnianych wcześniej leków: paracetamol lub ibuprofen. Te dwa medykamenty, chociaż dostępne pod różnymi nazwami handlowymi, mają ten sam skład aktywny. Kluczowa różnica między nimi polega na mechanizmie ich działania.

Paracetamol ma działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe poprzez wpływ na centralny układ nerwowy. Z drugiej strony, ibuprofen poza tym posiada dodatkowo działanie przeciwzapalne. Żeby uprościć: jeżeli dziecko odczuwa ból nogi, zarówno paracetamol, jak i ibuprofen pomogą złagodzić ból. Jednak tylko ibuprofen jest w stanie zahamować rozwój stanu zapalnego w kontuzjowanym obszarze.

Paracetamol jest często lekiem pierwszego wyboru u niemowląt i małych dzieci. Może być stosowany do łagodzenia każdego rodzaju bólu oraz gorączki, bez względu na przyczynę czy wiek dziecka. Jest on również zalecany dla noworodków, kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. jeżeli jednak dziecko jest starsze niż 3 miesiące i lekarz stwierdzi potrzebę leczenia stanu zapalnego, zaleca się stosowanie ibuprofenu. Medykament ten można również używać w stanach nieinfekcyjnych, takich jak ząbkowanie, bóle wzrostowe u starszych dzieci, migrena czy bóle menstruacyjne. Zdecydowanie nie jest zalecany w przypadku ostrych biegunek, zakażeń wirusem opryszczki, ospy wietrznej, półpaśca, mononukleozy czy chorób nerek.

Idź do oryginalnego materiału